اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

همزمان با حضور دونالد ترمپ، رئیس‌جمهور امریکا، در عربستان سعودی هزاران نفر از مردم یمن در اعتراض به اشتراک واشنگتن در تجاوز رژیم ریاض به کشورشان تظاهرات کرده‌اند.

این تظاهرات روز گذشته در شهر صنعا، پایتخت یمن، و بعد از نهایی شدن قرارداد ۱۱۰ میلیارد دالری فروش تسلیحات به عربستان سعودی برگزار شد.

معترضان بنرهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: امریکا با غارت دیگر کشورها، کشتار، جنایت و ویرانگری پیشرفت می‌کند.

یک معترض تأکید کرد: ما امروز اینجا جمع شده‌ایم تا مخالفت خود را با تروریزم امریکایی اعلام کنیم. و از مردم در ریاض می‌پرسیم که سعودی‌ها در این دو سال و نیم به چه چیز دست یافتند؟ هیچی. آنها به هیچ چیز دست پیدا نکردند. فقط مرتکب کشتار و ویرانگری شدند.

یکی دیگر از معترضان خاطر نشان کرد عربستان سعودی با پشتیبانی امریکا و اسراییل یا بدون این پشتیبانی، متحمل شکست تحقیرآمیزی خواهد شد.

 

معترضان یمنی همچنین از حمله راکتی نیروهای کشورشان به ریاض پیش از ورود رییس‌جمهور امریکا به پایتخت عربستان سعودی تمجید کردند. آنها در این تظاهرات بیرق‌های امریکا و اسراییل را نیز به آتش کشیدند.

عربستان سعودی از ششم حمل ۱۳۹۴ در حمایت از عبدربه منصور هادی، رییس‌جمهور مستعفی یمن و همچنین در تلاش به‌منظور تضعیف جنبش مردمی انصارالله، این کشور عربی فقیر را هدف حملات هوایی قرار داده است.

این تجاوز نظامی تاکنون بیش از ۱۲ هزار کشته و بالغ بر ۴۰ هزار مجروح برجای گذاشته و به بیجا شدن ملیون‌ها یمنی منجر شده است.

حدود ۳/۳ ملیون یمنی از جمله ۲/۱ ملیون طفل با سوء تغذیه شدید مواجهند و بیش از هفت ملیون نفر نیز با قحطی و گرسنگی شدید دست و پنجه نرم می‌کنند. این آمار در صورت ادامه یافتن تجاوز سعودی‌ها به یمن ممکن است به شدت افزایش یابد.

در این تجاوز خسارت‌های زیادی به زیرساخت‌های یمن از جمله شفاخانه ها، سَرَک‌ها و مکاتب وارد شده است و ملیون‌ها یمنی نیز مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

موضوع : اخبار