اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

چین نمی خواهد نظاره گر عملکرد و رفتار کشورهای غربی باشد. چین می خواهد در قضایای افغانستان دخیل باشد و در کنترول جنگ و صلح در این کشور جنگ زده سهم فعال داشته باشد.

با تغییرات در رویدادهای افغانستان، نقش کشورهای تاثیر گذار در افغانستان نیز تغییر کرده است. در طول سیزده سال گذشته، کشورهای غربی به خصوص امریکا و انگلیس نقش مهمی در مسایل افغانستان داشته اند. انگلیس به عنوان کشوری که از گذشته در قضایای افغانستان نقش داشته است و امریکا نیز که رهبری ائتلاف جهانی ضد تروریزم را در افغانستان به عهده داشته، در مسایل افغانستان نقش تعیین کننده ای داشتند. تغییر جغرافیای جنگ در افغانستان از جنوب به شمال، همزمان با خروج نیروهای ناتو و آیساف از افغانستان، زنگ خطر را برای کشورهای شمالی افغانستان به صدا درآورد. جمهوری های آسیای میانه، چین و شوروی، خطر را در نزدیکی مرزهای خود یافتند. در حال حاضر  طالبان به مرزهای برخی از این کشورها رسیده اند و داعش نیز در همین راه می خواهد خود را به این کشورها برساند.
حامد کرزی در دوره دوم حکومتش، زمانی که روابطش با غرب رو به سردی گرایید، سعی کرد با توسل به ابرقدرت های شرقی روسیه و چین، امریکا را وادار به همراهی با خود کند. او بارها تمایل خود را برای رفتن به سوی روسیه و چین نشان داد. اما دولت اشرف غنی با درک این واقعیت که چین و روسیه در معادلات جهانی نقش مهمی دارند، در سفرهای اولیه خود راهی چین شد و از آن کشور درخواست کمک کرد. چین به عنوان کشوری که از نظرهای مختلف بر پاکستان نفوذ دارد می تواند در تحت فشار قرار دادن پاکستان برای قطع مداخلاتش در افغانستان کار کند.
به هر صورت حالا، چین عضو گروه هماهنگی چهار جانبه است که مرجع تعیین نقشه راه صلح شناخته می شود. چین در سالهای گذشته در افغانستان، در عین حالی که آرام و ساکت بوده و کمک های اقتصادی داشته است، اما همواره مترصد قضایای افغانستان بوده و هست. سیاست کنونی چین در قبال افغانستان، سیاست فعال است. چین نمی خواهد نظاره گر عملکرد و رفتار کشورهای غربی باشد. چین می خواهد در قضایای افغانستان دخیل باشد و در کنترول جنگ و صلح در این کشور جنگ زده سهم فعال داشته باشد.
حضور سرزده رئیس ستاد ارتش چین در افغانستان، به خوبی نشان می دهد که چین، از نظاره گری غیر فعال به بازیگری فعال در مسایل افغانستان تبدیل شده است. افغانستان در حال حاضر میدان جنگ های بزرگ استخباراتی و نیابتی کشورهای بزرگ منطقه و جهان است. جنگ های افغانستان بی ارتباط به تضاد منافع کشورهای دور و نزدیک منطقه و جهان با یکدیگر نیست. و این جنگ نمی تواند بدون پشتوانه سازمان های استخباراتی ابرقدرتهای جهانی و قدرت های منطقه ای چنین داغ باقی بماند.
حضور چین در مسایل افغانستان، هر چند شاید مسئله جنگ در افغانستان را پیچیده تر کند، ولی چین به عنوان یک بازیگر جدید که طبیعتا منافع خاص خود را دارد و تعریف متفاوتی از جنگ افغانستان نیز خواهد داشت، برای بسیاری از کشورها باید جدی پنداشته شود.
همزمان، عملا در مقابل کشورهای غربی  قرار گرفته و با حضور در جنگ سوریه، خاطرات جنگ سرد را دوباره در اذهان عمومی زنده کرده است، در مسایل افغانستان فعال تر از هر زمانی دیگری شده است. روسیه در راس کشورهای همسایه شمالی افغانستان نمی تواند خطر افراط گرایی و تروریزم را نادیده بگیرد. روسیه و چین خودشان را هدف اصلی موج جدید تروریزم و افراط گرایان می دانند و  القاعده، داعش و طالب پیشقراولان آن به حساب می آورند.
اما افغانستان چگونه می تواند از چین و روسیه برای ثبات و امنیت خود استفاده کند، مسئله دیگری است. دولتمردان افغانستان در گذشته معمولا نتوانسته اند استفاده درست از تقابل ابرقدرت ها بکنند. دولتمردان افغانستان گاهی به دامن یکی افتاده اند و خشم دیگری را برانگیخته اند و بار دیگری در آتش غضب یکی گرفتار مانده اند و برای جلب نظری دیگری تلاش کرده اند.

موضوع : اخبار