اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

فصل زمستان و با سرما و برف در راه است. اما افغانستان جنگ های داغی را تجربه می کند. امسال گروه تروریستی جدیدی به نام داعش نیز بر طرف های درگیر در جنگ افغانستان افزوده شده است. این گروه یک خطر جدی برای امنیت افغانستان به شمار می رود. شماری از افراد سابق طالبان و جنگجویان سابق به این گروه پیوسته اند. این گروه در شماری از حملات و آدم ربایی ها دست دارد. داعش به شدت تلاش دارد تا جایگاه مشخصی در جنگ افغانستان برای خود بیابد. داعش از یک سو می خواهد در مقابل دولت بیایستد و اعتباری برای خود بیابد و از سوی دیگر نیز در مقابل طالبان عملا می جنگد و می خواهد افراد و مناطق طالبان به سوی خود بکشد. جنگ های خونینی که بین طالبان و داعش درگرفته است، بر سر تسلط بر منابع و منافع در ولایات و ولسوالی های کشور بوده است.

 

طالبان نیز با رهبری جدید خود، امسال تحرک بیشتری از خود نشان داده اند. طالبان بر خلاف رویکرد سالهای پیش خود، در انظار و به حمله های منظم بر مناطق و تصرف آنها و نگهداشتن آن روی آورده اند. بحث اصلی بر سر این است که طالبان چگونه می توانند از چنین تحرکی برخوردار باشند. طالبان اکنون در بسیاری از ولایات افغانستان می جنگند و بسیاری از ولایات دیگر را تهدید می کنند. در حالی که طالبان نمی باید بتوانند به تحرکی این چنین دست بزنند. تحرک سریع طالبان و حمله بر مناطق مختلف، بیشتر از هر چیزی به نبود استراتژی نظامی دولت برمی گردد. بدیهی است که اگر دولت می خواهد طالبان را در شمال کشور نابود سازد، باید با پیروی از استراتژی نظامی دولت با طالبان بجنگد. در این صورت نباید به طالبان اجازه داده شود که با عقب نشینی از یک ولایت، یا ولسوالی بر ولایت یا ولسوالی دیگری حمله کنند.

پیشنهاد بعدی:  مردم به بودن طالبان خوشحال اند!

 

شکست طالبان در یک ولایت، باید به معنای این باشد که طالبان برای ماهها نتوانند به خود بیایند. طالبان بعد از شکست نباید توان حمله مجدد و با قدرت بیش از پیش بر ولایات و ولسوالی ها را داشته باشند. در حالی که برعکس آن مشهود است. طالبان از یک ولایت عقب نشینی می کنند و با فاصله ای بسیار کم بر همان اهداف سابقه خود با قدرت و توان بیشتری حمله می کنند.

 

مطالعه ناامن شدن شمال کشور کمک می کند که بفهمیم وضعیت دولت در جنگ با طالبان چگونه است. طالبان چند سال است که به سوی شمال در حرکت بوده اند. رسانه های گروهی، احزاب سیاسی، وکلای پارلمان، اجتماعات مردمی و… به صورت مداوم به دولت افغانستان هشدار دادند که شمال افغانستان در حال ناامن شدن است. اما طبق معمول مقامات دولتی در ابتدا به طور کلی منکر تهدید طالبان شدند و پس از مدتی اعتراف کردند که طالبان شمال را تهدید می کنند و در نهایت نیز حالت امروزی را شاهد هستیم که طالبان با حمله بر مناطق و ولسوالی های شمال کشور گاه پیروز می شوند و گاه شکست می خورند.

 

جنگ افغانستان بیش از هر چیزی نیاز به مدیریت دارد. مطالعه دقیق جنگ نبود مدیریت را در جنگ افغانستان برجسته تر می سازد. تصور اینکه مهمترین وزارت در مبارزه با تروریزم با سرپرست اداره می شود و با گذشت ماه ها، هنوز هم دولت نتوانسته به فردی را به پارلمان معرفی نماید و رای اعتماد وکلا را بگیرد، نبود مدیریت سالم را به خوبی برملا می سازد. در نبود مدیریت درست و استراتژی کارآمد برای جنگ با طالبان، دولت افغانستان مجبور است به رویکرد دفاعی در مقابل طالبان روآورد. و طالبان از این ضعف ها بیشترین استفاده را می برند و می خواهند تا رسیدن فصل زمستان مواضع و قدرت خود را مستحکم بسازند.

پیشنهاد بعدی:  درگیری های هلمند ادامه دارد
موضوع : اخبار