اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

یک سایت قطری، با افشای اسناد جدیدی سوءاستفاده عربستان از حرمین شریفین و ویزه حج را به اثبات رساند.

به نقل از پایگاه خبری الشرق قطر، با وجود ادعاهای عربستان سعودی مبنی بر دوری از کشمکش‌های سیاسی در انجام فریضه حج، اما اسناد نشر شده از سوی وزارت خارجه عربستان نشان می‌دهد که این کشور از موسم حج برای تسویه‌حساب‌های سیاسی با کشورهای مختلف استفاده می‌کند.

نشر این اسناد از سوی سایت قطری، تردیدهای زیادی را در رابطه با حوادث دردناکی ایجاد می‌کند که طی سال‌های گذشته در مراسم حج به وقوع پیوسته و هزاران نفر از حجاج از کشورهای مختلف را قربانی کرده است.

سوءاستفاده سیاسی از ویزه حج

تلگراف‌های نشر شده نشان می‌دهد که رفتارهای سلیقه‌ای و تخریب حجاج و بدرفتاری و فریب‌کاری و دروغ‌گویی در مقابل آنها و عدم تأمین خدمات مورد نیاز، یکی از مهم‌ترین محورهای سیاست رسمی عربستان است که توسط اداره امور حجاج دنبال می‌شود.

اسناد رسمی عربستان نشان می‌دهد این کشور 345 هزار ویزه را در سفارتخانه‌های مختلف توزیع کرده تا تحت عنوان ویزههای رایگان با استفاده‌های سیاسی به کارگیری شود و من‌حیث اهرم فشار یا پاداش در مقابل افراد مختلف به کار رود. در مقابل ، این کشور بسیاری از افرادی که با حاکمیت آل سعود اختلاف نظر دارند یا دیدگاه‌های سیاسی آنها را نمی‌پذیرند را از ادای فریضه حج محروم می‌کند، بدون اینکه به این نکته توجه کند که حج یکی از ارکان اسلام است.

در یکی از این اسناد، استفاده‌های سیاسی از سهمیه کشورهای مختلف در مورد تعداد حجاج به نمایش گذاشته شده و نشان می‌دهد که موافقت با اعطای سهمیه‌های خاص افزایش سهمیه برخی کشورها یا رد درخواست برخی کشورهای دیگر مبتنی بر مواضع سیاسی دولت های مذکور است و مسایل و معیارهای مطرح شده در کنفرانس کشورهای اسلامی در این زمینه مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

من‌حیث مثال وزارت حج عربستان درخواست افزایش سهمیه لیبیا را رد کرده است در حالی که با افزایش سهمیه مصر موافقت کرده تا بتواند نظر طرف‌های رسمی و تبلیغاتی مصر را به سمت خود جلب کند. این سند نشان می‌دهد که عربستان درخواست دولت عراق برای افزایش سهمیه خود آن هم به مقدار ناچیز 2 هزار حاجی را رد کرده است، در حالی که به صورت محرمانه 6 هزار ویزه برای اهداف سیاسی به سه تن از شخصیت های سیاسی عراق داده است.

ویزه رایگان حج؛ ابزار معامله سیاسی

تلگرافی که به وزیر خارجه عربستان ارسال شده ، نشان دهنده موافقت این اداره با پیشنهاد کمسیون بررسی راهکارهای توزیع ویزه رایگان حج برای هیئت‌های خارجی است. این سند نشان می‌دهد که با اختصاص 34 هزار ویزه رایگان حج برای توزیع در میان سفرای عربستان سعودی در کشورهای مختلف موافقت شده است.

سند دیگری از سوی وزارت خارجه عربستان که به سفارت این کشور در قاهره ارسال شده، نشان می‌دهد که سهمیه سفیر عربستان در قاهره از ویزه رایگان افزایش پیدا کرده و به حدود 3 هزار ویزه رسیده است. تلگرافی که به این سفارت‌خانه رسیده، نشان می‌دهد که وزیر با افزایش سهمیه سفیر عربستان از ویزه رایگان موافقت کرده است.

ویزه حج؛ کمینگاه مخالفان حاکمیت سعودی

یک سند مهم از استفاده از ویزه حج و عمره برای به دام انداختن مخالفان عربستان در کشورهای دیگر حکایت می کند، نظیر حادثه‌ای که برای حجاج لیبیایی اتفاق افتاد. آنها از سوی سفارت عربستان در طرابلس ویزه حج دریافت کردند، اما به محض ورود به عربستان بازداشت شدند. مقامات عربستان محمود علی البشیر رجب و محمد حسین الخدراوی از باشنده گان لیبیا را بازداشت کرده و آنها را به نیروهای دشمن یعنی نیروهای خلیفه حفتر تحویل دادند.

این رفتار نشان می‌دهد که مواضع سیاسی عربستان سعودی در قبال حجاج بیت‌الله الحرام من‌حیث دامی است که عربستان از آن برای کشاندن مخالفان به خاک خود و بهره‌برداری از آنها در راستای برنامه‌های سیاسی خود استفاده می‌کند. این موضوع پیام‌های ترسناکی به حجاج و عمره‌گزاران می‌دهد مبنی بر اینکه ادای فریضه حج مملو از خطر بوده و امنیت حجاج در این سفر تضمین نمی‌شود.

ماجرای رشوه 4.5 ملیون دالری

اسناد موجود همچنین از نحوه رفتار دولت عربستان با رشوه گرفتن قونسولگری عربستان در برلین حکایت می‌کند که روایتی از داستان ستار هادی حسن است که فرد عراقی مقیم جرمنی بوده و تابعیت جرمن دارد. داستان او نشان دهنده فرصت‌طلبی مسئولان سعودی در تعامل با قضیه ویزه حج است. او به مسئولان بخش قونسولی در سفارت عربستان سعودی مبلغ 4.5 ملیون دالر رشوه پیشنهاد کرده بود تا برای او 2 هزار ویزه برای باشنده گان عراقی تامین کنند. رییس بخش قونسولی موضوع را به مقام مافوق خود راپور داده بود، پاسخ وی این بود که این اتفاق مشکلی ندارد، اما باید دید وزارت خارجه چه تعاملی با این موضوع دارد.

در حالی که رفتار طبیعی سفارت عربستان در این زمینه همکاری با مقامات جرمنی برای به دام انداختن این شخص بود، اما چنین رفتاری از آنها صورت نگرفت . در همین رابطه یکی از مسئولان وزارت خارجه درخواست برگزاری نشست امنیتی با حضور تیمی از وزارتخانه با ریاست استخبارات و وزارت امور داخله عربستان کرد تا الستلاوی را به دام بیندازند و با فریب او را به داخل عربستان بکشند و بازداشت کنند.

عربستان با یک موضوع عادی به این صورت رفتار می‌کند، البته در نشست‌های متعددی که در این رابطه برگزار شد ، آنها اطلاعات نامید کننده‌ای به دست آوردند و متوجه شدند که امکان کشاندن این فرد به اراضی عربستان وجود ندارد. آنها متوجه شدند که وی تابعیت جرمن دارد. لذا از ترس ایجاد بحران روابط با برلین از فکر کشاندن او به داخل خاک عربستان و بازداشت او منصرف شدند.