اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آمریکا هنوز به پایان سال 2014 نرسیده، تعداد نیروهای ماندگار در کشور ما را به بهانه های مختلف افزایش داده است و مطمئنا در سالهای آتی نیز بهانه های دیگری برای تداوم اشغالگری خود پیدا خواهد کرد.

 

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا که به کابل سفر کرده از تاخیر در خارج کردن حدود 1000 سرباز آمریکایی از افغانستان و حضور آنها در چند ماهه نخست سال 2015 خبر داد که نشان از تغییر در زمان بندی خروج سربازان آمریکایی از کشور ما را تایید کرد.

 

چاک هیگل در کنفرانسی خبری در کابل گفت: به طول انجامیدن فرآیند انتخابات باعث تاخیر در امضای معاهدات امنیتی کابل با آمریکا و کشورهای ناتو شد و این مساله باعث به عقب انداختن طرح‌های دولت‌های غربی به منظور مشارکت دادن سربازانشان در ماموریت پس از سال 2014 افغانستان شد.

 

وزیر دفاع آمریکا در ادامه اظهار داشت: رییس جمهوری آمریکا به فرماندهان ارتش این کشور این انعطاف را داده تا هرگونه کمبود نیروی موقتی که ما ممکن است به مدت چند ماه تجربه کنیم را مدیریت کنیم و اجازه به ورود سربازان ایتلاف دهیم. این به معنی تاخیر در خروج بالغ بر 1000 سرباز آمریکایی از افغانستان است و در پایان سال جاری میلادی به جای 9800 سرباز ، 10800 سرباز به مدت چند ماه نخست سال آینده میلادی در افغانستان باقی خواهند ماند.

 

هیگل خاطرنشان ساخت که نیروهای آمریکایی یک ماموریت مبارزه با تروریزم محدود را در افغانستان حفظ خواهند کرد تا جلوی القاعده را در استفاده از خاک افغانستان به عنوان پناهگاهی امن به منظور تهدید آمریکا بگیرند.

 

بنا بر توافق های میان کابل و واشنگتن، دولت آمریکا قصد دارد در سال 2016 تعداد سربازانش در کشور ما را به 5500 تن رسانده و در سال 2017 نیز تنها به حضور نیروهای مخصوص سفارت آمریکا در افغانستان اکتفا کند که از هم اکنون معلوم است که چنین امری محقق نخواهد شد.

 

از قدیم گفته اند: سالی که نکوست از بهارش پیداست، ماستی که تروش از تقارش پیداست. آمریکا هنوز به پایان سال 2014 نرسیده، تعداد نیروهای ماندگار در کشور ما را به بهانه های مختلف افزایش داده است و مطمئنا در سالهای آتی نیز بهانه های دیگری برای تداوم اشغالگری خود پیدا خواهد کرد.

 

چرا که از هم اکنون آمریکاییها به شمول چاک هیگل موج اخیر حملات طالبان را بهانه ای ساخته اند که براساس آن جامعه بین‌الملل نباید در حمایت از یک افغانستان موفق، ایمن و باثبات متزلزل شود و همچنان باید در افغانستان بمانند!!!

 

در حالی که داکتر عبدالله روز گذشته اطمنیان خاطر داد که نیروهای امنیتی داخلی توان تامین امنیت کشور را دارند و نیازی به حضور مجدد نظامیان خارجی نیست.

 

دو هفته پیش نیز اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) مدعی شد که برخی از تجهیزات نظامی تحویل شده به ارتش ملی افغانستان مفقود شده و بعد مشخص گردید که احتمالا این تسلیحات توسط برخی واسطه ها در اختیار شبه نظامیان طالبان قرار گرفته است.

 

به هر حال این تخلفات آمریکا تعجبی نخواهد داشت و از این به بعد هر روزه شاهد تکرار این خُلف وعده ها خواهیم بود.

موضوع : اخبار