اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

صلح افغانستان، تبدیل به موضوع پیچیده ای شده است که حتی با برگزاری نشست چهارم و سه نشست برای رسیدن به صلح، هنوز خیلی ها باور به رسیدن به آن ندارند. افکار عامه آن صلح را دور ازذهن می دانند که چرا که سالها است با این نام فعالیت های بی نتیجه فروانی شده است. اما آیا صلح افغانستان دست نایافتنی است؟ با بررسی نشست های سه جانبه و چهار جانبه به چه نتایجی خواهیم رسید؟

 

داکتر لطیف نظری استاد دانشگاه، در برنامه «باخبر» گفت: وضعیت منطقه و افغاستان به گونه ای است که اولویت رفتن به صلح، هم برای افغانستان، هم برای پاکستان و هم برای کشورهای منطقه احساس می شود. به همین جهت پروسه صلح می تواند مبنایی برای توسعه ونوسازی و ثبات پایدار در افغانستان باشد. این اولویت سبب شده است که دولت افغانستان در این مورد تلاشهای جدی را مورد توجه قرار دهد. دولت افغانستان تلاش می کند که تا سال آینده چالشهای امنیتی افغانستان را حل کند چرا که سال آینده سالی پرمخاطره برای افغانستان خواهد بود. به همین جهت اگر در روند صلح پیشرفتی صورت بگیرد افغانستان می تواند چالش های خود را به حداقل برساند.

 

وی، در خصوص نتیجه نشست های صلح بیان داشت: همانطور که نشست های اول، دوم و سوم نتیجه ای را در برنداشته، نشست چهارم هم نتیجه ای نخواهد داشت، این نشست ها بیشتر می تواند برای تدوام نشست های بعدی باشد. فراموش نکنیم که روابط افغانستان و پاکستان روابطی پیچیده و پر معما نزدیک و در عین حال پرتنش می باشد. تازمانی که تنش میان دو کشور به حداقل نرسد و ما نتوانیم منازعات خود را با پاکستان حل کنیم، این نشست ها به نتیجه نخواهد رسید. مشکل حکومت ما این است که با درک دقیق از تحولات منطقه ای و جهانی و مناسبات بین المللی حرکت نمی کند بلکه بیشتر بر مبنای سلیقه ها و گزاره های مقطعی و تاکتیکی حرکت می کند. صلح افغانستان در حال حاضر به نظم منطقه ای و بین المللی گره خورده است. بنابراین تا زمانی که اراده جدی در کشورهای منطقه و فرامنطقه برای آوردن صلح در افغانستان وجود نداشته باشد، خوش بینی دولت افغانستان بی مورد خواهد بود و ناشی از ضعف بینش سیاسی دولتمردان ما خواهد بود. در حال حاضر وضعیت به گونه است که اگر آمریکا اراده ای برای آوردن صلح در منطقه و افغانستان نداشته باشد، حتی اگر پاکستانی ها هم اراده کنند، صلح در منطقه تامین نخواهد شد.

 

داکتر نظری، در خصوص رویکرد پاکستان در مذاکرات صلح اظهار کرد: پاکستان برای آمریکا موقعیت ژیواستراتژیک دارد. در چنین وضعیتی اگر افغانستان به مطالبات پاکستان توجه نکند، پاکستانی ها حاضر نخواهند شد حمایت خود را از طالبان بردارند و قطعاً در این صورت فرآیند صلح افغانستان هم ناامید کننده خواهد بود. پاکستان بیشتر با سیاست های آمریکا همسویی و هم نظری دارد. در حال حاضر هرچند، چین از متحدان اقتصادی پاکستان در منطقه محسوب می شود ولی به هر حال پاکستان نگران این است که هند به عنوان یک قدرت بزرگ اقتصادی در منطقه گسترش پیدا نکند.

 

این کارشناس سیاسی کلید صلح را به دست آمریکا دانسته و گفت: به صورت ضمنی مطالبات افغانستان، پاکستان و حتی چین دراین نشست ها مشخص است. تنها قدرتی که بازی را به صورت پیچیده به پیش می برد آمریکا است. به همین جهت اگر قدرتهایی مثل روسیه و ایران هم در این روند شریک و سهیم ساخته شود می توانیم به اجماع نظر در سطح منطقه دست پیدا کنیم. صلح افغانستان در حال حاضر به دست ما نیست بلکه به نظم منطقه ای گره خورده است. به همین جهت است که دیدگاه های مختلف باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

وی، در پایان گفت: اگر افغانستان می خواهد از مذاکرات نتیجه ای به دست آورد، دستگاه دیپلماسی آن باید با درک تحولات منطقه ای و بین المللی بتواند در واقع حلقه وصل منافع مشترک قدرت هایی باشد که در این نشست ها حضور دارند.

موضوع : اخبار