اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

محافظان وکلا و سناتوران؛ ترس از حضور میان مردم و راه اندازی دسته های رهزنی و غارت

فهرستی از تعداد محافظین یا بادیگارهایی که از طرف وزارت داخله افغانستان برای وکلا و سناتوران شورای ملی درنظر گرفته شده است می رساند که جمع محافظین440 تن بوده که بر علاوه ی اين تعداد، 83 محافظ دیگر نیز برای تامین امنیت مقر پارلمان گمارده شده اند.

 

مقدار معاش این محافظان مشخص نیست اما آنچه مشخص می باشد این است که تعدادی از وکلا و سناتوران افغانستان معاش محافظان را بصورت مستقیم خود دریافت می کنند. آنان به وزارت داخله افغانستان گفته اند که خود آنها محافظ استخدام کرده و پول آن از وزارت داخله افغانستان گرفته می شود.

 

این فهرست نشان می دهد که:

ملا تره خیل30 محافظ،

حاجی الماس 20 محافظ،

ملا عزت الله عاطف 23 محافظ،

فضل الهادی مسلم یار 18 محافظ،

بیشترین محافظان را در بین وکلا و سناتوران دارند. در جمع دریافت کنندگان محافظ از وزارت داخله افغانستان کسانی نیز وجود دارند که در تمام دوره وکالت و یا سناتوری خود چند بار بیشتر در مقر پارلمان حضور نیافته اند و چهره هایی نا آشنا برای همکاران خود می باشند.

 

نکته مهم دیگر این است که این افراد با تعداد زیاد بادیگارد، به شدت از حضور در بین مردم هراس دارند و در هنگام عبور و مرور در شهرها بويژه کابل مشکلات زیادی امینتی و ترافیکی را برای شهروندان ایجاد می کنند.

 

برای نمونه بارها گزارش شده که افراد مسلح ملا تره خیل بر شهروندان در کابل حمله کرده و حتی چند تن را کشته اند.

گزارش هایی نیز منتشر شده است که ملا تره خیل، در داخل و اطراف شهر کابل با افراد مسلح خود، دسته های رهزنی و دزدی ایجاد کرده و به غارت اموال مردم می پردازند.