اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

طالبان در مدت دو ماه گذشته حدود 2 میلیارد و 149 میلیون افغانی به زیرساخت های افغانستان خسارت وارد کرده که بر اساس آن 302 مکتب، 41 مرکز صحی، 50 مسجد را در 11 ولایت از بین رفته است.

 

معاون سخنگوی ریاست جمهوری در نشست خبری در مورد وضعیت سیاسی و امنیتی کشور با ارایه اطلاعات پرداخت و گفت که با از میان رفتن هر مکتبی هزاران کودک و نوجوان کشور از آموزش باز می مانند، رویه بد طالبان در 20 سال گذشته یک نسل را از آموزش محروم کردند.

 

بیشترین خطر طالبان متوجه ولایت های همواره ناآرامی است که به دلیل جنگ در محرومیت به سر می برند و از میان رفتن مراکز اداری، صحی، آموزشی و … آنها به مانند جنگی است که زندگی را از آنان می گیرد.

 

حال دولتی که توانسته درست پس از حملات به خوبی به جمع آوری اطلاعت خسارت ها اقدام کند چگونه نتوانست از خطر حمله طالبان به ولایت های چون قندوز، فراه، جوزجان و … بی اطلاع می ماند و با هر حمله ای غافلگیر می شود.

 

آیا این خسارت ها همه متوجه طالبان است و خود دولت در آن نقشی ندارد؟

زمانی که ولسوالی و ولایت ها در محاصره طالبان از سوی دولت رها می شوند، تجهیزات نظامی نیروهای امنیتی در معامله به طالبان واگذار شد و منطقه ای مانند شمال کشور در بی کفایتی مقامات در ناآمنی مخالفان مسلح می سوزد، برای مردم کدام خطرناک تر است، طالبی که حیاتش به جنگ وابسته است یا دولتی در ظاهر برای مردم و در باطن…

 

از سوی دیگر، کشوری که در چهار دهه جنگ داخلی مدام به سر می برد و بیش از تمامی کشورهای منطقه تجربه درگیری با مخالفان مسلح را دارد و شرف کامل بر واقعیت های قبل و پس از جنگ، چگونه با هر نبردی و ناآرامی از پیش بینی رقم بی جاشدگان و فراهم کردن شرایط برای آنان عاجز می ماند.

 

چنین ارقامی ننگی دیگر بر حکومتی است که در دو سال و نیم گذشته نه تنها اقدامی در جهت ثبات امنیت نسبی افغانستان نکرد بلکه بر ایجاد اختلافات در میان دولت و درگیری در مناطق مختلف کشور دامن زد.

 

حال ولایت های خسارت دیده و مردمانی که همان زندگی ناچیز خود را از دست داده اند، سهمی از میلیاردها دالر کمک جامعه جهانی خواهند داشت؟

 

با وجود دوری ولایت های آسیب دیده از ارگ، نباید انتظار رسیدن کمکی با وجود خیل عظیم فاسدان حتی پشت دروازه های آن را داشت پس این مناطق باید با تمامی کمبودهای خود بماند تا جنگی دیگر بر آنان.

 

حکومت وحدت ملی چنان ناتوان از اجرایی ابتدایی ترین اقدامات یک دولت است که حتی اختلافت در میان بدنه آن به جای مطرح شدن در ارگ از پشت تریبون ها و برای مردم بیان می شود و با وجود چنین حکومتی، طالبان همواره در هرجنگی بیش از این خسارت می زند و در مقابل کمک ها به جیب کاخ نشینان بی غم از درد مردم می رود.

موضوع : اخبار