اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نظام تحصیلی افغانستان همواره جنجال برانگیز بوده است. رشد این نظام در 13 سال حکومت حامد کرزی چشم گیری بوده است به گونه ای که می توان تاسیس موسسات تحصیلی و رشد ظرفیت سازی جذب افراد در تحصیلات عالی دولتی را نام برد. این موفقیت ها سبب خوشبینی به این نهاد بوده است اما رشد نظام تحصیلی کشور در فضای بی ثباتی سیاسی و عدم حاکمیت قانون مشکلاتی را نیز به همراه داشته است که از آن جمله بعد تکنیکی و ماهیتی را تحت تاثیر خود گذاشته است.

 

ظرفیت های جذب دانشگاه های دولتی کشور و تاسیس دانشگاه های خصوصی نیز تعداد دانشجوها را بالا برده است اما موسسات عالی برای به دست آوردن اهداف خود مسیر منحرفی را پیموده اند. اکثر دانشگاه های عالی خصوصی نیز نتوانسته اند معیارهای نسبی را برای بالا بردن ظرفیت علمی دانشجوها به وجود آورد. نصاب تحصیلی ما بسیارعقب افتاده است و مواد درسی که در حال حاضر در دنیا تدریس می شود در نظام تحصیلی ما جایی ندارد.

 

فریده مومند وزیر تحصیلات عالی در برنامه تحول در مورد برنامه های خود برای ارتقا و نجات پروسه کنکور از منجلاب نابسامانی ها و استاندارد سازی آزمون کنکور گفت: افغانستان شرایط سخت و دشواری را پشت سر گذاشته است. وضعیت ناامنی و بی ثباتی سیاسی در کشور بدون شک بر همه نهادها تحت تاثیر گذاشته است. وزارت تحصیلات و موسسات تحصیلات عالی کشور نیز از این امر مستثنا نبوده اند. در مدت 3 ماهی که در وزارت تحصیلات عالی مشغول به کار بودم مشکلات در دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور را متعدد دیدم از جمله عدم رعایت معیارهایی که برای انکشاف و استاندارد سازی یک دانشگاه نیاز است.

 

وی افزود: ما تاکنون نتوانسنیم نصاب درسی استاندارد داشته باشیم تا بتوانیم با کشورهای منطقه و جهان رقابت کنیم. مشکلاتی در جذب استادان دانشگاه ها بنابر معیارهای تحصیلی که افراد در کشورهای خارجی تحصیل و مدرک گرفته اند نیز داریم چراکه مدارک آنان با قانون تحصیلات عالی کشور مغایرت دارد.

 

فریده مومند مشکلات تحصیلات عالی را بر شمرد و گفت: صدمه دیدن زیرساخت دانشگاه ها در نتیجه جنگ ها، نیاز روز افزون مردم کشور به تحصیلات عالی، محدودیت دانشگاه های دولتی، عدم مدرن بودن سیستم تحصیلی و نبود سیستم مدرن آی تی تحصیلی که جوابگوی محصلان باشد، عدم وجود بودجه و عدم استقلال مالی دانشگاه ها مشکلات این وزارت است. مساله مهم دیگر نیز برنامه ای است که طبق آن دانشکدهها بتوانند نیرو تربیت کنند. این درحالی که زمان قبل از جنگ وزارت تحصیلات عالی براساس درخواست وزارت ها برای تکمیل کادر آنان نیرو تربیت می کرد.

 

وزیر وزارت تخصیلات عالی پروسه کنکور را دراولویت برنامه کاری خود دانست و گفت: یکی از مشکلات اساسی فراروی وزارت تحصیلات عالی پروسه کنکور است. چرا که این آزمون یک پروسه ملی است اما با وجود مشکلات در آن اعتماد ملی را نتوانسته است به خود جلب کند. متقاضیان برای شرکت در آزمون کنکور فوق العاده زیاد هستند و برنامه مشخصی برای ارزیابی متعلمین ما وجود ندارد تا بدانیم چه تعداد متعلم فارغ، توانمندی ادامه تحصیلات عالی را دارند. بر همین اساس ما با همکاری وزارت معارف برنامه هایی برای تفکیک محصلان روی دست داریم.

 

وی ادامه داد در تمام دنیا هرگاه برنامه دقیقی طرح شود خود متعلم می تواند مسیر خود را پیدا می کند. در این طرح هم متعلم می داند و هم آموزگار که چه دانش آموزی در چه سطحی می تواند پیش برود. برای اجرای این طرح به تعدیل قانون تحصیلات عالی نیاز داریم که پس از ارایه برنامه دقیق می توان تغییرات و تعدیلاتی در قانون نیز به وجود آورد. در قانون تحصیلات عالی افغانستان هر فرد تابع افغانستان حق تحصیل در هز زمینه ای را دارد ولی برای به دست آوردن معیارهای استاندارد باید یک سری تغییرات را به وجود آورد.

 

خانم مومند برنامه ها برای اصلاح کنکور را کوتاه مدت و بلند مدت عنوان کرد و گفت: در طرح کوتاه برای ایجاد کمیته کنکور، تامین شفافیت پروسه و تامین عدالت دراین آزمون کار می کنیم ولی برای معیاری شدن تحصیلات عالی نیاز به طرح های طولانی مدت داریم. همچنین در نشستی با موضوع کنکور و با حضور استادان، نمایندگان مجلس و دیگر افراد برگزار کردیم که نتیجه آن به شورای وزیران ارایه شده است و امیدواریم هر چه زودتر این طرح برای کابینه آماده و در مجلس نیز تصویب شود.

 

وی افزود: با توجه به نیاز سنجی وزارت تحصیلات در مسیر تحصیلات عالی باید برنامه هایی را داشته باشیم. ما طرح خود را ارایه می کنیم اما تطبیق، نهایی ساختن و طی مراحل قانونی آن بر عهده دولت و قانون گذاران است. ما زمینه جلوگیری متعلمین خود را نمی گیریم بلکه در سیستم ارایه شده ما هر کسی مسیر خود را پیدا می کند. هدف کلی ما تفکیک است تا مشخص شود چه دانش آموزی آمادگی پذیرش در تحصیلات عالی را دارد. تعبیر من این است که هر فرد حق تحصیل معقول را دارد.

 

وزیر تحصیلات دررابطه با دخالت زورمندان و عدم تامین امنیت در پروسه کنکور گفت: در مرکز کشور کنکور شفاف تر برگزار می شود اما در ولایت ها مداخلات زورمندان، افراد مختلف، نمایندگان مجلس، شورای ولایتی و فرماندهان در پروسه کنکور دخیل است. از سویی دولت در این مساله تعهد جدی دارد و ما این مساله را در شورای وزیران مطرح کردیم.

 

وی تایید کرد که وزارت تحصیلات عالی افغانستان متعهد است تا سیستم مکافات و مجازات را نیز وارد نظام تحصیلات عالی افغانستان کنند. این وزارت مصمم است تا ضعف ها و خلاء ها را پر کند و به صورت دقیق سیستم مجازات و مکافات را در تمام سطوح وزارت تحصیلات عالی اجرا کنیم. وزارت تحصیلات به تنهایی قادر نیست با دخالت ها برخورد کند و به حمایت ملی نیاز دارد.

 

خانم مومند در مورد دانشکده های شبانه گفت: تعداد سرسام آوری دانشکده های شبانه بدون معقول سازی و عملی شدن بخش های تطبیق برنامه های شبانه ایجاد شده است. برای آن که بتوانیم دانشگاه های شبانه را معقول سازی کنیم پروسه کنکور شبانه را در حال حاضر با تاخیر اخذ خواهیم کرد. ما از دانشکده های شبانه خواسته ایم تا رشته های تحصیلی و ظرفیت افرادی که واقعن نیاز است را ارایه کنند. در حال حاضر نیز در حدود 68 رشته تحصیلی معقول سازی شده است و در اولین فرصت که وزارت مالیه بوجه ما را تامین کند، امتحان شبانه را اعلام خواهیم کرد.

 

وی برای استاندارد سازی نصاب درسی دانشکده ها گفت: مشکلات اساسی در زمینه نصاب درسی داریم. برای حل این مشکل ما کمیته های تجدید نصاب درسی ایجاد کرده ایم که کار خود را آغاز کرده اند و قدم های ابتدایی نیز در برخی از دانشگاه ها گذاشته شده است. از جمله دانشگاه طب کابل و برخی دیگر از دانشکده های دانشگاه کابل که کار برای تجدید نصاب در آن ها نیز شروع شده است.

 

وزیر وزارت تحصیلات گفت: در دراز مدت برای ظرفیت سازی استادان نیز با هماهنگی کمک کنندگان و دونرهای وزارت تحصیلات عالی تعدادی از اساتید محترم به منظور ارتقا سطح علمی آنان برای ماستری و دکترا به بیرون از افغانستان فرستاده خواهند شد و در کوتاه مدت نیز برنامه های آموزشی داریم. برخی دانشگاه های ما همکاری با کشورهای دیگر را ایجاد کردند که به واسطه آن استاد، دانشجو و ظرفیت علمی خود را تبادله می کنند.

 

وی در مورد دانشگاه های خصوصی نیز افزود: متاسفانه قوانین سختگیرانه در دانشگاه های خصوصی وجود ندارد و در حال حاضر نیز بر اساس فرمان رییس جمهور ایجاد موسسات خصوصی به حالت تعلیق درآمده است. باید شرایط سخت گیرانه تری وضع شود تا بتواینم این موسسات را معیاری کنیم. همچنین ایجاد یک معاونت برای تحصیلات خصوصی که در حال حاضر در تحصیلات عالی صرف یک ریاست است. بازرسی از دانشکده ها نیز آغاز شده است و برخی از موسسات براساس معیارها و شاخصه ها وزارت تحصیلات عالی بازرسی شده اند.

 

خانم فریده مومند در پایان تعهد سپرد که پس از پایان 100 روز کاری این وزارت پروسه کنکور نهایی خواهد شد، نشست های همکاری با دونرها و حمایت کنندگان تحصیلات عالی برگزار و درزمینه ارتقا ظرفیت علمی دانشگاه های خصوصی کار جریان خواهد یافت.

موضوع : اخبار