اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

این روزها سیل عظیمی از مردم به خصوص جوانان تمام زندگی، خانواده و کار خود را رها کرده و افغانستان را ترک می کنند. جان خود را به خطر انداخته و به صورت قاچاق به سوی کشورهای اروپایی می روند. افزایش ناامنی ها، بیکاری و ناکارایی های حکومت افغانستان از جمله عوامل فرار جوانان است. حکومت هم هنوز کاری انجام نداده است تا مردم برای دوام زندگی در افغانستان روحیه بگیرند.

 

داکتر جماهیر انوری وزیر پیشین امور مهاجرین و عودت کنندگان درخصوص دلیل ترک وطن جوانان در برنامه «تحول» گفت: حکومت وحدت ملی در طی یازده ماهی که گذشت نتوانست برنامه هایی را که داشت تطبیق کند. به همین دلیل کار و شغل برای مردم به وجود نیامد. هم اکنون بیکاری بیداد می کند. بیکاری هم عامل فساد و فرار جوانان از کشور است. مسایل امنیتی و دیگر مسایل هم تاثیرات خود را گذاشته است، تا جوانان دست به ترک دیار و کشور بزنند و به سمت اروپا آن هم به صورت قاچاق روان شوند.

 

وی ادامه داد: اوضاع منطقه به خصوص اوضاع کشورهای عربی از جمله لیبی، سوریه و عراق هم بر روی این جریان تاثیر گذاشته است. افراد در این مناطق مجبور شده اند که برای یافتن زندگی بهتر مهاجرت کنند و به کشورهای اروپایی بروند. از سوی دیگر اعلانات جدید برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان، کشورهایی مانند افغانستان را شوراند و سیل عظیمی از جمعیت را به آن سو روان کرد. مردم هم اکنون مردم با زندگی خود دست و پنجه نرم می کنند و کشور را ترک می گویند. این جریان هم به اقتصاد خود و خانواده خودشان ضرر می رساند و هم در نهایت اقتصاد کشور به خطر می افتد.

 

انوری برای حل معضل مهاجرت غیر قانونی مردم از افغانستان گفت: مسوولان کشور باید برای این معضل چاره اندیشی نمایند. در این زمینه آگاهی دهی ها فعال باشد. دولت هم تلاش نماید تا مهاجرت ها را به صورت قانونی سامان دهی کند تا مردم جان خود را به دست نگیرند و به صورت قاچاق خارج نشوند.

 

وزیر پیشین مهاجرین تامین عودت کنندگان را یکی از عوامل جلوگیری از فرار مغزها و سرمایه ها در افغانستان دانسته و ابراز داشت: در دوره گذشته در وزارت مهاجرین فرصت های خوبی برای عودت کنندگان به وجود آمده بود. از جمله این فرصت ها تامین نسبی عودت کنندگان بود. این فرصت به عودت کنندگان کمک می کرد تا با خیال راحت تری به افغانستان بازگردند. وزارت مهاجرین با سیزده وزارت خانه از جمله وزارت کار تفاهمنامه داشت. در این تفاهمنامه ها چندین ارگان ذی ربط هستند. ارگانهای مربوط از کشور میزبان گرفته تا موسسات بین المللی هستند که مهاجرین را تا مرز افغانستان می رسانند و بعد از اینکه به مرز رسیدند، وظیفه حکومت افغانستان شروع می شود. وظیفه حکومت هم این است که عودت کنندگان را به مناطق اصلی خودشان جابه جا کند و بعد از آن سایر خدمات را این سیزده وزارت خانه انجام دهد. این پروسه ای بود که در دوره گذشته در حال اجرا بود.

 

انوری حکومت را موظف دانست تا هرچه زودتر چاره ای برای این معضل انجام بدهد و افزود: حکومت باید شغل و امنیت را برای مردم و سرمایه گذاران تامین کند. هم اکنون سرمایه گذاران هم ابراز نگرانی کرده اند که سرمایه هایشان در خطر است و شاهد فرار سرمایه ها به طور جدی از کشور هستیم. حکومت باید این مسایل را رفع نماید، به جوانان آگاهی های لازم را بدهد تا فریب قاچاقبران را نخورند و جان خود، اقتصاد خود، خانواده و کشور خود را به خطر نیندازند.

 

وی در پایان گفت: در آغاز حکومت وحدت ملی همه مردم گمان می کردند که میان دو رهبر تقسیم کار به خوبی صورت می گیرد و افغانستان به سوی پیشرفت و آبادانی می رود اما اینگونه نشد و رهبران هنوز بر سر تقسیم قدرت کشمکش دارند.در واقع یکی از دلایل فرارمردم از کشور ناکارایی حکومت است. حالا رهبران باید متوجه اشتباه خود شوند و مسوولیت ها را تقسیم کرده و شروع به کار جدی نمایند و این فضای مخربی را که در بین مردم به خصوص قشر جوان حکم فرما است، رفع کنند، قاچاقبران باید مطابق با قانون، جزا ببینند. البته قانون جزا برای قاچاقبران در قانون افغانستان وجود ندارد که هرچه زودتر باید وضع شود.