اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

طالبان پنج سال با حمایت مستقیم پاکستان و کشورهای حوزه خلیج بر افغانستان حکومت کردند. در رژیم طالبان تمامی مکتب های دخترانه بسته بودند و زنان نمی توانستتند بدون محرم شرعی از خانه هایشان بیرون بروند. طالبان برای مردان نیز قوانینی را وضع کرده بودند. مردان باید ریش بلند می داشتند و لباس سنتی بر تن و لنگی به سر می کردند. از سویی هم حکومت طالبان به علت درنظر نگرفتن قوانین جهانی از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده بود.

 

در چنین وضعیتی تنها نیروی های وفادار به احمد شاه مسعود با امکاناتی اندک در برابر نیروهای طالبان به مقاومت پرداختند. این مقاومت پنج سال ادامه یافت. در این سالها شبکه القاعده فعالیت هایش را از خاک افغانستان به گونه ای بسیار گسترده رهبری و اجرا می کرد.

 

پس از آنکه احمد شاه مسعود در نهم سپتامبر سال 2001 میلادی در حمله ای انتحاری کشته شد، یک روز پس از این رویداد 9 عضو القاعده با ربودن 4 هواپیمای مسافربری به برج های تجارت جهانی حمله کردند. در این رویدادها در حدود سه هزار تن کشته شدند.

 

آمریکا در نخستین واکنش از طالبان خواست تا رهبران القاعده را تحویل دهند. اما هنگامی که رهبران طالبان از سپردن رهبران القاعده به آمریکا سر باز زدند واشنگتن تصمیم به حمله به افغانستان و نابودی القاعده از راه نظامی گرفت.

 

چنانچه یک ماه پس از رویداد 11 سپتامبر هواپیماهای بی 52 آمریکا مواضع طالبان را در کابل، قندهار، مزار شریف و ننگرهار بمباران کردند. پس از آن حکومت پنج ساله طالبان سرنگون شد و طالبان از تمامی بخش های کشور و بیرون از مرزهای کشور به خاک پاکستان فراری شدند.

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد نامه ای صادر کرد که بر بنیاد آن حضور نیروهای خارجی را در افغانستان مشروعیت بخشید و سپس سربازان خارجی در چارچوب نیروهای آیساف و ناتو به افغانستان آمدند. هدف از فرستادن این نیروها نابودی شبکه القاعده و ناتوان ساختن طالبان گفته شده است.

 

بسیاری از آگاهان، کشته شدن احمد شاه مسعود و حمله های 11 سپتامبر را با همدیگر در ارتباط می دانند. کشته شدن مسعود پایان یک مرحله از تاریخ سیاسی افغانستان بود و رویداد 11 سپتامبر و نیز حمله به افغانستان آغاز مرحله تازه ای در تاریخ سرزمین ما شد. حقیقت این است که تاریخ سی سال گذشته افغانستان با نام فرمانده مسعود گره خورده است.

 

با آنکه همواره القاعده متهم به قتل مسعود شناخته شده است، اما برخی ها کشته شدن احمد شاه مسعود را برنامه ای بسیار پیچیده می دانند که از سوی سازمان های جاسوسی غرب و پاکستان طرح ریزی شده است. دولت افغانستان در مجلس نمایندگان قانون اساسی به مسعود، لقب قهرمان ملی را داد و پس از آن حکومت وعده داد که عاملان قتل مسعود را شناسایی و به پنجه قانون خواهد سپرد. اکنون که سیزده سال از کشته شدن مسعود می گذرد هیچ کاری در این باره صورت نگرفته است.

 

احمد ضیا مسعود، برادر احمد شاه مسعود و داکتر عبدالله بارها از پی گیری نشدن پرونده کشته شدن احمد شاه مسعود سخت انتقاد کردند. اما چرا این دو مقام بلند پایه حکومت این موضوع را پیگیری نکردند و خاموش ماندند.

 

در حالی که در حدود سیزده سال از حضور نیروهای خارجی در کشور می گذرد، اما طالبان نه تنها ناتوان نشدند بلکه در سالهای اخیر دوباره سازمان یافته اند و نیرومندتر شده اند. از سویی هم القاعده در بسیاری از بخش های جهان حضور گسترده ای یافته است.

 

مبارزه با القاعده در افغانستان میلیاردها دالر هزینه در بر داشته است و تاکنون بیش از سه هزار سرباز خارجی که بیشتر شان آمریکایی هستند در افغانستان کشته شدند. در این جنگ در حدود دوازده هزار شهروند کشور که بیشترشان غیرنظامیان هستند کشته شدند. رویداد 11 سپتامبر، افغانستان را در محور توجه جهانیان قرار داد و میلیاردها دالر کمک را برای بازسازی افغانستان سرازیر کرد.

 

هر چند در افغانستان ازنظر سیاسی، اجتماعی، حقوق بشری تغییراتی به میان آمده است اما فساد و مواد مخدر از پدیده هایی هستند که افغانستان را بیشتر با انتقاد روبرو ساخته است. از سویی دیگر جنگ سیزده ساله در افغانستان نیز برای نابودی القاعده و ناتوان ساختن طالبان نتیجه دلخواهی نداشته است و نیروهای خارجی نیز برای خروج از افغانستان آمادگی می گیرند.

 

ماجرای انتخابات ریاست جمهوری هم که احتیاجی به توضیح ندارد و با لجبازی های عبدالله و اشرف غنی و دخالتهای بی مورد غرب و بی توجهی های دولت کرزی روز به روز پیچیده تر می شود.