اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حمله ی انتحاری سه شنبه که نزدیک به 400 کشته و زخمی به همراه داشت و هزاران نفر را به سوگ عزیزان شان نشاند، توسط احمد ولی قندهاری و دوست اش انجام شد.

 

به اعتراف خود این انتحار کننده، وی در سال 2013 به فرمان کرزی از زندان بگرام رها شد. در ویدیویی که از نشانی طالبان نشر شده، احمد ولی هنگام آموزش های نظامی می گوید که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و پس از مدتی رها شده است. اسناد زندانیان بگرام نشان می دهد که این جانی به فرمان حامد کرزی در سال 2013 از بند رها شده است.

 

دو سال پیش هم یک انتحار کننده دیگر با ورود به لیسه ی استقلال خودش را منفجر کرد که چندین تن از جمله زبیر حاتمی تصویربردار تلویزیون میترا و تنها تکیه گاه مادر مریض و مظلومش را کشت. وقتی تصویر صورت این انتحاری نشر شد، او درست شبیه تصویر نوجوان انتحاری بود که حامد کرزی پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی، رهایش کرده بود.

 

هنگام کشته شدن زبیر، ما با عنوان نهادهای عدلی و قضایی شکایتنامه ای را ترتیب کردیم که کرزی بعنوان عامل قتل زبیر و ده ها شهروند دیگر در یک دادگاه مستقل و یک روند عدالت محور باید مورد بازپرس قرار گیرد.

 

اما دو سال گذشت و در این راستا کاری صورت نگرفت. این بدین معنا است که هنوز برای دادخواست خون قربانیان در این کشور فاصله زیادی است و تا هنگامی که مردم خود خون فرزندان شان را پاس ندارند، توقع عدالت از هر حاکمیتی، واهی و نابجا است. این مردم است که برای خود یا جامعه ی عدالت محور می سازند یا تن به استبداد داده و می گذارند تا همیشه حق شان تلف شود.

 

حالا همه خانواده های غم دیده و انسان های با درک می گویند که اگر این انتحاری ها توسط کرزی رها نمی شدند، احتمالا این حوادث رخ نمی داد.

در کنار این، از بس مردم در برابر قربانیان خود بی تفاوت شده اند، دولتمردان هم از کنار فاجعه بزرگ روز سه شنبه که بزرگترین فاجعه در نوع خودش در چند سال اخیر بود، براحتی گذشتند.

 

شما تصور کنید اگر حادثه روز سه شنبه در یک کشور دیگر که اندک فضای آزادی در آن می دمد و برخوردار از دولت مردمی است صورت می گرفت، آیا همینگونه براحتی خون فرزندان این وطن زیر چرخ موترهای مقام ها، بی هیچ مسوولیت پذیری خشک می شد؟

 

فرمانده پولیس شهر، رییس امنیت شهر و دیگر مقام های مسوول که وظیفه شان تامین امنیت شهروندان است و این حادثه اول نه که چندمین حادثه خونین بدلیل بی کفایتی شان رخ می دهد؛ اما در محل حادثه حاضر می شوند و بدون کم ترین وجدان به پارچه های گوشت شهروندان می نگرند و می گویند این کار دشمنان افغانستان است. ولی هیچ دشمنی از ناکارایی و خیانت مسوولین برای مردم ما دشمن تر نبود و نیست.

موضوع : اخبار