اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دیدبان جهانی حقوق بشر با انتشار گزارشی ۹۶ صفحه ای اعلام کرد سیاستمداران صاحب نفوذ و مقامات افغانستان مرتکب موارد بی شمار نقض حقوق بشر در برخورد با فعالان کشور می شوند که عملکرد هشت تن از مقامات افغانستان به شدت مورد انتقاد است.

 

همانگونه که پیش بینی می شد یکی از این افراد بانفوذ عطامحمد نور والی بلخ است که در این گزارش تاکید شده وی با شبه نظامیان تحت امر خود مرتکب موارد بی شمار نقض حقوق بشر شده است.

 

این در حالی است که چندی یک نشریه آلمانی اعلام کرده بود عطا محمد نور، سرپرست ولایت بلخ نیز به اتهام قاچاق مواد مخدر در شمال افغانستان، در سال ۲۰۱۰ میلادی وارد فهرست ترور ناتو شده بود زیرا گمان ناتو این بود که سرمایه های کلان والی بلخ از طریق قاچاق مواد مخدر به دست آمده است.

 

بعد از آن اتهام جنرال عطا محمد نور که سال ها به عنوان والی در مزار شریف ایفای وظیفه کرده، طی یک اقدام نمادین، زمینه قدردانی از خود را فراهم آورد و با گرد هم آوری بسیاری از مسوولان و قدرتمندان و متنفذان طی محفلی در مزار شریف، یکبار دیگر در مقابل کسانی که ادعا می کردند عطا محمد نور ضعیف شده است و در مقابل اشرف غنی بزانو درخواهد آمد، قد علم کرد و خودی نشان دهد.

 

والی قدرتمند بلخ در آن سخنرانی نمایش های خیمه شب بازی امریکا و متحدانش را برای انزوا و ترور شخصیتی خود به سخره گرفت و مدعی شد در یک دهه گذشته زمینی در بلخ و ولایات همجوارش زیر کشت کوکنار و خشخاش نرفته است و عملا امکان قاچاق نه برای وی و نه برای سربازان خارجی وجود نداشته است.

 

وی مدعی شد چنین بازیهایی برای تهییج و یا حتی تشویش اذهان عمومی هر از چندی از سوی گردانندگان اصلی بازی در افغانستان بکار گرفته می شود؛ تا افرادی را که مخالف سیاست های آمریکا هستند از حکومت ملی بیرون راننده و به حاشیه بکشانند.

 

یک ماه پیش عطا محمد نور در اقدامی دیگر در جلسه ای با داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، صلاح الدین ربانی رییس جمعیت اسلامی و وزیر امور خارجه، محمد یونس قانونی معاون پیشین رییس جمهور، بسم الله محمدی وزیر پیشین دفاع ملی، حاجی حضرت علی و میر امان الله گذر، نمایندگان مردم در شورای ملی و از شخصیت های مطرح و با نفوذ کشور، داکتر عبدالبصیر معاون وزارت صحت عامه و عبدالستار مراد رییس کمیته سیاسی جمعیت اسلامی، اذعان داشت که به همکاری مستمر خود با دولت وحدت ملی ادامه خواهد داد و تسلیم فشارهای آمریکا برای به انزوا کشیده شدنش نخواهد شد.

 

یکی از مهمترین جنجالهایی که امروز عطا محمد نور با آمریکاییها پیدا کرده موضوع صلح با طالبان است. وی در آخرین سخنرانی خود گفته است: هیچ کسى و یا کشورى حق ندارد که در مورد صلح با طالبان، بدون مشوره با مردم افغانستان تصمیم بگیرد چرا که مردم ما قربانی‌ها و تکالیف زیادی را دیده‌اند و آنها در مورد مذاکره با مخالفان مسلح تصمیم‌گیرنده هستند، نه شخص و یا کشور دیگری.

 

عطا محمد نور در این راستا چنین گفت: اگر طالبان جنگ کردند، کشتار نمودند و یا ناقضین حقوق ‎بشر هستند، طرف مقابل آنان ملت افغانستان قرار دارد. به گفته وی امریکا و یا هر کشور دیگرى که در این زمینه تصمیم می‌گیرد، پالیسى واستراتژى خودشان است و اگر منظور، آوردن صلح در افغانستان باشد، جداً باید با مردم مشوره صورت بگیرد.

 

این موضع گیری های تند جنرال عطامحمد نور در مقابل سیاست های آمریکا در افغانستان و مخالفتش درباره مصالحه با طالبان از یکسو و اتهامات وارده غرب به وی به جرم دست داشتن در فسادهای کلان مالی و ترور مخالفانش، حاکی از جنگ تمام عیار این دو جناح است که احتمالا با ترور یا حق السکوت خاتمه می یابد.