اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

این منافع هم نه به نفع افغانستان و نه به نفع کشورهای آسیای میانه است. جنگ مساله ای است که آمریکا آن راپیش گرفته و اینطور که شواهد نشان می دهد فعلاً نمی خواهد آن را متوقف کند.

 

نشست های چهارجانبه افغانستان، آمریکا، پاکستان و چین هیچ نتیجه ای نداشته است. حالا مسکو اعلام کرده است که در پروسه صلح، افغانستان را از راه های سیاسی کمک کند.

 

حبیبه دانش، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگرش» گفت: در این شکی وجود ندارد که هر کشوری که در یک کشور دیگر سرمایه گذاری می کند، ورود و مداخله می کند منافع استراتژیک خود را دارد. کشورهای غربی و اروپایی که در افغانستان آمدند و مداخله کردند بدون شک منفعت استراتژیکی خود را داشتند.

 

وی، ادامه داد: هم اکنون نفوذ غرب را به طور مشهود و محسوس در برخی کشورهای تحت سلطه روسیه می توان دید که این موضوع منافع روس را با خطر مواجه می کند. با توجه به اینکه جغرافیای جنگ افغانستان تغییر کرده و به شمال افغانستان رفته است و این قسمت هم با تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و کشورهایی که منافع مشترک با روس دارند ارتباط دارد. این موضوع به معنای یک جنگ میان ابر قدرت ها است.

 

دانش، در خصوص نگرانی کنونی روس از حضور آمریکا در افغانستان گفت: در چند سال اخیر، روس یک نوع عقب نشینی خاموش در برابر غرب در افغانستان داشت و حضور آمریکا را در افغانستان چندان موثر نمی دانست اما نگرانی های خود را داشت. حالا نگرانی های روس جدی تر شده است و این نگرانی بسیار به جا است. چرا که کشورهایی که به افغانستان آمدند، جنگ های نیابتی را در افغانستان به راه انداختند و منافع استراتژیک خود را داشتند. این منافع هم نه به نفع افغانستان و نه به نفع کشورهای آسیای میانه است. جنگ مساله ای است که آمریکا آن راپیش گرفته و اینطور که شواهد نشان می دهد فعلاً نمی خواهد آن را متوقف کند.

 

نماینده مجلس، ادامه داد: کشورهای غربی به خاطر منافع خود برنامه های خطرناکی را در اینجا دنبال می کنند. همانطور که دیدیم آنها برنامه هایی را برای صلح آغاز کردند اما هربار به بهانه ای با مشکل مواجه شد. یک بار مرگ ملاعمر و پنهان بودن آن باعث شد که طالبان به روند صلح پشت کنند و حالا هم مرگ ملا منصور این موضوع را تشدید کرده است. نتیجه می گیریم که تداوم جنگ در افغانستان به نفع این کشورهای غربی است و آنها اجازه نمی دهند صلح به افغانستان بیاید.

 

دانش، با بیان اینکه از دیر زمان بدین سو کشور ما مسیری اشتباه را برای صلح رفته است، افزود: پولهایی هم که در افغانستان در این عرصه به مصرف می رسد در حقیقت حیف و میل می شود. حکومت افغانستان گاه راه تضرع و زاری را به پیش پاکستان، به پیش گرفت و هیچ نتیجه ای نداشت. گاه نشست های چهارجانبه را به راه انداخت که فقط اتلاف وقت بود و گاه نشست هایی را در کشورهای دیگر برگزار کرد که هیچ کدام نتیجه ای نداشتند. این موضوع می رساند که ما تعریف واحد و مکانیزم مشخص از صلح نداریم. همچنان افغانستان تا هنوز منفعت ملی خود راتعریف نکرده است و نمی تواند در این ساز و کاری که در افغانستان هر کشوری که به دنبال منافع خود آمده است، منفعت ملی خود را حفظ کند.

 

وی، در خصوص مقابله روسیه در مقابل آمریکا در افغانستان و همکاری روسیه با طالبان بیان داشت: هم اکنون جنگ های افغانستان در شهرهای بخصوصی شدت دارد. شهرهایی که افغانستان رابه آسیای میانه وصل می کند. این موضوع را روسیه درک کرده است و به همین جهت دست به مقابله زده است.

موضوع : اخبار