اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

یوسف نورستانی رییس کمیسیون انتخابات، گفته است که به خاطر پایان یافتن فشارهای داخلی و خارجی بر حکومت وحدت ملی از مقامش استعفا داده است. وی همچنان گفته است که هیچکس صلاحیت برکناری کمیشنران را ندارد. از طرفی دیگر به حکومت افغانستان هم هشدار داده است که تقسیم پنجاه پنجاه کمیسیون انتخابات کشور، کشور را به بحران خواهد برد.

آصف آشنا فعال سیاسی، دربرنامه «نگرش» گفت: با رفتن نورستانی و یا یک نفر از این کمیسیون، مشکلی که ما با انتخابات داریم حل نمی شود. من بارها از نورستانی به عنوان یک عروسک کوکی یاد کرده ام، انتخابات روش و یا سامانه ای است که به انتقال قدرت کمک می کند و تعیین سرنوشت سیاسی کشور به دست آن است.

وی، در خصوص مشکل اصلاح انتخاباتی اظهار کرد: تا زمانیکه نگاه قدرت طلبانه کسانی که احساس می کنند تا ابد، قدرتمندان افغانستان هستند و نگاه تمامیت خواهی به مساله قدرت، کنار گذاشته نشود، و تا زمانیکه بازیگرانی که به دروغ آمده اند، مافیای قدرت را صبغه قومی داده اند و مردم را بدبخت کرده اند، این نگاه را کنار نگذارند و به ارزش های انسان امروز اذعان نکنند، ما نمی توانیم به این سادگی ها و با این شعارها اصلاحات انتخاباتی را انجام دهیم.

آشنا در خصوص نقش نورستانی در کمیسیون انتخابات ابراز کرد: نورستانی بازیچه ای در دستان کرزی و اشرف غنی بود که در زمان انتخابات 93 کرزی با این عروسک کوکی بازی کرد و با بدنام کردن انتخابات، کودتای تقلب را به اجرا گذاشت تا اشرف غنی به قدرت برسد. از لحظه ای که اشرف غنی به عنوان رییس حکومت وحدت ملی آمده است، این ماموریت بازی کردن با این عروسک کوکی را به دست گرفته است. مشکل ما نوع نگاه، ذهنیت و باور زمامداران و آنهایی که بر کرسی قدرت تکیه زده اند، در چگونگی مدیریت قدرت و رهبری سیاسی افغانستان است. تا زمانیکه این تفکر اصلاح نشود و تازمانیکه این باور به نقد کشیده نشود و ابطال چنین باوری انجام نشود، این بحران ها ادامه خواهد داشت.

این فعال سیاسی، در ارتباط با تقلب انتخاباتی سال 93 بیان داشت: همان نگاه سیاسی که یک سال و نیم قبل از برگزاری انتخابات 93، از اراده و رای مردم افغانستان ترسیدند و هراس داشتند که تعیین سرنوشت مردم افغانستان رای آنها باشد، سامانه تقلب را چیدند و در انتخابات 93 این سامانه تقلب را بدل به کودتای تقلب کردند و اراده مردم افغانستان را تحقیر و توهین نمودند و به آن پشت پا زدند. همین افراد، هنوز هم در امتداد یک خط تمامیت خواهانه در چگونگی تعیین سرنوشت در افغانستان کار می کنند. متاسفانه برای اینکه بتوانند این تفکر را ادامه دهند، آن را با احساسات و عواطف قومی رنگ می کنند و با لایه هایی می پوشانند که رد را گم کنند.

آشنا ادامه داد: آنچه که انتخابات 93 را به بحران کشانید یک اشتباه تکنیکی نبود که آن را نورستانی انجام داده باشد یا یک معامله شخصی شخص رییس کمیسیون مستقل انتخابات با یک کاندید که به خاطر یک مبلغ گزاف انجام داده باشد. بحران انتخابات، نوعی نگاه سیاسی بود که کرزی و اشرف غنی و مجموعه ای از نخبه های سیاسی که به عنوان چهره های سیاسی کار می کنند، داشتند. این گفته هم بدین معنا نیست که کمیشنرهای کمیسیون انتخابات برائت داده شوند. آنها جرم خود را انجام داده اند و باید مجازات نیز شوند.

وی در پایان گفت: نگاه تمامیت خواهانه ای که در ارگ ریاست جمهوری وجود دارد با تمام لجاجت به دنبال ترور روندهای دموکراتیک در افغانستان کار و سنگ اندازی خواهد کرد. چرا که این رهبران می دانند که اگر به طرف یک انتخابات دیگر برویم چه اتفاقی می افتد. انتظارات از رییس اجرایی که وامدار اراده سیاسی مردم است و داعیه رهبری آنهارا دارد این است که به دنبال اصلاحات انتخاباتی در چانه زنی های سیاسی باشد.