اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

عيد سعيد قربان، مناسبت خوبي است كه مي‌توان از فرصت هر ساله آن بهره‌برداري‌هایي در عرصه‌هاي اخلاقي و تهذيب نفس به عمل آورد. اين قبيل فرصت‌ها، زمينه‌هایي هستند كه خداي متعال براي صاحبان قلم و سخنوران نيز پديد آورده تا به وظيفه ترويج مباني اخلاقي بپردازند و به مردم براي تهذيب نفس كمك كنند.

مردم در جهان امروز، به دليل مشكلات اخلاقي زيادي كه وجود دارد، بيش از هر زمان ديگري به تهذيب نفس نيازمند هستند. در قرن حاضر، كه قرن پيشرفت‌هاي سريع ارتباطات و علم و صنعت است، مشكلات اخلاقي جامعه بشري مورد غفلت قرار گرفته است. اكنون شاهد هستيم كه اين مشكلات هر روز بيشتر مي‌شود بگونه‌اي كه غيرقابل تحمل شده است. همين واقعيت تلخ نشان مي‌دهد نياز انسان‌ها به تهذيب نفس كه آنرا فقط در سيره انبيا مي‌توان يافت غيرقابل انكار است.

مطالعه در وضعيت امروز جهان، متاسفانه اين واقعيت تلخ را به رخ مي‌كشد كه اكثر ملت‌ها با انواع و اقسام درگيري‌ها و تهديدها مواجه هستند. علاوه بر جنگ و درگيري‌هاي خونين، امروز تروريزم نيز بلاي جان ملت‌ها شده كه همگي از جهل، هواهاي نفساني و سلطه‌طلبي جهانخواران سرچشمه مي‌گيرند. هر چند در مقطع كنوني تاريخ جهان، نسبت به گذشته قوانين بهتر و جامع‌تري در اختيار ملت‌ها و كشورها قرار دارد ولي با اينحال شرايط اجتماعي و اخلاقي در مجموع بدتر از هر زمان ديگري است. اين وضعيت قطعاً ناشي از سلطه‌جویي دولت‌هاي زياده خواه است كه سران آنها از تهذيب نفس محروم هستند.

اينكه بسياري از سران كشورها از حكومت به عنوان ابزاري براي سركوب مردم استفاده مي‌كنند به اين علت است كه تزكيه نشده‌اند و سياست را از اخلاق محروم ساخته‌اند. اگر بسياري از كشورهاي اسلامي گرفتار استبداد هستند و سلطه‌گران خارجي نيز در آنها با دست باز جنايت مي‌كنند به اين علت است كه زمامداران اين كشورها تزكيه نشده‌اند.

اگر جهان امروز، جهان جنگ و خون ريزي و ناامني و فساد و انواع ناهنجاري ها است به اين علت است كه ماديات بر معنويات غلبه كرده و جان انسان‌ها از تزكيه بي‌بهره است. به همين دليل، حكومت‌ها از قدرت استفاده ابزاري مي‌كنند، براي رسيدن به قدرت حاضر هستند به هر وسيله‌اي متوسل شوند، از نظر آنها در همه حال “هدف وسيله را توجيه مي‌كند” و براي ماندن در قدرت نيز از قتل و غارت و سركوب ملت‌ها و ايجاد فساد در جامعه باكي ندارند.

فلسفه عيد قربان اين است كه انسان‌ها بر هواهاي نفساني غلبه كنند و اميال شيطاني را در برابر انسانيت قرباني نمايند و تزكيه شوند و از آلودگي‌ها نجات يابند و ديگران را نيز نجات دهند. در عصر پيامبر اكرم نيز ابولهب‌ها و ابوسفيان‌ها عناصر تزكيه نشده‌اي بودند كه جامعه را به طرف فساد مي‌بردند و تمام تلاش پيامبر اكرم اين بود كه مردم را از عوارض سوء چنين انسان‌هاي تزكيه نشده‌اي دور نگهدارد. در زمان حضرت ابراهيم كه سرآغاز قرباني كردن بود نيز مردم به قرباني كردن نفس خود نياز داشتند تا تزكيه شوند و بتوانند در برابر طاغوت‌هایي همچون نمرود بايستند.

اينكه پيامبر گرامي اسلام صل الله علیه و اله و سلم مي‌فرموند: “اني بعثت لاتمم مكارم الاخلاق” و در عمل نيز اخلاق و سياست را يكجا بكار مي‌گرفت، براي اين بود كه بشريت را از آفات و شرور طاغوت‌ها مصون نگهدارد و به سوي مدينه فاضله هدايت كند. مفهوم كلام پيامبر اكرم در مقوله پيوند بعثت با اخلاق اينست كه فاصله گرفتن قدرت و سياست از اخلاق، موجب فاسد شدن جامعه مي‌شود. به همين دليل، همواره بايد براي استمرار تزكيه و گسترش اخلاق تلاش بعمل آيد و هيچ حكومتي نبايد خود را از وظيفه مهم تزكيه و ترويج اخلاق معاف بداند.

مقامات حکومت وحدت ملی در کشور ما نیز باید بدانند که امروز به اخلاق بيش از هر چيز ديگري نياز داريم. اختلافات و منازعات بيهوده اكنون جامعه ما را تهديد مي‌كند و امكانات و نيروها را به تباهي مي‌كشاند. اين مشكل را فقط تزكيه نفس است كه مي‌تواند حل كند. لذا بر همگان لازم است تا سياست را در خدمت اخلاق قرار دهند تا در همه عرصه ها موفق شوند.

انشالله