اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس جمهور اشرف غنی با هیات 150 نفری که با خود به پاکستان برد انتظار می رفت عاقلانه تر از این عمل کرده با سران سیاسی و نظامی پاکستان با اقتدار و کرامت وطنی برخورد می کرد. اما جاسوسان ظاهرا افغان ولی پاکستانی که در قالب هیات جناب رییس جمهور بودند او را فریب داده و به دستبوسی فضل الرحمان بردند.

فضل الرحمان رهبر جمعیت علمای پاکستان نیز با کمال وقاحت از ادامه جهاد و مبارزه در داخل افغانستان یاد کرده هیات افغانی را غافلگیر کرد.

 

احمد سعیدی دیپلمات سابق در پاکستان در برنامه «نگرش» گفت: قبل از اینکه رییس جمهور غنی به پاکستان برود مردم افغانستان امیدهای زیادی داشتند ولی مقام های پاکستانی نیرنگ دیرینه خود را یکبار دیگر به کار بردند.

 

سعیدی افزود: رییس جمهور با فضل الرحمان در روز اول قرار ملاقاتی نداشت. اما تعدادی از مزدوران پاکستان و جیره خوران فضل الرحمان از افغانستان به همراه رییس جمهور رفته بودند. آنها اصرار کردند که در روز اول با فضل الرحمان ملاقات کند. بعد از این ملاقات فضل الرحمان جنگ را در افغانستان روا دانست.

 

این تحلیلگر مسایل سیاسی اضافه کرد: ملاقات با چنین کسی که نه صلاحیت دینی و نه علمی دارد، شرم آور بود. من از داکترغنی تقاضا دارم عواملی که او را مجبور به این ملاقات ساختند و دست های فضل الرحمان را بوسیدند، مجازات کند.

 

وی عنوان کرد: ملاقات رییس جمهور نه مطابق با عرف دیپلماتیک و نه علمی بود. رییس جمهور می تواند با رهبران احزابی که اپوزیسیون باشند در روز آخر مجموعاً ملاقاتی داشته باشد. افغانستان از این ملاقات ضررهای بزرگی خورد و بسیار برای کشور شرم آور بود.

 

سعیدی اظهار داشت: سفری که اشرف غنی به پاکستان انجام داد، عجولانه بود و در حال حاضر ضروری نبود. بیش از 140 نفر در این سفر با رییس جمهور رفته بودند. اینها نه اعضای کابینه، نه افراد ضروری بودند بلکه افرادی مفت خور بودند که نه فهم سیاسی داشتند و نه دانش علمی.

 

دیپلمات سابق در پاکستان تصریح کرد: بسیار خوب بود که اشرف غنی کابینه خود را اعلام می کرد به کنفرانس لندن می رفت. در این کنفرانس بدون شک دنیا به افغانستان وعده ی کمک می داد. سفری که این روزها به هند و سریلانکا دارد را هم می رفت، قوی تر می شد. روزهای اخیر 2014 می شد و وضعیت نیروهای خارجی هم مشخص می شد.

 

سعیدی پیرامون وضعیت داخلی پاکستان گفت: این روزها وضعیت داخلی پاکستان پر تشنج است چرا که رییس جمهور چین، اندونزی و صدر اعظم جرمنی سفر خود را به این کشور لغو کرندد و نیامدند. دلیل آن حالات داخلی پاکستان بود.

هندوستان هم در حال حاضر تمام گفتگوهای دیپلماتیک وسیاسی خود را با پاکستان به حالت تعلیق در آورده است. پنتاگون هم اعلام کرد که پاکستان در امور افغانستان مداخله می کند و صادق نیست.

تمام این موضوعات فشارهایی بر روی پاکستان بوده است اما به جای اینکه ما از این فشارها به نفع خود استفاده کنیم نتوانستیم. این سفر به جز چند قرار اقتصادی دستاورد دیگری نداشت.