اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در توافق نامه ای میان اشرف غنی و عبد الله که دولت وحدت ملی بر اساس آن به وجود آمد در مورد اصلاحات انتخاباتی چنین آمده است: « به منظور حصول اطمینان از اینکه انتخابات در آینده افغانستان از اعتبار کامل برخوردار است، نظام انتخاباتی افغانستان (قوانین و نهادها) به تغییرات بنیادی نیاز دارد. رییس جمهور با در نظر گرفتن ماده ۱ چارچوب سیاسی بلافاصله پس از تاسیس حکومت وحدت ملی، کمیسیون خاصی را با هدف اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان طی یک فرمان ایجاد می‌کند. اعضای کمیسیون خاص با توافق رییس جمهور و رییس اجرایی تعیین میگردند. کمیسیون خاص در مورد پیشرفت کارها به رییس اجرایی گزارشده بوده و کابینه پیشنهادات این کمیسیون را بررسی نموده و اقدامات لازم را برای تطبیق آن روی دست میگیرد. لازم به ذکر است که تطبیق اصلاحات انتخاباتی باید قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی در سال ۱۱۳۲ صورت گیرد.»

بر اساس مفاد این توافق نامه، رئیس جمهوری در آغاز سال روان خورشیدی کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی را تشکیل داد. این کمیسیون در ماه سنبله سال روان خورشیدی بسته پیشنهادی خود را به دولت افغانستان تسلیم کرد. ابطال تمام کارت‌های رای‌دهی که پیش از این توزیع شده است، تغییر سیستم رای‌دهی از رای واحد غیرقابل انتقال به سیستم موازی، ایجاد کمیته‌ای به نام شفافیت برای رسیدگی به تخلفات کلان انتخاباتی و شکایت‌ها علیه کمیسیون‌های برگزار کننده انتخابات و شرایط تازه برای عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی، از موارد عمده این پیشنهادها بودند. حدود یک هفته بعد، اعضای کابینه افغانستان بسته پیشنهادی کمیسیون ویژه اصلاح نظام انتخاباتی را مورد تایید قرار داد، اما در برخی از موارد از این کمیسیون خواسته تا زمینه‌های اجرایی شدن طرح‌هایش را نیز جستجو کند.

اما عکس العمل کمیسیون مستقل انتخابات در مورد بسته پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی منفی بود. رئیس کمیسیون مستقل انتخاباتی گفت: می‌خواهم اعلام کنم که کمیسیون مستقل انتخابات به‌عنوان نهاد برگزارکننده انتخابات‌های کشور از دولت می‌خواهد تا انتخابات را از بازی‌های سیاسی دور نگهدارد و بیش از این باعث تاخیر انتخابات پارلمانی نگردد. طوری‌که می‌دانیم اعلام زمان برگزاری انتخابات از صلاحیت‌‌های قانونی کمیسیون مستقل انتخابات است. بنا زمانی‌که کمیسیون اعلام می‌کند، کمیسیون را در برگزاری انتخابات کمک کرده و از اظهارات غیرمسوولانه گروه‌ها و افراد جدا جلوگیری کنند.

در چنین حالی بود که مسئله انتخابات واقعا در یک بازی سرگرم کننده گرفتار شد. فرمان تقنینی ریاست جمهوری در مورد انتخابات از سوی ولسی جرگه رد شد. توزیع تذکره الکترونیکی با اعتراضات مختلف مواجه شد و به بهانه های واهی متوقف شد. گفته های مختلفی در مورد زمان برگزاری و چگونگی انتخابات اظهار شد.

اما با وجود همه اینها حکومت وحدت ملی خود را علاقمند به برگزاری انتخابات در سال آینده خورشیدی نشان می دهد. مقامات عالی رتبه دولتی در این اواخر همواره از برگزاری قطعی انتخابات در سال آینده سخن گفته اند. ولی اعضا و رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، موضع گیری های داغ و تندی در مقابل تصمیم حکومت داشته است.

دولت وحدت ملی از آغاز تا کنون با چالش های متفاوتی روبرو بوده است. این مورد نیز در این دولت بی سابقه نیست. دولتمردان وحدت ملی اگر نتوانند با چنین چالش هایی مقابله کنند، اصل دولت وحدت ملی زیر سئوال رفته و زمینه برای مسایل شدیدتر و جدی تر بعدی مهیا می شود. اعتراضاتی که رئیس کمیسیون مستقل انتخابات بدان توصل می جوید، به نوعی اصل دولت وحدت ملی را زیر سئوال می برد.

کمیسیون مستقل انتخابات، اما جنجالی ترین انتخابات افغانستان را مدیریت کرد، و به خاطر مدیریت همین کمیسیون بود که دولت وحدت ملی به وجود آمد. دست  اندرکاران این کمیسیون با مدیریت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، کشور را به پرتگاه جنگ و اختلافات شدید نزدیک کردند.

بهتر است دولت افغانستان و مسئولان مربوط به انتخابات با فایق آمدن بر مسایل انتخابات، زمینه انتخابات شفاف و  عادلانه را فراهم کنند.