اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سومین نشست چهارجانبه افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین در پاکستان برگزار شد. نتیجه این نشست ها چه خواهد شد؟ آیا این نشست ها می تواند ما را به صلح نزدیک کند؟ آیا سه جانب دیگر مذاکرات می توانند و می خواهند که در افغانستان صلح برقرار شود؟

سیلی غفار، سخنگوی حزب همبستگی ملی، در برنامه «نگرش» گفت: پروسه صلح و انواع مختلف آن در طی سالهایی که از نظام جدید می گذرد، هیچگونه نتیجه ای نداشته است. همه این کارها فقط وقت کشی برای فریب مردم بوده است.

به باور وی، نشست های چهارجانبه هیچگونه فرصتی برای مردم افغانستان محسوب نمی شود. بلکه فریب مردم و دادن امیدهای کاذب به مردم است. تا به حال طالبان از دولت دورتر بوده اند. حالا غربی ها، با این نشست ها می خواهند که آنها را رسماً نزدیک به دولت بسازند و نام هایشان رااز لیست سیاه بیرون بکشند و زندانی هایشان را آزاد بسازند. نشست های صلح از این جهت فریب است که پروژه طالبان ختم شده و برای آمریکا و کشورهای غربی کارایی ندارد، به همین جهت می خواهند آنها را وارد پروسه صلح کنند تا بگویند ما صلح طلب هستیم اما در واقع سیاست های جنگ طلبانه و تدوام دهشت افکنی را از طریق گروه های دیگری از جمله داعش ادامه دهند. علاوه بر آن با پیوند دادن طالبان به صلح، قصد دارند زندانی های این خونخواران راآزاد کنند و استفاده های بیشتری از آنها کنند.

غفار، حکومت افغانستان را حکومتی پوشالی و دست نشانده خوانده و افکار آن را مساوی با افکار طالبان می داند و می گوید: دولت افغانستان و طالبان تفاوت چندانی با هم ندارند. طالبان چه در دوران حاکمیت خود و چه از سال 2001 به این طرف به مردم افغانستان فقط خشونت و بربریت روا داشته اند و افغانستان را به میدان جنگ تبدیل کرده اند. دولت فعلی هم با اینکه از دموکراسی دم می زند اما اجازه می دهد که هر روز در کشور، فرخنده ها، رخشانه ها از بین بروند، مردم سربریده شوند، قتل عام شوند و صدها مورد خشونت و تجاوز به ملت افغانستان شود. با وجود داشتن دولتی به اصطلاح دموکرات، حق مردم به تاراج برده می شود، و افغانستان کاملاً به دست بیگانه ها قرار داده می شود.

سخنگوی حزب همبستگی ملی، کلید صلح در افغانستان را به دست ابرقدرت های بزرگ می بیند وبیان می دارد: بینظیر بوتو گفته بود که ایده طالبان را انگلیس داد، مدیریت آن را آمریکا انجام داد، عربستان سعودی آن را تمویل کرد و پاکستان آن را تربیت کرد. بنابراین پاکستان خود، مهره ای در دستان آمریکا و انگلستان است و برای آوردن صلح در افغانستان اختیار چندانی ندارد. برای آوردن صلح در افغانستان فقط آمریکا و انگلستان است که نقش دارند. امروز مردم افغانستان آگاه شده اند و همه چیز را درک می کنند. اعتراضات اخیری که در افغانستان انجام شد گواه این مدعا است. آنها دیگر ظلم و ستم را نمی توانند قبول کنند و نمی توانند زیر سایه استعمار ادامه دهند و زندگی کنند.

غفار، اراده ای برای برقراری صلح در حکومت و آمریکا نمی بیند و می گوید: امروز ما در سایه اشغال قرار داریم، مشکل عمده، این است که دولتی دست نشانده و پوشالی داریم، دولتی مردمی، ملی و دموکرات نداریم که از منافع مردم دفاع کند. دولت ما از لحاظ سیاسی، نظامی، اقتصادی، فرهنگی و حتی اجتماعی وابسته به کشورهای دیگر است و آمریکا رسماً توسط پایگاه های نظامی خود، مارا تخته خیزی برای خود ساخته است و می خواهد آسیای مرکزی و رقیبان خود، چین و روسیه را تهدید کند و به جهان گشایی خود ادامه دهد. از این رو، نه تنها آمریکا هیچ گاه صلح در افغانستان را به نفع خود نمی داند بلکه دولت افغانستان، مخصوصاً کسانی که در راس قرار دارند، صلح را به نفع خود نمی دانند.

وی در پایان گفت: ما اگر می خواهیم به صلح، آزادی و استقلال برسیم و مردم ما روزی را تجربه کنند و زندگی را داشته باشند که در آن آسایش، رفاه و آسودگی داشته باشند، باید با تمام جنایتکاران داخلی، طالبان، داعش و دیگر گروه ها تسویه حساب کنند و آنها را کاملاً ریشه کن کنند، دست تمام اشغالگران هم از افغانستان کوتاه شود. در آن صورت است که مردم افغانستان می توانند به آرامش برسند.

موضوع : اخبار