اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

هیأتی که برای بررسی وضعیت امنیتی ساحۀ دندغوری چندی قبل به این ولایت سفر کرده بود، این ساحه را رسماً طی معامله‌ ای به طالبان واگذار کرد.

این هیأت پس از سفر به بغلان؛ بدون اینکه از کارکردشان به رسانه‌ها و مردم اطلاع بدهند، دوباره به کابل برگشته اند.

پس از یک هفته، این هیأت به کابل برگشته و اسنادی به دست اعضای شورای ولایتی بغلان رسیده است که این افراد با گروه طالبان سندی را امضا کرده اند و ساحۀ دند غوری را به طالبان واگذار کرده و به این گروه سند ملکیت داده اند.

 

در این سند که ساحۀ دند غوری به طالبان داده شده است؛ وزیر سرحدات اقوام و قبایل، سرپرست ولایت بغلان، رییس شورای ولایتی، رییس امنیت، فرمانده پولیس، رییس شورای عالی صلح بغلان و دو عضو این شورا، امضا کرده اند که این سند در برگیرنده ۹ ماده می‌باشد.

 

گلاب منگل وزیر سرحدات و والی پیشین هلمند از مهره‎های انگلیس است و او هنگامی‌که والی هلمند بود، مطابق خواست انگلیس‎ها عمل می‎کرد و اکنون هم به دستور این کشور دست به چنین معاملۀ شرم‌آوری با طالبان زده است.

 

در یکی از ۹ ماده آمده است که در این ساحه، افراد مشکوک و مظنون اگر دیده شود، دولت حق انجام عملیات، گرفتاری افراد و حتا واردشدن به این ساحه را ندارد.

 

اسامی و مشخصات نماینده های طالبان که در پاى توافقنامه آتش بس میان طالبان و اداره محلى بغلان در دند غورى امضا کرده اند:

 

۱-قوماندان جمعه گل:

نامبرده که خود را رییس شورای قوم احمدزایى در قریه جوی نو دند غورى مى خواند، از نزدیکان حاجی سردار خان (از حامیان طالبان)، مولوی مامور(ولسوال نام نهاد طالبان در دوشى) و مولوی لعل (ولسوال پلخمرى نام نهاد طالبان) می باشد.

داماد او به نام قوماندان سید محمد مشهور به سید محمد ۸۲ بوده که توپ ۸۲ ملی میتری دارد و در اکثریت جنگ ها با لای بیزهای پولیس در دند غوری سهم فعال دارد.

یک برادرش یک ماه قبل از لندن آمده و به جبهه مولوی لعل پیوست و در نبر با پولیس کشته شد.

نامبرده در جمع آورى عشر نیز سهم فعال دارد و ده ها پولیس را شهید نموده است.

قوماندان جمعه گل هم با دولت رفت و امد دارد و هم در قریه جوی نو دند غوری در منزل خویش طالبان را نگهداری می نماید و در انتقال انها به پاکستان رول مهم دارد.

 

۲-حاجى سردارخان :

نامبرده برادر مولوی مامور (ولسوال نام نهاد طالبان براى دوشی) و پسر کاکای مولوی لعل (ولسوال نام نهاد طالبان براى پلخمرى) می باشد.

هرزمانیکه طالبان دند غوری در برابر عملیات نیروهاى دولتى ضعیف می شوند. موصوف یک تعداد محاسن سفیدان را به دستور حلقات معین درون حکومتى و بیرون حکومتى جمع نموده و به دروازه هاى مقامات محلى و مرکزى برده و علیه نیروهاى امنیتى شکایت مى نمایند و از جانب دیکر خواستار آتش بس میان طالبان و نیروهاى دولتى مى گردند.

موصوف با همکارى قوماندان جمعه گل (که قبلا در مورد اش معلومات ارایه شد) در انتقال مولوى لعل (ولسوال نام نهاد طالبان براى پلخمرى) از دند غورى الى تورخم رول مهم را بازى مى کند.

 

۳-حاجى نقیب الله:

فرزند حاجى نقیب الله عملاً در جبهه جنگ علیه نیروهاى دولتى در کنار مولوى لعل (ولسوال پلخمرى طالبان) در دند غورى مى جنگد.

 

۴-حاجى مستو:

حاجی مستو قبلا قوماندان مشهور طالبان در جوی نو دند غوری بود. زمانیکه امریکایی ها مى خواستند او را گرفتار نمایند توسط قوماندان جمعه گل که (از همکاران نزدیک طالبان در منطقه احمد زایى دندغورى) مى باشد به پاکستان انتقال داده شد.

دو برادر زاده حاجى مستو سرگروپ هاى مولوى لعل (ولسوال پلخمرى نام نهاد طالبان) بوده که در جبهه جنگ علیه نیروهاى دولتى قرار دارند.

حاجى مستو در سال ١٣٩٣ خورشیدى همراه با مولوى لعل (ولسوال پلخمرى نام نهاد طالبان) دو باره از پاکستان به منطقه دند غورى آورده شدند.

یک برادر حاجى مستو محمد خان نام دارد که در سند امضایش نیز دیده مى شود. دو پسر محمدخان با الفعل به حیث سرگوپ هاى جبهه مولوى لعل در سنگر نبرد علیه نیروهاى دولتى حضور دارند.

برادر زاده هاى حاجى مستو و پسران محمد خان تروریست و ماین ساز هاى ماهرى هستند.

 

۵-قوماندان شیر :

قوماندان شیر سابق از قوماندانان حزب اسلامى در منطقه جوى نو دند غورى بغلان بود.

شش فرزند قوماندان شیر جبهه مستقل علیه نیروهاى دولتى داشته و آنان در ساختن ماین و جاسازى آن برضد نیروهاى دولتى مهارت خاص دارند.

 

۶-حاجى محمد اکبر :

حاجى اکبر همکارى نزدیک با طالبان داشته و پسران اش در ماین کذارى و جمع آورى عشر براى طالبان نقش مهم دارند.

 

۷-گل خان:

همه پسران گل خان در جوى نو دند غورى بغلان طالب اند. از اینکه خانه گل خان در موقعیت مناسب قرار داشته تمام جلسه هاى نظامى طالبان در خانه او گرفته مى شود.

 

۹-محمد خان :

محمدخان مشهور به مد خى برادر حاجى مستو مى باشد. خانه او در جوى نو دند غورى است. پسران وى به نام هاى مستعار سرگروپ هاى مولوى لعل (ولسوال نام نهاد طالبان براى پلخمرى) مى باشند.

حاجى مد خى رفت و آمد دوامدار به پاکستان داشته و در انتقال افراد طالبان به آن کشور نقش اساسى دارد.

 

۱۰-مولوى عبدالرحمان :

همکار نزدیک مولوى لعل (ولسوال طالبان براى پلخمرى) مى باشد. مولوى عبدالرحمان از قاتلان سرسخت نیروهاى امنیتى است.

 

۱۱-حاجى عمراخان:

عمرا خان متنفذ قومى در بغلان بوده و از طرفداران طالبان در منطقه زمانخیل و دند شهاب الدین مى باشد .