اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بگفته یکی از نماینده گان ولسی جرگه، باگذشت این همه سال، هنوز امریکا و متحدان آن نتوانسته اند، تروریزم را در افغانستان و منطقه ریشه‌کن کنند!

جنگ افغانستان برای ایالات متحده حدود یک ترلیون دالر هزینه داشته و این عدد افزایش هم خواهد یافت. تخمین مصارف واقعی جنگ بسیار سخت است و دولت ایالات متحده هرگز سعی نکرده تا جزییات هزینه های جنگ در افغانستان را شرح دهد.

جنگ افغانستان، طولانی ترین جنگ خارجی امریکا بود که چند ماه بعد از یازدهم سِپتِمبر شروع شد. جان ساپکو، مفتش ارشد بودیجه های بازسازی افغانستان گفته است که ملیارد ها دالر هزینه ی امریکا برای باز سازی ملت افغانستان یا دزدیده شده یا به هدر رفته است.

وی گفت: ما نمیتوانیم به سادگی این مقدار از ثروت مان را از دست بدهیم مردم امریکا با این قضیه کنار نخواهد آمد، هزینه های ایالات متحده برای بازسازی افغانستان با در نظر داشت تورم، از هزینه های پلان های نظامی برای بازسازی غرب اروپا پس از جنگ جهانی دوم بیشتر است.

این هزینه ها مانند بار گران بر شانه های مالیات دهندگان امریکایی که قبلا هزینه جنگ عراق را می پرداختند، قرار گرفت.

امریکا در افغانستان به دنبال چیست؟ و هدف اصلی امریکا از این همه مصارف در چه نهفته است ؟ دست آورد های امریکا در این 16 سال چیست؟

آقای صالح محمد ریگستانی نماینده ولسی جرگه و کارشناس مسایل حقوقی افغانستان در این خصوص گفت:
هدف اصلی این جنگ به اصطلاح مبارزه با تروریزم، از بین بردن شبکه القاعده، طالبان و حامیان آن بود. اما با گذشت 16 سال از آن زمان، تاکنون امریکا و متحدان آن نتوانستند، تروریزم را در افغانستان و منطقه ریشه‌کن کنند.

آنها همچنان نتواستند طالبان را بالای میز مذاکره بکشانند. بر عکس طالبان حتا قادر شدند که مناطق تحت کنترول خود را گسترش هم دهند و در جمع سایر تروریست ها داعش هم اضافه شده. بناً میتوان گفت که امریکا در تامین امنیت در افغانستان موفق نیست.

در خصوص دولت سازی اندکی دستآوردهای دارند که از آنجمله میتوان گفت که در حال حاضر دولت قانونی وجود دارد قانون اساسی داریم، ارتش و نهاد دولتی فعال است، اما تمام این نهاد ها به شدت فاسد بوده و این همه برای شماری از گروه ها انگیزه میشود و در برابر دولت بجنگند.

در بخش اقتصادی ،امریکا در اواخر حکومت کرزی علاقمندی به استخراج معادن لیتیم نشان داده بود، اما به دلیل ناامنی در این عرصه سرمایه گذاری صورت نگرفت و فعلا هم در خصوص استخراج و بهره برداری از این معادن هیچ گونه سرمایه گذاری صورت نگرفته است.

یگانه قرارداد با چین در استخراج مس عینک صورت گرفت که آنهم در اثر ناامنی به سوی فسخ شدن روان است. باید گفت که در عرصه های امنیتی و اقتصادی نه امریکا و نه هم افغانستان راضی نیستند.

از طریق وسایل اطلات جمعی گاه گاهی به گوش میرسد که امریکا مواد مخدر و یورانیم هلمند را استخراج میکند و به خاک خود انتقال میدهند آیا این واقیعت است؟

آقای ریگستانی گفت: تا آنجا که من میدانم و از متخصصین خود ما درین باره پرسیده ایم، آنها گفته اند که استخراج یورانیم یک سرمایه گزاری کلان را ایجاب می کند. استخراج این معادن همچنین بسیار پیچیده میباشد زیرا تشعشات رادیو اکتیفی را دارا است. لهذا امریکایی ها نمی توانند یورانیم را به طور پنهانی اسخراج کنند.

آنچه که در مبارزه با مواد مخدر ارتباط دارد، امریکایی ها از اول پروگرام نداشتند و این وظیفه به هندوستان محول شده بود. و اکنون نیز که ترمپ استراتیژی امریکا را در قبال افغانستان اعلام کرد پروگرام مبارزه با مواد مخدر شامل آن نیست.

دوران مواد مخدر زیاد تر به مافیا و قاچاقچیان بین المللی در ارتباط است و ساحه وسیع از امریکا و اروپا گرفته تا کشورهای مختلف دیگر، یک پروژه پیچیده را در برمیگیرد.

اقای ریگستانی میگوید، در کشور ما طالبان و مواد مخدر باهم کاملا وابسته بوده و طالبان خود یک بخشی از این پروژه هستند، طالبان در منطقوی که هستند تولید مواد مخدر را گسترش میدهند و از کار کشت و تولید آن حمایت میکنند. از زارعین کوکنار مالیه میگرند. طالبان، مواد مخدر و تروریزم به هم مرتبط اند و بخشی از پروژه پیچیده را تشکیل می دهند.

آیا امریکا شامل این پروژه می باشد؟
در این شکی نیست که امریکایی ها نیز شامل مافیای مواد مخدر میباشند اما ما در این عرصه زیاد کار نکردیم و کدام سندی هم در دست نداریم. مافیا در هر گوشه که است به مواد مخدر افغانستان ارتباط دارد، زیرا گفته میشود که 95 فیصد کل مواد مخدر جهان در افغانستان تولید میشود و مافیایی جهانی در قاچاق آن ذینفع بوده و دست دارند. برعلاوه باید گفت که 13 سال نیروهای بریتانوی در هلمند بودند و در فاصله چند صد متری شان کوکنار کشت می شد و حتا پایگاه های شان در وسط همین کشتزار ها قرار داشت. هیچگاه آنها در مبارزه با مواد مخدر دستاورد نداشتند و کدام اقدام جدی نکردند. با آنکه پول زیاد بنام مبارزه با مواد مخدر و کشت بدیل مصرف شد و نهاد های مستقل قضایی در خصوص مواد مخدر ایجاد گردیده، اما عملا کشت کوکنار توسعه پیدا می کند و تولید مواد مخدر بیشتر شده است.
تغییر استراتیژی ترمپ در افغانستان

اظهارات دونالد ترمپ مبنی بر اینکه خسته شدن و یاس مردم امریکا از جنگی که در آن پیروز نباشند را با شما درمیان می گذارم. در نهایت می جنگیم و پیروز می شویم بیش از افکارعمومی جهانی، اذهان مردم امریکا را متوجه خود کرده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که علت تنش سیاسی در دنیا کاهش و ادامه کاهش میزان منابع طبیعی کشورهای پیشرفته به دلیل انتقال منابع طبیعی متعلق به کشورهای جهان سوم به کشورهای خودشان است.

تغییر موضع ترمپ در افغانستان مورد توجه رسانه های بین المللی قرار گرفته است. ترمپ در گفتگو با میشل سیلور مدیر ارشد اجراییه American Almanac از وجود منابع طبیعی به ارزش بیش از یک ترلیون دالر در خاک افغانستان مطلع شده است.

وی در گفتگو با رییس شرکت مواد کیمیاوی امریکایی یادآوری نموده بود که منابع طبیعی افغانستان می تواند اقتصاد امریکا را به اوج برساند. لذا لازم است حضور نظامی امریکا در افغانستان ادامه یابد .

این واقعیت که علت عدم اجازه ورود مردم افغانستان به برخی مناطق به دلیل جنگ جلوگیری از برملا شدن تلاش نیروهای خارجی برای استخراج منابع طبیعی این مناطق است ، با صدای بلند به زبان آورده می شود.

جنرال جان نیکلسون، قوماندان نظامی ایالات متحده در افغانستان، اعلام نمود که استراتیژی رییس جمهور، نشانه ای از تعهد بلند مدت در قبال اهداف کمپاین افغانستان است. ترمپ اظهار داشت که تصمیم وی برای افزایش تعداد عساکر چک خالی نیست، اما با وجود این هم درک این واقیعت که استراتیژی او در افغانستان متفاوت از هم مسلکان قبلی وی میباشد هنوز هم دشوار است.

موضوع : اخبار