اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

منابع عمده طالبان در داخل افغانستان تریاک است. چهارده سال است که جامعه جهانی پولهای زیادی را هزینه کرده است.

سازمان ملل تحریم ها بر گروه طالبان را تمدید کرده است. شورای امنیت سازمان ملل می گوید که طالبان در بسیاری از رویدادهای هراس افکنانه در افغانستان دست دارند و از همین رو تحریم ها بر این گروه برای هجده ماه دیگر تمدید خواهد شد. پنتاگون نیز به تازگی از جسورتر شدن طالبان در پی کاهش نیروهای آمریکایی هشدار داده است. در این بحبوحه حکومت افغانستان بار دیگر آستین بالا زده است تا با گروه طالبان به وساطت پاکستان گفتگو کند. این در حالی است که تهدید طالبان بر هلمند سایه افکنده و مقام های این ولایت از سقوط این ولایت هشدار داده اند. زیر شعار جنگ و صلح با طالبان چه چیزی جریان دارد؟

شاه حسین مرتضوی روزنامه نگار در برنامه «فراخبر» گفت: تحریم طالبان هیچ مشکل و فشاری را بر طالبان زیاد نمی کند چرا که طالبان منابع بسیار عمده ای هم در داخل افغانستان و هم سلسله هایی از منابع بیرونی دارند که آن منابع و آن کانال ها را شورای امنیت و سازمان ملل نه می تواند کنترل کند و نه قابل نظارت و پیگیری است.

وی در خصوص منابع تمویل طالبان بیان داشت: منابع عمده طالبان در داخل افغانستان تریاک است. چهارده سال است که جامعه جهانی پولهای زیادی را هزینه کرده است و یک وزارت به نام وزارت مبارزه با مواد مخدر ایجاد شده است اما ما هروز و هر سال می بینیم که آمار کشت تریاک و کوکنار در افغانستان بالا می رود و تجارت آن هم هر روز بیشتر می شود. موضوع دوم معادن در افغانستان است. در بسیاری از موارد در بدخشان یا جاهای دیگر تمام تلاش طالبان بر این است که چطور به جغرافیایی دست پیدا کنند که برایشان عاید داشته باشد. از جمله این جغرافیاها بدخشان است که منابع سرشاری در آنجا قرار دارد. جنگل های پسته در بادغیس و سمنگان و برخی ولایت های دیگر هستند که در هنگام محصول دهی، طالبان آنها را به تاراج می برند. موضوع دیگر سهم درصدی است که طالبان از پروژه های دولتی می گیرند. این سهم ها را هم دولت با رضایت مندی می دهد و هم در مواردی وجود دارد که مردم به طالبان سهم می دهند.

مرتضوی ادامه داد: در موارد دیگر هم طالبان اخاذی می کنند، راهزنی می کنند و یا با گروگان گیری پول به دست می آورند. منبع بزرگ دیگر هم پولهایی است که جامعه جهانی خود، در اختیار طالبان قرار داده است. گزارش سیگار که یک نهاد نظارتی آمریکا است به صراحت اشاره دارد که بخشی از منابع آمریکا به شکلی در اختیار طالبان قرار گرفته است و طالبان و گروه های تروریستی از آن استفاده کرده اند. منبع مهم و چشمه سرشاری از پول و درآمد برای طالبان کشورهای عربی است. هم قطر، هم عربستان و هم کشورهای عربی که در حوزه خلیج فارس قرار دارند از طالبان حمایت کرده و آنها را کاملاً تمویل می کنند.

این روزنامه نگار با انتقاد از شورای امنیت در سازمان ملل گفت: هم اکنون اختر منصور در قطر شریک یک شرکت مخابراتی است و راحت فعالیت می کند چرا شورای امنیت نمی آید و آن را متوقف نمی کند؟ اصولاً جنگی که حالا بین ملا محمدرسول و اخترمنصور است بر سر زمامت نیست بلکه جنگ بر سر منابع مالی است. گروه محمدرسول بیشترین ارتباط را با منابع مالی در کشورهای عربی دارد و اختر منصور تلاش می کند که بتواند وی را برکنار کند و این منابع مالی را در اختیار خود بگیرد. نکته دیگر این است که اختر منصور آنقدر پول و منابع از سرمایه گذاری ها در کشورهای عربی دارد که حتی پاکستان را نگران کرده است که با پولی که وی دارد روزی مستقلانه فعالیت کند و دیگر فرمانبردار آنها نباشد.

وی معتقد است کشورهای جهان در مبارزه با تروریزم صادق نیستند و گفت: دنیا نسبت به تروریزم برخوردی جدی و صادقانه ندارد. وقتی دفتر قطر برای برای طالبان باز می شود و یک فضا برای طالبان داده می شود در واقع یک روزنه برای طالبان باز می شود که آنها جدا از اینکه در یک جبهه جنگ می جنگند یک راه دیگر داشته باشند برای اینکه رسمی باشند و با دنیا از آن طریق رایزنی کنند، این خود کمک به طالبان است. همچنین طالبان در نشست های غیر رسمی در فرانسه و برخی کشورهای اروپایی به صورت غیر رسمی رفت و آمد داشتند و با افراد مختلف آنها دید و بازدید می کردند. بنابراین همه رهبران طالبان به صورتی یک بار سیر و سیاحتی را به کشورهای اروپایی داشتند. به عبارتی آمریکا و کشورهای اروپایی از تمویل طالبان انتقاد می کنند اما خود آنها را تمویل می کنند.

مرتضوی در ادامه افزود: چندی قبل در سنای آمریکا بحث شد که چهل میلیارد دالر برای مبارزه با تروریزم به پاکستان داده شده است اما پاکستان هیچ گامی را در این راستا برنداشته است. بلکه عملاً پاکستان حیات خلوتی برای طالبان است و همین پاکستان در نزد دنیا بسیار عزیز است چرا که آنها هرچه از وی بخواهند انجام می دهد و نیازی نیست که آنها خود و مستقیم وارد عمل شوند.اگر شورای امنیت بخواهد صادقانه کار کند، باید بر کشورهایی که به طالبان پایگاه داده اند و از لحاظ مالی به آنها کمک می کنند فشار وارد کند اما چنین کاری تا به حال انجام نشده است.

وی در خصوص جایگاه طالبان در داخل کشور اظهار کرد: طالبان در داخل و در بخشی از مناطق دارای پایگاه های اجتماعی هستند، مساجد در اختیار آنها است، سربازگیری داوطلبانه دارند و در برخی موارد بسیار آزادانه حمایت می شوند و رفت و آمد می کنند. در حالی که شاید در همین مناطق رفت و آمد برای اردو و پولیس ملی دشوار باشد. حکومت وحدت ملی اولین کاری که باید انجام دهد این است که قدرت پایگاه اجتماعی خود را در ساحه هایی که طالبان در کنترل دارند افزایش دهد. متاسفانه در برخی نقاط که طالبان نفوذ دارند، حداقل ده ولسوالی است که کلاً در اختیار آنها است و در همین نقاط هلمند که جنگ است پایگاه اجتماعی حکومت ضعیف است و زمانی که حکومت وحدت ملی فاقد یک پایگاه اجتماعی قوی باشد طبیعی است که طالبان در آنجا نفوذ بیشتری دارند. ما در یک جنگ تمام معنا به سر می بریم اما وزارت دفاع و امنیت ملی مان در سرپرستی به سر می برد و از همه مهمتر سیاست جنگ و صلح ما در ابهام است. هیچ سربازی نمی تواند در این فضای گنگ بفهمد که ما با دشمن در حال جنگ هستیم ویا در حال صلح نمی توانیم قوی عمل کنیم.

موضوع : اخبار