اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

احمدضیا مسعود؛ نماینده ویژه رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب می گوید که مخالفان مسلح به کمک برخی حلقات داخلی به شکل گسترده در نهادهای امنیتی و ملکی افغانستان نفوذ دارند.

آقای مسعود که در مراسم پنجمین سالگرد کشته شدن عبدالرحمان سیدخیلی؛ فرمانده پیشین پولیس قندوز سخنرانی می کرد، گفت در ۱۴ سال گذشته شمار زیادی از سران مجاهدین از سوی تروریست ها در هماهنگی با برخی حلقات داخلی کشته شده اند.

آقای مسعود گفت:”تروریست‌ها واقعاً توانسته اند در بین کشور ما در شهرها، ولسوالی‌ها، در ادارات دولتی نفوذ کنند. زمینه، قسمی برای تروریزم مساعد شد که حتی در بین نهادهای امنیتی، نهادهای ملکی در همۀ شبکه‌های اجتماعی آنان توانستند نفوذ کنند.”

مسعود گفت: “فعلاً هم کسانی که در کابل هستند، شبکه‌های طالبانی که تقریباً به شکل رسمی و نیمه رسمی فعالیت‌ می‌کنند، هر روز به مکاتب و مؤسسات حکومتی می‌روند، به محلات می‌روند و مردم را دعوت می‌کنند به طرف طالبان و حتی یک تعدادی جوانان را به پاکستان روان می‌کنند به خاطر فراگیری مسایل نظامی.”

سخنان آقای مسعود در واقع، تازه ترین اظهارات یک مقام مهم دولتی درباره نفوذ گروه های مسلح مخالف دولت در درون ادارات امنیتی و دولتی است.

پیش از این نیز شماری از مقام های سیاسی عضو دولت در اظهاراتی به تلویح یا تصریح مدعی شده اند که شماری از حلقات در درون دولت و ادارات امنیتی، عملا از رویکردها و عملکردهای تروریست ها پشتیبانی و آن را توجیه می کنند.

به عنوان نمونه، یکی از نخستین کسانی که با زبانی صریح و بی پرده از وجود و حضور جاسوسان خارجی در درون دولت یاد کرد و مدعی شد که آنها برای تروریست ها و منافع دیگران کار می کنند، جنرال دوستم؛ معاون اول ریاست جمهوری بود.

او در آن زمان قول داد که به زودی نام های این افراد را افشا خواهد کرد؛ اما این اتفاق تاکنون به دلایل نامعلومی واقع نشده است.

این اظهارات از دید کارشناسان نشان دهنده آن است که معضل تروریزم و مبارزه با تروریزم، پیچیده تر از آن است که به نظر می رسد.

آگاهان می گویند که دولت اگر در صدد برقراری صلحی مقتدرانه، عزتمندانه، پایدار و ملی با تروریست ها است، ابتدا باید حضور و نفوذ گسترده و عمیق آنها در درون ادارات امنیتی و دولتی را محدود کند و اجازه ندهد که شماری از حلقات، در سیاست های دولت در حوزه صلح و جنگ با تروریزم، اعمال نفوذ کنند.

سخنان آقای مسعود، همچنین این نکته را مورد تاکید قرار می دهد که رهبران و فرماندهان ارشد مجاهدین در سال های گذشته، در نتیجه همکاری های حلقات داخلی و تروریست ها به قتل رسیده اند و این ادعای مهم تازه ای است که در صورت اثبات، از دید ناظران، می تواند یکبار دیگر موضوع پرونده های پیچیده و بی نتیجه قتل فرماندهان و رهبران مجاهدین را بازگشایی کند.

منتقدان می گویند که امثال آقایان دوستم و مسعود و… اگر دیروز که در قدرت نبودند چنین ادعاهای بزرگی را مطرح می کردند، شاید کمتر کسی از آنها انتظار داشتند که ادعاهای مطرح شده را از مجاری قانونی و حقوقی، پیگیری کنند و نتایج آن را در اختیار مردم افغانستان، رسانه های جمعی و افکار عمومی قرار دهند؛ اما امروزه که هریک از آنها یکی از استوانه های اصلی نظام محسوب می شوند و از قدرت فوق العاده تصمیم گیری و اجرایی بهره مند هستند، انتظار می رود که ادعاهای مطرح شده را به صورت جدی، پیگیری کرده و از حجم سنگین غبار ابهامی که بر رویدادهای پیچیده و خونین سال های اخیر به ویژه پرونده های مسکوت و بی نتیجه ترور ده ها فرمانده و رهبر جهادی و سیاسی نشسته است، ابهام زدایی کنند و حقیقت را در اختیار مردم افغانستان قرار دهند.

آقای مسعود در ادامه سخنانش همچنین گفت که پس از ترور فرماندهان و رهبران ارشد مجاهدین، آنها دیگر فرصت انسجام دوباره را نیافته اند و او نسبت به خلأ سیاسی ناشی از عدم حضور فعال مجاهدین، انتقاد و ابراز نگرانی کرد.

آگاهان اما می گویند که کسانی مانند آقای مسعود و همگنان او در دولت وحدت ملی یا بیرون از دولت، اکنون میراث داران رهبران ترور شده مجاهدین محسوب می شوند و این مسؤولیت، اکنون مستقیما بر دوش آنهاست که جایگاه شایسته مجاهدین در درون دولت، تصمیم گیری های کلان سیاسی و سیاست گذاری های بزرگ ملی را احراز و اعاده نمایند و در این میان، غبارروبی از پرونده های قتل رهبران و فرماندهان جهادی نیز یکی از رسالت ها و تکالیف مهمی است که بر دوش امثال آقای مسعود است.

موضوع : اخبار