اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ملاله یوسف‌زی دختر شانزده ساله، ساکن ایالت سوات پاکستان است که در جریان منع تحصیل در مدارس دخترانه، به دستور طالبان، این شرایط را نپذیرفت و شروع به تلاش برای ایجاد امکان تحصیل دختران در سوات کرد.

 

وی مطالبی در دفاع از حق تحصیل دختران در روزنامه‌های محلی و بین‌المللی منتشر کرد و بسیار سریع به عنوان پرچم‌دار تلاش برای احقاق حق تحصیل دختران شناخته شد.

 

از طرفی، «ملاله» از فوریه ۲۰۰۹، در سن ۱۱ سالگی، با نام مستعار گل ماکی شروع به بلاگ‌نویسی در سایت بی بی سی اردو، علیه طالبان کرده بود و فقط پس از یک هفته از زمانی‌که خانواده اش از سوات گریختند، مجبور به توقف این کار شد و این ریسک جواب داد و سازمان هالندی حقوق کودکان، با نامزد کردن او در اواخر ماه اکتبر برای جایزه بین المللی صلح کودکان، شجاعت و رهبری او را به رسمیت شناخت.

 

با کاهش تسلط طالبان بر آن منطقه به‌تدریج برخی مدارس دخترانه در سوات مجدداً راه‌اندازی شد و عده‌ای مشغول به تحصیل شدند، تا اینکه در روز سه‌شنبه ۹ اکتبر ۲۰۱۲ [۱۸ مهر ماه ۹۱] اعضای مسلح شبه‌نظامیان وابسته به طالبان بعد از چند دوره تهدید خود ملال و خانواده‌اش، سرانجام به مدرسه محل تحصیل او حمله کرده و با شلیک چند گلوله، وی را ترور کردند.

 

ملاله به‌سرعت روانه شفاخانه ای با مراقبت‌های امنیتی و نظامی می‌شود. برای یافتن مضروب کننده او ۱۰۰ هزار دالر جایزه تعیین می‌شود و یک خط هوایی بین المللی به مقصد آمریکا اجاره می‌شود تا به‌محض به خطر افتادن سلامتی او بدون اتلاف وقت روانه شفاخانه در آمریکا شود. با بهبود نسبی حال او و خارج شدن وضعیتش از بحران ملاله به شفاخانه سلطنتی ملکه الیزابت در بیرمنگام انگلستان منتقل می‌شود و روز جمعه به هوش می‌آید.

 

پس از وقوع عملیات نظامی در منطقه و پاکسازی طالبان پاکستانی، حکومت پاکستان به او جایزه شجاعت داد، وی همچنین برنده جایزه صلح بین‌المللی «تیپرری»شد. کسب جایزه «صلح معتبر» در اروپا به دلیل اراده و شجاعتش در حمایت از حق تحصیل برای دختران، جایزه «آزادی اندیشه پارلمان اروپا» موسوم به «جایزه آزادی افکار ساخاروف»، کسب نشان «شهروند افتخاری کانادا»، قرار گرفتن در لیست نامزدهای دریافت جایزه نوبل صلح ۲۰۱۳، کسب لقب «انسان دوست سال» از سوی پوهنتون هارورد، از دیگر افتخارات «ملاله» است.

 

همچنین مجلهه تایمز او را پس از باراک اوباما دومین شخصیت جهان در سال ۲۰۱۲ نامید و قرار است که دیویس گاگنهایم در همکاری مشترک با «والتراف پارکس» مستندی درباره زندگی وی بسازد و سرانجام ۱۰ اکتبر به نام روز «ملاله» از سوی دبیر کل سازمان ملل متحد تعیین شد.

 

کتاب خاطرات «ملاله یوسف زی» با عنوان «منم ملاله» توسط صداقت حیاتی به فارسی ترجمه شده است و اکنون نیز به چاپ دوم رسیده است. این کتاب شرح خاطرات وی از زمانی است که مورد اصابت گلوله طالبان قرار گرفت تا زمانی که به انگلیس منتقل شد. او همچنین در این کتاب به شرح فعالیت‌های فرهنگی‌اش در محل سکونتش دره سوات می‌پردازد که یکی از مراکز حضور طالبان در پاکستان است.

 

کتاب «من ملاله هستم» به طور هم‌زمان، در اسلام آباد و لندن توزیع شد.او در این داستان اعتقاد دارد که این تنها داستان خودش نیست بلکه داستان ۶۱ میلیون کودکی است که از درس و تعلیم محروم مانده اند.

 

اگر چه ملاله در سراسر دنیا از تحسین و تمجید برخوردار است، اما در پاکستان واکنش مردم به صعود وی به مقام یک ستاره با شک و تردیدهایی رو به رو بوده و بعضی‌ها او را متهم می‌کنند که عروسک خیمه شب بازی غرب است.

 

مقامات آموزشی پاکستان اعلام کردند، تدریس کتاب خاطرات «ملاله یوسف زی»، نوجوان پاکستانی که اکنون به چهره‌ای در دنیای حقوق بشر تبدیل شده، در مدارس خصوصی این کشور ممنوع است، زیرا معتقدند که وی در کتابش احترام کافی برای دین اسلام قایل نشده است همچنین از دولت پاکستان خواسته تا این قانون را در مدارس دولتی نیز اعمال کند.

 

کسی شبیه «ملاله» نیست؟!

 

درست یک هفته بعد از حمله به ملاله در پاکستان یک اتفاق دیگر در ولایت هلمند در افغانستان فقط کمی دورتر از ایالت سوات پاکستان رخ می‌دهد. «برجان» ۱۲ساله «ولی» ۱۰ساله و «خان‌بی‌بی» ۸ساله کشته می‌شوند. با یک هواپیمای بدون سرنشین تحت یک عملیات نظامی که تازگی‌ها با اصرار زیاد نظامیان ارشد آمریکایی مبنی بر کنترل و بالابردن حداکثری میزان دقت حملات این هواپیماها «عملیات دقیق» نام گرفته است.

 

آن‌طور که مقامات آمریکایی می‌گویند: چند عضو گروه طالبان مشغول بمب‌گذاری در جاده بوده‌اند که هواپیماهای بدون سرنشین به آنها حمله می‌کنند و این بچه‌ها هم کشته می‌شوند. “حتماً خوش‌شانس نبوده‌اند”.

 

در ابتدای کار آمریکایی‌ها کشتار کودکان را مثل همیشه تکذیب می‌کنند، می‌گویند چنین اتفاقی نیفتاده است و سه نظامی وابسته به طالبان در جریان یک بمب‌گذاری کشته شده‌اند اما به‌تدریج با آشکار شدن بیشتر شواهد آمریکا دوباره رویّه معمول این مواقع را تکرار می‌کند: «متاسفیم».