اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رسانه امریکایی به نقل از یک فعال زنان در افغانستان نوشت سازمان سیا مسیرهای قاچاق مواد مخدر را در اختیار دارد و از عواید آن برای تامین مالی جنگ‌های نیابتی و نیروهای شبه‌نظامی خود در افغانستان و دیگر کشورها استفاده می‌کند.

یک فعال حوزه زنان که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با گلوبال ریسرچ سازمان سیا را پشت پرده افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان و قاچاق آن دانست.

این عضو جمعیت انقلاب زنان افغانستان که خود را با نام مستعار فریبا معرفی کرده به رسانه امریکایی گفت: قاچاق مواد مخدر سریعترین و آسان‌ترین راه برای کسب درآمد توسط سازمان سیا است تا از نیروهای نیابتی و شبه‌نظامی خود در دیگر کشورها حمایت مالی کند.

نقش مستقیم سازمان سیا در قاچاق مواد مخدر در افغانستان پیشینه طولانی دارد و تنها به افغانستان نیز خلاصه نمی‌شود.

جدول زیر و ارقام آن نشان دهنده افزایش تولید تریاک در افغانستان از زمان حمله دولت امریکا به کشورمان است.

به راپور دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل، مناطق کشت خشخاش در افغانستان در سال 2017 عیسوی 328 هزار هکتار تخمین زده شد و شایان ذکر است که جامعه امریکا نیز بزرگترین مصرف کننده مواد مخدر در جهان می‌باشد.

فریبا افزود: به خاطر ماشین های دروغگویی امریکا، دولت این کشور قادر شده تا با دروغ گفتن به مردمش از مجازات بسیاری از فعالیت‌های جنایتکارانه‌اش نه فقط در جنگ افغانستان، بلکه در عراق، لیبیا و سوریه نیز فرار کند.

جویا عضو پیشین ولسی جرگه نیز در ماه می سال 2009 علیه حمایت سازمان سیا از تجارت مواد مخدر در افغانستان و کنترول مستقیم مسیرهای این صنعت سودآور گفته بود: تنها بخشی که افغانستان در سال‌های اخیر به طور غیر قابل تصوری در آن رشد داشته کشت مواد مخدر و قاچاق آن است و از زمان حضور نظامی امریکا در افغانستان 4500 فیصد این قاچاق سودآور افزایش یافته است.

یکی از اهداف مخفی حمله به افغانستان بازگرداندن تجارت مواد مخدر با حمایت سازمان سیا و اعمال کنترول مستقیم بر مسیرهای این تجارت جهانی بود که سالانه 600 ملیارد دالر درآمد دارد.

اقتصاد مواد مخدر افغانستان پروژه طراحی شده سازمان سیا است که با سیاست خارجی امریکا حمایت می‌شود. بنابراین خیلی قابل درک است که از آکتُبر سال 2001 کشت خشاش در افغانستان روند افزایش داشته و حتی راپور‌هایی مبنی بر دست داشتن اردوی امریکا در قاچاق مواد مخدر وجود دارد.

مافیای مواد مخدر قدرت را در دست دارد و توسط غرب حمایت می‌شود و تلاش‌های مبارزه با مواد مخدر چیزی جز دروغ و نمایش نیست و مواد مخدر یکی از بزرگترین خطرات برای آینده افغانستان است.