اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

عربستان سعودی خواستار پیوستن افغانستان به ایتلاف سی و چهار عضو کشور های اسلامی برای مبارزه با دهشت افکنی شده است. صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان گفته است در این مورد تحقیق می کند. آیا عربستان واقعاً می خواهد علیه دهشت افکنی و تروریزم مبارزه کند؟ مگر تا به حال عربستان از دهشت افکنی حمایت نکرده است؟ چطور حالا می خواهد علیه پدیده ای که خود به وجود آورده و حمایت کرده مبارزه کند؟

 

فتانه گیلانی رییس اجتماع زنان افغانستان در برنامه «خط کابل» گفت: عربستان سعودی کشوری است که در آن خانه خدا قرار دارد و عبادتگاه خاص مسلمانان در آن وجود دارد و مسلمانان احترام خاصی به این کشور دارند اما متاسفانه حکام عربستان سعودی این احترام را به مسلمانان ندارند. هم اکنون بیشتر کشورهای اسلامی غرق در خون و جنگ هستند و گزارش ها نشان می دهد عربستان سعودی نقش پر رنگی در حمایت از گروه های افراطی و تروریزم در این کشورها داشته است.

 

وی ادامه داد: در دوران جهاد افغانستان، عربستان گروه های افراطی را حمایت می کرد. به حقوق زنان و گروه های میانه رو و حقوق بشر هیچ علاقه ای نداشت. زمانی که طالبان مردم را اسیر گرفتند و به زنان بی احترامی کرده و آنان را تحت فشار قرار داده بودند عربستان از آنها حمایت کرد و صدایی علیه آنان بلندنکرد. چه خونریزی ها در عراق رخ داد، چه قتل عام هایی در سوریه انجام شد، فلسطین چندین دهه است که غرق در خون است اما عربستان هیچگونه صدایی بلند نکرده است. تمام کشورها به افغانستان آمدند و کمک هایی را بر ضد تروریزم انجام دادند اما سعودی در این کمکها نقشی نداشته بلکه در تقویت جبهه مخالف ما نقش بازی کرده است. حالا آمده است این ایتلاف را به نام مبارزه با تروزیم شکل داده است.

 

گیلانی نتیجه ای برای پیوستن افغانستان به این ایتلاف نمی بیند و می گوید: تا به حال افغانستان به اندازه کافی استعمار شده است. جهانیان افغانستان را به اندازه کافی فریب داده اند. به همین دلیل افغانستان باید بسیار با احتیاط سیاست کند و به طرف سیاست های بی طرفانه چهل سال قبل برود. در آن زمان ها افغانستان در منطقه کشوری سربلند و با عزت و حیثیت بود. نه عرب در آن دخالت می کرد و نه آمریکا و واشنگتن. ای کاش عربستان سعودی برای صلح به افغانستان می آمد. برای برقراری ثبات در کشور ما تلاش می کرد. حالا من به ایتلافی که علیه تروریزم تشکیل داده است باور ندارم. آنها کاری را انجام نمی دهند که ملت های مسلمان از آنها انتظار دارند.

 

وی با اعلام مخالفت خود برای پیوستن به این ایتلاف گفت: بعد ازاینکه ملت مجاهد افغانستان در برابر شوروی به پیروزی رسیدند، عربستان سعودی شروع به حمایت از طالبان کرد حالا هم می خواهد افغانستان را آلت دست خود قرار دهد و با تشکیل اینگونه ایتلاف ها به نام مبارزه با تروریزم به اهداف شوم خود برسد. چرا که هدف عربستان قطعاً مبارزه با تروریزم نیست.