اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از آغاز تهاجم نظامی آمریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی به کشور ما، تعداد تلفات نظامیان این کشور تا تاریخ ۱۴ اکتبر ۲۰۱۴ به 2207 نفر رسیده است.

 

این تعداد تلفات نظامیان آمریکایی که «آسوشیتدپرس» منتشر کرده به نسبت آخرین رقم اعلام شده از سوی وزارت دفاع آمریکا که در روز جمعه گذشته اعلام گردید، ۲نفر کمتر می‌باشد که طبق سرشماری انجام شده توسط وزارت دفاع آمریکا، حداقل هزار و ۸۲۶ نظامی آمریکایی در افغانستان در حین انجام فعالیت‌های خدماتی کشته شده‌اند.

 

این وزارت‌خانه در گزارش خود افزود: ۱۳۵ نظامی آمریکایی در خارج از افغانستان به منظور حمایت و پشتیبانی از «عملیات‌های درازمدت آزادی» جان خود را از دست داده‌اند.

 

به گفته ی آمریکاییها، هدف این جنگ، مبارزه و از بین بردن القاعده، طالبان و حامیان آن بوده است. تقریبا یک ماه بعد از سقوط رژیم طالبان با برگزاری کنفرانس بن، حامد کرزی به قدرت رسید و در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به مقام ریاست جمهوری برگزیده شد.

 

نظامیان خارجی به بهانه تامین امنیت در تداوم ناامنی نقش مهمی دارا می باشند و آنها به جای مبارزه با تروریسم و از بین بردن طالبان، احیای مجدد آنها را برعهده گرفته و حتی به صورت مخفیانه با آن ها مذاکرات می کنند و خواستار سهیم ساختن طالبان در قدرت می باشند.

 

آمریکا هیچ گاه برای نابودی تروریزم و دشمنان افغانستان تلاش نکرده است بلکه در بسیاری از موارد دیده می شود که به طالبان و مخالفان مسلح، کمک کرده و با آن ها ملاقات های پنهانی داشته است.

 

بحث مصونیت سربازان آمریکایی نگرانی‌هایی را در بین دولت و مردم ایجاد کرده بود تا اینکه اشرف غنی که ترسی از متهم شدن به سازش و غلامی آمریکا نداشت موافقت نامه را بلافاصله بعد از مراسم تحلیفش امضا کرد.

 

بحث مصونیتی که به طور کلی دیوانگی است، به طور مثال اگر شما نتوانيد افراد را بازداشت کنيد، خوب مجبوريد به آن‌ها تير‌اندازی کنيد و اگر آن‌ها را هدف قرار دهيد، قتل روی می ‌دهد و وقتی آمریکایی‌ها مصونیت داشته باشند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ بنابراين تصميم به چنین موضوعی عقلانی نمی باشد و دیوانگی محض است.

 

افغانستان کشوری اسلامی است و باید هر فرد داخلی و خارجی براساس قوانین این کشور محاکمه شود. بسیاری بر این باورندک ه کشور ما به آمریکای جنایتکار فروخته شده است.

 

جالب است بدانید براساس آمار موجود طی سیزده سال اخیر یعنی از سال 2001 تا ابتدای سال 2014 قریب به چهل هزار نفر از هموطنان غیر نظامی افغانستان در اثر این جنگ کشته شده اند. جالبتر اینکه از این تعداد تلفات مسوولیت کشتار هشت هزار تن را طالبان و مخالفین دولت بر عهده گرفته اند، هشت هزار تن توسط نیروهای بین المللی کشته شدند و مابقی این افراد توسط حملات غیر مستقیم از بین رفته اند.

 

این آمار کشته شدگان غیر نظامی. اما باید گفت که نظامیان افغانستان نیز جز مردم این مرز و بوم می باشند و باید بدانیم که چه تعداد از این عزیزان جان خود را طی این سالها فدای کشور و ملت خود کرده اند. متاسفانه آمار دقیقی از تلفات نظامیان افغانستانی از سال 2001 تا 2007 در دست نیست و کسی به این امر مهم نپرداخته است. اما از سال 2007 تا ابتدای سال جاری مجموعا دو هزار و پنجصد نظامی ارتش ملی کشته و پنج هزار نفر از این عزیزان در ارتش ملی زخمی شده اند.

 

وضعیت در پولیس افغانستان نیز همین گونه است. براساس آخرین گزارشات از وزارت داخله و سازمان ملل در این رابطه طی سالهای 2007 تا پایان سال 2013 مجموعا پنج هزار پولیس کشته و هشت هزار تن از این عزیزان زخمی شده اند.

 

در این میان آمار نشان می دهد که بیش از شصت هزار غیر نظامی افغانستان نیز در این عملیات زخمی شده اند که تعداد نقص عضو شدگان، معیوب و معلول شدگان قریب به پنجاه درصد می باشد. هرچند که اگر سازمانی مستقل موجود می بود تا این آمارها را ضبط کند مطمئنا بسیار بیش از اینها بود زیرا این آمارها از گزارشات سالانه سازمان ملل، منابع مختلف اینترنتی، اعلامیه های مطبوعاتی و اظهارات سخنگوی وزارت داخله می باشد هرچند بعید به نظر می رسد که وزارتهای داخله و دفاع و در مجموع دولت افغانستان چنین آماری را در دست نداشته باشند.

 

این یعنی اینکه در ازای هر سرباز آمریکایی چهل افغانستانی کشته شده اند و این ثمره حضور خارجی ها در زمانی بوده که مصونیت قضایی نداشته اند و اکنون که دارای آزادی بیشتر هستند چه می کنند؟ زمانیکه مصونیت قضایی نداشتند مرتکب هرگونه تجاوز و جنایت، از غارت و کشتار گرفته تا تجاوز به عنف و جسارت به مقدسات مرتکب شدند، اکنون که هیچ ترسی از عقوبت شدن ندارند، خدا عاقبت ما را بخیر گرداند.

موضوع : اخبار