اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

همزمان با حضور دونالد ترمپ، رئيس‌جمهور امريکا، در عربستان سعودي هزاران نفر از مردم يمن در اعتراض به اشتراک واشنگتن در تجاوز رژيم رياض به کشورشان تظاهرات کرده‌اند.

اين تظاهرات روز گذشته در شهر صنعا، پايتخت يمن، و بعد از نهايي شدن قرارداد 110 ميليارد دالري فروش تسليحات به عربستان سعودي برگزار شد.

معترضان بنرهايي در دست داشتند که روي آن نوشته شده بود: امريکا با غارت ديگر کشورها، کشتار، جنايت و ويرانگري پيشرفت مي‌کند.

يک معترض تأکيد کرد: ما امروز اينجا جمع شده‌ايم تا مخالفت خود را با تروريزم امريکايي اعلام کنيم. و از مردم در رياض مي‌پرسيم که سعودي‌ها در اين دو سال و نيم به چه چيز دست يافتند؟ هيچي. آنها به هيچ چيز دست پيدا نکردند. فقط مرتکب کشتار و ويرانگري شدند.

يکي ديگر از معترضان خاطر نشان کرد عربستان سعودي با پشتيباني امريکا و اسرایيل يا بدون اين پشتيباني، متحمل شکست تحقيرآميزي خواهد شد.

 

معترضان يمني همچنين از حمله راکتي نيروهاي کشورشان به رياض پيش از ورود ریيس‌جمهور امريکا به پايتخت عربستان سعودي تمجيد کردند. آنها در اين تظاهرات بیرق‌هاي امريکا و اسرایيل را نيز به آتش کشيدند.

عربستان سعودي از ششم حمل 1394 در حمايت از عبدربه منصور هادي، ریيس‌جمهور مستعفي يمن و همچنين در تلاش به‌منظور تضعيف جنبش مردمي انصارالله، اين کشور عربي فقير را هدف حملات هوايي قرار داده است.

اين تجاوز نظامي تاکنون بيش از 12 هزار کشته و بالغ بر 40 هزار مجروح برجاي گذاشته و به بیجا شدن مليون‌ها يمني منجر شده است.

حدود 3/3 مليون يمني از جمله 2/1 مليون طفل با سوء تغذيه شديد مواجهند و بيش از هفت مليون نفر نيز با قحطي و گرسنگي شديد دست و پنجه نرم مي‌کنند. اين آمار در صورت ادامه يافتن تجاوز سعودي‌ها به يمن ممکن است به شدت افزايش يابد.

در اين تجاوز خسارت‌هاي زيادي به زيرساخت‌هاي يمن از جمله شفاخانه ها، سَرَک‌ها و مکاتب وارد شده است و مليون‌ها يمني نيز مجبور به ترک خانه‌هاي خود شده‌اند.

موضوع : اخبار