اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حکومت و پارلمان یکدیگر را به نقض قانون و منافع ملی کشور متهم می کنند و خواستار توجه طرف مقابل به خواست شان هستند!

 

سلب صلاحیت چندین وزیر از سوی پارلمان درماه گذشته، حکومت و پارلمان را در مقابل هم قرار داد. وزرای سلب صلاحیت هنوز به عنوان سرپرست به کارشان ادامه می دهند، و حکومت نیز منتظر اظهار نظر ستره محکمه در قبال این موضوع می باشد. تا هنوز حکومت و پارلمان هیچ یک از موضع شان کوتاه نیامده اند و منتظر اظهار نظر ستره محکمه هستند. به نظر می رسد ستره محکمه هنوز هم نتوانسته نظر خود را ابراز کند.

بن بست به وجود آمده در مورد کابینه در این روزها تحت الشعاع مسایل حاد و جنجال برانگیز دیگری قرار گرفته است، اما ادامه این وضعیت برای حکومت و پارلمان سخت و غیر قابل تحمل خواهد بود. در گذشته نیز کابینه دوره های طولانی و فرساینده سرپرستی را تجربه کرده است.

ستره محکمه که اکنون توجه ها را به خود جلب کرده، باید نظر خود را در اسرع وقت اعلان نماید. در شرایط فعلی که افغانستان از بحران مشروعیت در موارد زیادی رنج می برد، ابراز نظر ستره محکمه شدیدا نیاز است. نظر ستره محکمه هر چه که باشد، چه به نفع حکومت و چه به نفع پارلمان، اما یک موضوع جنجالی را که در تاریخ افغانستان بی سابقه نبوده را روشن می کند. روشن شدن این موضوع برای مردم افغانستان شدیدا حساس است. در حقیقت سه قوه در یک آزمون بزرگ قرار گرفته اند. اول اینکه قوه قضائیه رای و نظر خود را ابراز کند، و دوم که قوه مقننه و اجرائیه که چگونه با نظر رای قوه قضائیه برخورد خواهند کرد.

پیشنهاد بعدی:  کشوری که هیچ است و هیچ می انگارد

سکوت قوه قضائیه هر چند با رایزنی های پشت پرده همراه باشد، اما کاری از پیش نخواهد برد و بر میزان مشکل خواهد افزود. این سکوت یک دوره تعلیق و بی سرنوشتی و بی توجهی به کار و اداره امور کشور را در پی دارد. بسیاری از وزارت هایی که با سرپرست ها اداره می شوند، نسبت به کارشان انگیزه سابق را ندارند و منتظر معلوم شدن وضعیت شان می باشند. در مقابل مردم و دیگر ادارات نیز با دید دیگری به این گونه ادارات می نگرند، مضاف بر اینکه پارلمان همه این ادارات را کاملا غیر قانونی می خواند.

وضعیت عمومی کشور هرگز ادامه این وضعیت را بر نمی تابد. اوضاع امنیتی با وجود تعدد گزارش هایی که از نفوذ و گسترش فعالیت های گروه های تروریستی از جمله داعش در مناطق مختلف حکایت دارد، جایی برای تعلل و اهمال باقی نمی گذارد. اختلافات سیاسی بی تاثیر در گسترش ناامنی ها نبوده و نیست. حکومت بیش از اندازه درگیر در اختلافات سیاسی میان خود قرار داشته و از پرداختن عملی به تهدیدهای اساسی که بنیانهای حکومت را هدف قرار داده غافل مانده است.

از سوی دیگر حکومت افغانستان اگر نتواند به تعهدات خود در قبال جامعه جهانی عملی نماید، ادامه کمک ها که منوط به برآورده شدن شرایطی از جمله مبارزه جدی با فساد اداری است، رو به کاهش خواهد رفت، که ادامه چنین وضعیتی هرگز به نفع افغانستان نخواهد بود. حکومت بیش از آنکه بتواند به اولویت های خود برسد، به درگیری های میان خود مشغول است. بدیهی است که توان و قدرت حکومت رو به ضعف رفته و مخالفان قدرت بیشتری خواهند یافت.

پیشنهاد بعدی:  در ناامنی ها استخبارات عربی و غربی دخیل اند

برای اکنون، قضاوت به دست ستره محکمه است. آنچه این نهاد حکم می دهد، تعیین کننده است. هر چند که به احتمال زیاد حکم ستره محکمه آغاز یک دوره اختلافات و جنجال های شدید دیگر میان دو نهاد اجرائیه و مقننه خواهد بود.