اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

چین یکی از کشورهای مهم و تأثیرگذار در تحولات جهانی و منطقه ای به شمار می رود. قدرت نظامی و اقتصادی چین این کشور را در ردیف ده کشور قدرتمند جهان قرار داده است. نقش چین در فعل وانفعالات منطقه و شکل گیری ایتلاف ها و سازمان های منطقه ای نیز بر کسی پوشیده نمی باشد.

در سالهای اخیر چین موازی با رشد اقتصادی، توانایی نظامی خود را نیز بالا برده است. این کشور ‌ ۵۹۶ هزار و ‌ ۹۶۱ کیلومتر مربع مساحت دارد. این کشور ‌ ۱۴هزار و ‌ ۵۰۰ کیلومتر خط ساحلی و ‌ ۲۲ هزار و ‌ ۱۱۷ کیلومتر مرز مشترک دارد. هم اکنون بودجه نظامی چین بیشتر از صد میلیارد دالر می باشد.

چین از لحاظ اقتصادی نیز پیشرفت چشمگیری داشته است و به عنوان دومین کشور اقتصادی دنیا شناخته می شود. چین در حال رقابت سرسختانه با آمریکا در بازارهای بین المللی است و تعدادی از کارشناسان معتقداند که تا سال ۲۰۲۰ چین در اقتصاد خود از آمریکا پیشی گرفته و عنوان اولین کشور اقتصادی جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

سیاست خارجی چین بر اصل عدم مداخله بر امورات کشورهای دیگر استوار می باشد؛ اما ظرفیت های نظامی و اقتصادی چین در سال های اخیر اقتضاأت جدیدی را خلق کرده است که در موارد ضروری و برای حفاظت از منافع این کشور، امکان مداخله در کشورهای دیگر را امکان پذیر می سازد. این امر بر سیاست خارجی چین اثر گذاشته و دیپلماسی چین را در تحولات بین المللی فعال تر کرده است.

سیاست های چین در افغانستان نیز بر اصل بیطرفی و عدم مداخله استوار بوده است. مناسبات این کشور با افغانستان بیشتر بر محورهای اقتصادی و تجاری استوار بوده است. پس از حملات یازدهم سپتامبر و تشکیل ایتلاف بین المللی مبارزه باتروریزم با این که چین از اهداف ایتلاف حمایت کرد؛ اما نیروی نظامی به افغانستان نفرستاد. چین با توجه به حضور پررنگ آمریکا در افغانستان، سیاست های محتاطانه تری را در قبال افغانستان دنبال کرد و سعی کرد حساسیت آمریکا را بر نیانگیزد؛ اما پس از طرح جدول زمانبندی خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، این کشور نقش مثبت تر و فعال تری در قبال افغانستان اختیار کرده است. چین در سال های اخیر تلاش های دیپلماتیک خود را به منظور دسترسی به صلح، امنیت و ثبات دوامدار در افغانستان تشدید کرده و روابط خود را بیشتر از پیش با حکومت افغانستان تحکیم کرده است.

چین منافع خود را در امنیت افغانستان جستجو می کند و از اینرو تمام کوشش های این کشور بر محور صلح و امنیت این کشور استوار می باشد. نگرش مثبت چین برای جلب همکاری های منطقه ای و بین المللی در مورد افغانستان بارها در کنفرانس های منطقه ای و بین المللی به اثبات رسیده است.

مناسبات دیرینه و دوستانه چین با پاکستان و منافع مشترک این کشور با روسیه، ایران و هند و نقش برازنده چین در سازمان های منطقه ای از جمله سازمان شانگهای، موقعیت این کشور را برای ایجاد هماهنگی منطقه ای در باره امنیت افغانستان بالا برده است. هماهنگی هایی که بدون شک امنیت و آوردن ثبات در افغانستان را قابل دسترس تر و اطمینان بخش تر می سازد.

مهمترین  هدف چین  در افغانستان ایجاد امنیت در این کشور است. این مسأله با توجه به منافع گسترده آن کشور در منطقه و از جمله در افغانستان، مسؤلیت چین به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی و وضعیت پیچیده و خطرناک « سین کیانگ» قابل توجیه می باشد.

کمک های تسلیحاتی چین  به افغانستان که برای نخستین بار صورت می گیرد، نشانه عزم و تصمیم جدی «پیکینگ» برای کمک به امنیت افغانستان است. این کمک ها رویکردجدید چین را در قبال افغانستان و منطقه توضیح می دهد. مهم این است که آمریکا نیز در یک سال اخیر از نقش چین در افغانستان ستایش کرده و خواهان همکاری های عملی این کشور در آوردن صلح و ثبات در افغانستان شده است. دراین صورت ما باید به همکاری های بیشتر بین المللی در قبال افغانستان امیدوار باشیم و از این فرصت ها بهتراستفاده ببریم.

موضوع : اخبار