اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اعضای پارلمان کشور (به اصطلاح خود) به آمریکا و ناتو هشدار دادند: در صورت عدم عمل به تعهداتشان در قبال افغانستان پیمان‎های امنیتی با آمریکا و ناتو را لغو خواهند کرد!!!!

 

محترم صدیق‎احمد عثمانی معاون پارلمان در نشست روز گذشته این مجلس اعلام کرد: در صورتی که آمریکا و ناتو به تعهدات خود در قبال افغانستان عمل نکنند راه لغو پیمان‌های تصویب شده با آنان وجود دارد. دولت کابل به تمامی تعهدات خود عمل کرده و اینک مقام‎های بلندرتبه دولت برای کسب حمایت‎های مالی به لندن سفر کرده‎اند و در صورتی که نیازهای افغانستان برطرف نشود، فریاد لغو پیمان‎های امنیتی با آمریکا و ناتو بلند خواهد شد.

 

وی تاکید کرد: اکثر پروژه‎ها در سال 2014 میلادی در کشور ما تکمیل نشده و دلیل آن نیز کارشکنی کشورهای خارجی در قبال تعهدات خود با افغانستان بوده است. ما پیمان‎های امنیتی با آمریکا و ناتو را که گویای صداقت رییس جمهور و شورای ملی افغانستان بود به تصویب رساندیم و اکنون زمان انجام تعهدات خارجی‎ها در قبال افغانستان فرا رسیده است.

 

اینگونه سخن گفتن وکیلان مجلس گویای یک نوع توهم شدید می باشد که به آمریکایی که در این 13 سال همه کاره ی ما بوده، اینگونه سخن بگویی و گمان کنی که آنها از این تهدید شما ترسیده شده و از این پس به تعهدات خود عمل می کنند. زهی خیال باطل. غربیها آن کاری را می کنند که در راستای تحقق اهداف و تامین منافع شان باشند نه آن چیزی را که وکیلان پولکی مجلس افغانستان می گویند.

 

به هر حال درباره پیمان امنیتی کابل واشنگتن یادآور می شویم که: یکی از ابرازهایی که آمریکا از زمان پایان جنگ جهانی دوم تاکنون برای پیشبرد حضور نظامی بلندمدت خود به عنوان بخشی از مولفه‌های استراتژی نظامی کلان در مناطق مختلف جهان به کار گرفته، انعقاد توافقنامه‌های امنیتی دو جانبه بوده است.

 

در این چارچوب، توافقنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان پس از کش و قوس‌های بسیار سرانجام ۸ ماه میزان ۱۳۹۳ در کاخ ریاست جمهوری کابل به امضای دو طرف رسید.

 

بر اساس این توافقنامه، آمریکا طی اقدامی بی‌سابقه حداقل پنج پایگاه نظامی دایم در کشور ما ایجاد خواهد کرد و مجاز خواهد بود، پایگاه‌های دایمی و موقت یا عملیاتی دیگری را در هر نقطه از افغانستان که بخواهد، ایجاد کند.

 

خاطرنشان می‌شود که ایالات متحده با تحمیل توافقنامه امنیتی کوشیده است افغانستان را به حلقه پیوند دهنده حضور نظامی خود در خلیج فارس و آسیای میانه مبدل سازد که تداوم بی‌ثباتی و ناامنی داخلی از یک سو و فشار‌ها و تهدیدهای آمریکا و اوج گیری تروریزم داعشی در منطقه از سوی دیگر نقش چشمگیری در این تصمیم دولت افغانستان ایفا کرده‌اند.

 

همچنین باید گفت: این توافقنامه به تشدید وابستگی امنیتی افغانستان به آمریکا و تحدید نقش آفرینی دولت‌های منطقه در برقراری امنیت منطقه‌ای خواهد انجامید. با تحلیل مواضع ایران و پاکستان در مخالفت با این توافقنامه، به این ارزیابی می توان رسید که قرارداد اخیر می‌تواند به شکل گیری و چه بسا اوج گیری تهدیدات علیه امنیت ملی ایران و پاکستان بیانجامد.

 

به هر حال تجربه دوره پس از اشغال افغانستان نشان می‌دهد این توافقنامه نه تنها معضلات امنیتی در افغانستان را کاهش نخواهد داد بلکه بر شدت آن‌ها خواهد افزود.