اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

محترم داکتر عبدالله رییس اجرایی کشور در دیدار جمعی از مردم پنجشیر، اجرای کامل و جامع توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی را ضروری دانست و گفت: مسوولان دولت باید طوری رفتار کنند که مردم در جریان تمامی تصمیم گیری‎های مقامات دولتی قرار داشته باشند.

 

ایشان یکبار دیگر با بیان اینکه وزارتخانه ها به طور مساوی بین دو تیم انتخاباتی باید تقسیم شود، اظهار داشت: در زمینه تقسیم وزارتخانه ها و ادارات مستقل توافقات حاصل شده اما اسامی افرادی که قرار است در ترکیب کابینه دولت وحدت ملی حضور داشته باشند هنوز مشخص نیست.

 

اینگونه سخن گفتن داکتر عبدالله حاکی از نوعی نگرانی خاص در اعماق وجود وی می باشد که گویا روند فعلی کشور بر خلاف میل باطنی اش به پیش می رود و از آنجایی که وی در سازش و کنار آمدن با طرف مقابل تخصص خاص و و یژه ای دارد، مجبور به پذیرش شرایط کنونی است.

 

البته نگرانی جناب عبدالله تنها به نحوه ی تقسیم وزارتخانه ها محدود نمی شود، بلکه در این پنجاه روزی که از تشکیل دولت وحدت ملی گذشته، اشرف غنی رهبر تیم تحول و تداوم تکروی های خاص خودش را داشته تا به قول معروف ” گربه را دم حجله کشته باشد” و به داکتر عبدالله بفهماند که رییس و غیر رییس چه کسی است.

 

به همین دلیل هم چند روز پیش جناب اشرف غنی احمدزی با صراحت اعلام کرد که برای تشکیل کابینه عجله ای ندارد و پیشتر تلاش می کند افراد را با دقت گزینش کند در حالی که براساس قانون رییس جمهور تنها 45 روز برای تشکیل کابینه خود فرصت دارد.

 

نگرانی دیگر داکتر عبدالله ابراز تمایل گلبدین حکمتیار برای بازگشت به کشور و سهیم شدن در دولت جدید است. چند ماهی است که حزب اسلامی افغانستان به بهانه های مختلف طی اعلامیه های سخن از کنار گذاشتن مبارزه مسلحانه علیه نیروهای امنیتی داخلی و خارجی می زند و برای مصالحه با دولت وحدت ملی ابراز آمادگی می کند.

 

اینکه میانجی حزب اسلامی و دولت جدید کابل چه کسی است و مصالحه با گلبدین حکمتیار و اشرف غنی با ابتکار چه گروهی انجام می شود، هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد. اما باید به داکتر عبدالله حق دارد که از حضور سران حزب اسلامی در کابل نگران باشد.

 

قطعا خاطرات تلخ دوران جنگ داخلی به داکتر عبدالله که جزو سران جهاد محسوب می شود، این اجازه را نمی دهد که در کنار گلبدینی قرار گیرد که نیروهایش بیشترین ضربه را به اهداف مقدس جهاد علیه کفر وارد کردند. از سوی دیگر با ورود گلبدین به حکومت جا برای تیم اصلاحات و همگرایی تنگ تر خواهد شد.

 

بطور یقین اگر حکمتیار بخواهد با دولت جدید مصالحه کند، خواهان سهم گیری و گرفتن برخی امتیازات است و از آنجایی که اشرف غنی از سهم خود چیزی نخواهد کاست، این عبدالله است که باید برای اقناع حکمتیار از خود گذشتگی کند.

 

به هر حال امیدواریم آن تصمیمی در دولت و پارلمان در این رابطه گرفته شود که مصلحت ملت مظلوم افغانستان باشد.

موضوع : اخبار