اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی که فساد اداری و اخلاقی مسوولان حکومتی، والی ها و سیاستمداران زیر ذره بین ملت قرار گرفته است و رتبه دوم فساد جهانی را برای افغانستان به ارمغان آورده؛ می بایست مروری کنیم بر فساد و تبعیض و سیاسی بازی و سیاست زدگی ورزش ملی کشور.

 

شاخه های مختلف ورزشی در کشور مستعد و جوان افغانستان در عرصه های ملی و منطقه ای و بین المللی که می تواند سکوی پرتاب جوانان قهرمان و پهلوان به قله های موفقیت و افتخار برای قلب آسیا باشد چنان مورد بی اعتنایی، کارشکنی و تبعیض نژادی قرار گرفته است که…

 

که ورزشکاران مدال آور و مربیان قهرمان پرور، فرار را بر قرار ترجیح می دهند و از کشورهای دیگر درخواست پناهندگی می کنند و نسبت به تداوم افتخارآفرینی در عرصه های جهانی دلسرد می شوند و عطای قهرمانی را به لقای فساد و بی مهری مسوولان می بخشند.

 

وقتی سخن از فساد اداری اعم از اقتصادی و سیاسی و اخلاقی به میان می آید، مسوولان وزارتخانه ها و سازمان های اجتماعی و حکومتی در اذهان عمومی نقش می بندند اما فساد در لایه های مختلف ورزشی، که تاثیر مخرب تر و ویرانگر تری نسبت به دیگر عرصه ها دارد در حاشیه امن غفلت قرار گرفته است.

 

به همین دلیل است که شاخه های ورزشی خاصی همچون کریکت که متعلق به گروه خاصی است رشد می کند ولی شاخه های رزمی که مخصوص قوم دیگری است همواره در خفقان و تنگنا باقی می ماند. بدین ترتیب است که ورزشکاران قهرمان به فسیل های ملی تبدیل می شوند.

 

قهرمانی و مدال آوری و افتخارآفرینی ورزشکاران در دیگر کشورهای همسایه و غرب موجب همبستگی و همدلی بیشتر مردم ملکی آن کشورها می شود و مرزهای قومی و نژادی و مذهبی را کمرنگ می سازد اما متاسفانه در افغانستان، به پهلوانان و قهرمانان بها داده نمی شود؛ بستر رشد و بالندگی آنان فراهم نمی گردد و مسوولان ورزشی نیز بر اساس قومیت و قرابت گزینش می شوند نه براساس کفایت و لیاقت.

 

نکته قابل تامل و قابل تاسف دیگر اینکه برای ورزشکاران حرفه ای و قهرمانان ملی حتی وزارتی مخصوص ورزش برای ساماندهی امور یا هماهنگی برای مسابقات فرامرزی وجود ندارد و شورای عالی ورزش کشور را افرادی اشغال کرده اند که نه سواد لازم را دارند و نه اهمیتی به این زمینه می دهند.

 

این نه یک رویداد ورزشی که رویدادی ملی است که همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در بر می گرد؛ به گونه ای که صادرات بازیکن به کشورهای دیگر، ورود مربیان خارجی به کابل، میل جوانان معتاد و بیکار و بزهکار به ورزش از آثار اولیه آنست پس فساد در ورزش را جدی بگیریم.

موضوع : اخبار