اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اخیرا مدارک تازه ای مبنی بر ارتباط عربستان با عوامل حملات ۱۱ سِپتِمبر نشر گردیده است!

به نقل از نیویارک پست، مدارک تازه در ارتباط با دوسیه حملات 11 سِپتِمبر علیه عربستان سعودی حاکی از آن است که سفارت عربستان در واشینگتن احتمالا هزینه عملیات آزمایشی طیاره ربایی توسط دو کارمند سعودی را تامین کرده است. این مدارک ادعای هدایت عملیات و کمک به عاملان حمله یازده سِپتِمبر توسط کارکنان و عوامل عربستان سعودی را تقویت می‌کند.

دو سال پیش از حملات 11 سِپتِمبر سفارت عربستان به دو تبعه عربستانی که در قالب محصل در حال زنده گی در امریکا بودند برای سفر هوایی از فینیکس به واشینگتن و انجام آزمایشی حمله 11 سِپتِمبر کمک مالی کرد.

محکمه مسئول رسیده‌گی به این دوسیه جزئیات جدیدی از الگوی حمایت مالی و عملیاتی منابع عربستانی از توطیه 11 سِپتِمبر را ارائه کرده است. در واقع دولت عربستان احتمالا از مراحل اولیه برنامه ریزی این حمله در پشت پرده نقش داشته است.

شان کارتر مدعی العموم اصلی شکات 11 سِپتِمبر در این ارتباط گفت: مدتهاست که اعلام کرده‌ایم ارتباط نزدیک و طولانی مدتی میان القاعده و بخش‌های مذهبی دولت عربستان وجود داشته است.

طبق شکایت مطرح شده به نقل از اسناد اف بی آی محمد القودهایین و حمدان الشلوی درواقع اعضای شبکه نیروهای عربستان در داخل امریکا بوده‌ و در توطیه تروریستی مذکور نقش داشته‌اند. این افراد همزمان با طیاره رباها در افغانستان آموزش دیده بودند. و درحالیکه در آریزونا مستقر بودند تماس‌های مستمری با یکی از طیاره رباها و یکی از رهبران ارشد القاعده داشتند که اکنون در گوانتانامو به سر می‌برد. حداقل یکی از این افراد یک ماه قبل از حملات یازده سِپتِمبر من‌حیث یکی از آدم‌رباها قصد ورود به امریکا را داشت اما به دلیل حضور در لست نظارت تروریستی از ورود وی به امریکا ممانعت شد.

طبق اسناد موجود هر دو نفر با دولت عربستان همکاری می‌کردند و پول دریافت می‌کردند. القودهایین در وزارت امور اسلامی استخدام بود و شلوی نیز یکی از کارکنان قدیمی دولت عربستان به شمار می‌رفت. هر دو نفر زمانی که در امریکا بودند بارها با مقامات عربستان تماس گرفته بودند.

بااین حال تاکنون تلاش برای تماس تلیفونی و یا ایمیل با وکلای دولت عربستان بی نتیجه بوده است. البته ماه گذشته وکلای عربستان مدعی شدند که شکایت مطرح شده نمی‌تواند حمایت مستقیم عربستان از طیاره رباها را اثبات کند.