اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

یک رسانه امریکایی در گزارشی درباره سفر اخیر محمد بن سلمان به واشنگتن نوشته که امریکا نگران سقوط عربستان سعودی است.

محمد بن سلمان جانشین ولیعهد، پسر ملک سلمان و وزیر دفاع عربستان سعودی هفته گذشته به واشنگتن سفر و با باراک اوباما رییس‌جمهور، جان کری وزیر خارجه و اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا دیدار کرد.

حالا شبکه ان بی سی در گزارشی درباره دیدارهای محمد بن سلمان با مقامات امریکایی، از نگرانی واشنگتن درباره سقوط خاندان سلطنتی عربستان سعودی سخن گفته است.

در این گزارش آمده است: «شاهزاده سعودی با مقامات امریکایی دیدار کرد؛ مقاماتی که برخی از آن‌ها نگران هستند قدرت و تسلط او، می‌تواند امنیت منطقه ای مورد نظر امریکا را تخریب کرده و به آن آسیب بزند».

ان بی سی نوشت: «مقامات دستگاه امنیت داخلی امریکا معتقدند عربستان سعودی در یک دو راهی و مقطع حساس قرار دارد و اگر شاهزاده (محمد بن سلمان) چه اکنون و چه بعدا من‌حیث شاه توفیق نیابد و موفق نشود، احتمال آشوب در پادشاهی وجود دارد. یک کارشناس سعودی که نخواست نامش فاش شود، گفت که “موضوع این است که یا او یا داعش”».

در در ادامه گزارش این رسانه امریکایی آمده است: «خبر کلان آن است که تقریبا همه مقامات امریکایی در دیدار با بن سلمان حضور دارند کسی که عملا نفر دوم در تخت سلطنتی پدرش است. به نظر می‌رسد که محمد بن سلمان در مقابل پسرعمویش محمد بن نایف، ولیعهد و کسی که برای مدت طولانی فرد مطلوب امریکا بوده، دست برتر را کسب کرده است. سفر اخیر او بدون هیاهو و جنجال، یک سفر دولتی و رسمی بود».

ان بی سی افزود: «یک مقام سابق اطلاعات ملی در امور مربوط به خاورمیانه و عضو پیشین تیم موقت رییس‌جمهور باراک اوباما گفت که رهبران امریکایی باید خودشان را به مردی که شاید به زودی پادشاه شود، عادت داده و با او خودمانی شوند. ملک سلمان 80 ساله و آسیب پذیر است و بن نایف هم شدیدا بیمار است».

به گفته بروس ریدل، از آوریل 2015 که محمد بن سلمان تبدیل به نفر سوم در خاندان سلطنتی عربستان سعودی شد، مقامات امریکایی نگرانی دارند و «افراد بسیاری، از بی ملاحظه گی او نگران هستند».

در ادامه گزارش آمده است: «(محمد بن) سلمان برخی از مداخلات پر هزینه خارجی از قبیل جنگ با حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن را به راه انداخته است. این جنگ موفقیت مقدماتی داشت اما تبدیل به بن بستی شد که تا زمان اجرایی شدن آتش بس، برای پادشاهی سعودی روزانه 200 ملیون دالر هزینه داشت. فعالان بین‌المللی حقوق بشر از عربستان سعودی به خاطر حملات بی‌پروای سعودی‌ها به غیرنظامیان یمنی به شدت انتقاد کرده‌اند».

از نظر این رسانه امریکایی، موضع و سیاست چالشی دیگر محمد بن سلمان، حمایت او از تشدید استخراج نفتی و فروش بی‌رویه نفت علی رغم کاهش شدید بهای آن است.

در گزارش ان بی سی آمده است: «پادشاهی سعودی چنان در تله گیر افتاده که برای اولین بار از سال‌های دهه 1990 تاکنون، این کشور در حال پذیرش مواجه شدن با یک بدهی خارق العاده است».

این رسانه امریکایی ادامه داد: «روابط عربستان سعودی با ایران من‌حیث دشمن اصلی منطقه‌اش خاصتاً پس از اعدام نمر النمر معترض شیعی، به طرز شدیدی دچار تنش شده است».

بروس ریدل، کارشناس کنونی ارشد موسسه بروکینگز می‌گوید دیدارهای اخیر محمد بن سلمان با کری، کارتر و باراک اوباما حاکی از ان است که دولت امریکا به این موضوع اذعان کرده که جانشینی او و پادشاهی اش موضوعی «بسیار محتمل» است.

یک مقام اطلاعاتی امریکا که البته نامش نشر نشده، تاکید کرده امریکا نگران است در صورت شکست نظامی عربستان سعودی (در یمن و دیگر نقاط) و سقوط اقتصاد آن، «جهادگرایان» در عربستان قدرت را از آن خود کنند و به همین دلیل محمد بن سلمان «باید برنده شود. موضوع ساده است».

در ادامه این گزارش به دیدارهای گسترده محمد بن سلمان در سفر اخیرش به امریکا اشاره شده است. او علاوه بر دیدار با جان کری، اشتون کارتر و باراک اوباما، با روسای سیا و سازمان اطلاعات ملی امریکا، رییس مجلس نماینده گان، رهبران اکثریت و اقلیت سنا و برخی رهبران تجاری و اقتصادی این کشور دیدار کرد.

ان بی سی گزارش داد: «کاخ سفید بیشتر خواهان صحبت درباره نفت و دیگر موضوعات اقتصادی خاصتاً پلان عربستان سعودی برای کاهش وابستگی خود به درآمدهای نفتی است، که این موضوع نشانگر نگرانی امریکا درباره آینده پادشاهی است».

این رسانه امریکایی ادامه داد: «امریکا دیدار با محمد بن نایف ولیعهد کنونی را که احساس می‌کند کمک کننده استوارتری است، ترجیح می‌داد، اما شاید بن نایف هرگز پادشاه نشود. سه مقام اطلاعاتی کنونی و سابق امریکا گزارش‌های متفاوتی از وضعیت سلامتی او ارائه دادند. یک مقام ارشد اطلاعات نظامی (امریکا) گفت که بن نایف شاید نزدیک به موت باشد، اما نفر دوم تا این حد پیش نرفته اما تایید کرده که وضع سلامتی او خوب نیست».

در پایان این گزارش هم با اشاره به اینکه محمد بن نایف دیگر چانسی برای پادشاهی ندارد، آمده است: «مقامات امریکایی اکنون این موضوع را تشخیص می‌دهند که شرایط عوض شده و آینده از آن بن سلمان است».

 

موضوع : اخبار