اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سالیان قبل، حامد کرزی از هند و روسیه درخواست تجهیزات جنگی و تسلیحات نظامی کرده بود و ظاهرا با تشدید تنش ها با امریکا، ترجیح می داد به وسایط نظامی غربی متکی نباشد اما برنامه ها آنگونه که می نمود، به پیش نرفت و ورق دوباره برگشت.

 

سالیان قبل تر از آن، امریکایی ها با اجرای طرح “دی دی آر” و با شعار جمع آوری سلاح های مردمی برای تسریع در روند صلح و امنیت، تمامی تجهیزات روسی را که سالها در سیستم امنیتی و نظامی کشور مورد استفاده قرار می گرفت نابود کردند؛ تا سلاح های خود را جایگزین کنند.

 

اما همواره بدعهدی ها و کژی هایی که کاخ سفید در عرصه سیاست خارجی و تعاملات بین المللی داشته است مانع تحویل به موقع، کافی و حتی کیفی سلاح ها و ادوات نظامی شده به این معنی که یا چرخبال ها دیر رسیده اند، یا ناقص بوده اند یا فرسوده و غیر قابل استفاده بوده اند.

 

این ها همه مربوط به حکومت پیشین و زمامداری کرزی در قلب آسیا می باشد اما عدم تطبیق تجهیزات هندی و روسی با طرح ها و سیستم امریکایی در خاک افغانستان موجب روی گردانی حکومت جدید از قدرت های منطقه به سمت غرب شد.

 

از این رو، اشرف غنی از واشنگتن درخواست ادوات و ابزارآلات جنگی کرد تا برنامه ها روی روال مورد نظر غرب قرار بگیرد و اخبار تحویل قریب الوقوع 12 چرخبال جنگی نوع MD-530F مجهز به وسایل و تجهیزات پیشرفته و 8 هواپیمای بدون سرنشین به نیروهای امنیتی به گوش رسید.

 

بدون هیچ گونه طول و تفسیر و تعبیر مغرضانه یا قضاوت عجولانه ای، باید گفت سابقه ی ابر قدرت غرب در عدم تقویت اردوی ملی، عدم پایبندی به مفاد توافقنامه امنیتی و عدم تحویل بهنگام و به اندازه ی تسلیحات پیشین، خود گویای همه چیز است و نباید از یانکی ها انتظار معجزه داشت.

 

در همین راستا، روسیه نیز قول کمک نظامی مشروط به نیروهای امنیتی افغانستان کرده بود که بنابر ادعای ضیمیر کالبوف، سه چرخبال می 35 و دیگر تسلیحات سبک جنگی است. رقابت مسکو و واشنگتن در عرصه صادرات تجهیزات جنگی و تعلیمات نظامی، می تواند توأمان تهدید و فرصتی برای کابل باشد.

 

تهدید بلاتکلیفی اردوی ملی و بهم ریختگی سیستم امنیتی کشور و یا فرصت استفاده حداکثری از ادوات و ابزار آلات دو ابر قدرت غرب و شرق، که البته بستگی به عبرت گرفتن از اتکای بیش از حد بر وعده های خارجی ها و نیز ترمیم سیاست خارجی دارد.