اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

 زمانی سیاستمداران افغانستان به فکر مخالفت با حکومت و یا خواست مردم می افتند که منافع و قدرت آنان با خطر نابودی مواجه شود و حال ضیا مسعود کدام وزنه سیاسی است که خواهان تشکیل دولت موقت شده است؟

مگر جدای از پشتوانه برادر خود (احمد شاه مسعود) اعتبار سیاسی و مردمی دیگر دارد که با توسل به آن در مقابل فرمان ریاست جمهوری ایستادگی کند و در پی براندازی حکومت باشد، تضعیف عبدالله، خانه نشینی دوستم و بسیاری چهره های مهم نه تنها به بی ثباتی حکومت دامن نزد بلکه بهترین فرصت را برای راس حکومت در انحصار طلبی و تمرکز قدرت فراهم کرد.

یکی از دلایل مهم آن، اختلاف ها و درگیری رهبران احزابی چون جنبش و جمعیت است که نتوانستند در مقابل دسیسه های ارگ مقاومت و از رهبران خود حمایت کنند، بلکه به راحتی در چند دستگی زمینه های تضعیف خود را فراهم کردند.

احمد ضیا مسعود در تمامی سال های گذشته به عنوان چهره و نه متفکر سیاسی تاثیر گذار شناخته نشد و حضور در تشریفاتی ترین پست دولت غنی نشان داد که وی تنها در پی مقام و قدرت به هر گروه و تیمی وارد می شود.

اشرف غنی از ابتدای رسیدن به قدرت حتی توافقنامه حکومت وحدت ملی را زیرپا نهاد و عملا عبدالله را به منزوی ترین مقام بلندپایه حکومت بدل کرد چه برسد پایبندی به قول و وعده به ضیا مسعود، در حالی که طی دو سال و نیم گذشته وی جز سفرهای شمال در خصوص اصلاحات کاری صورت نداده است.

افغانستان در بدترین روزهای امنیتی، تنش های حکومتی و رقابت قدرت های جهانی و منطقه ای به سر می برد که می تواند سقوط کشور را در پی داشته باشد و حال تلاش های احمد ضیا مسعود برای راه اندازی آشوبی دیگر برای بازپس گیری منفعت های خود است.

ضیا مسعود از کدام پشتوانه حزبی و سیاسی قدرتمندی برخوردار می باشد که خواهان برکناری رییس جمهور و تشکیل دولت موقت شده است، زمانی که حزب جمعیت در اختلاف های عمیق رهبران به سر می برد، قوم تاجیک دیگر نماینده ای قدرتمند در حکومت ندارد و عطا محمد نور و عبدالله از مهم ترین چهره های سیاسی این قوم به دشمنان علنی تبدیل شده اند.

اشرف غنی سیاستمداری آگاه به مسایل جاری کشور است که ابتدا با ایجاد اختلاف میان احزاب و قومیت ها دست به عزل، جابه جایی و تعضیف مقام های مخالف می زند و به خوبی واقف است که عزل ضیا مسعود نه خطری برای حکومت می باشد و نه حتی موجب اتحاد میان مخالفان خواهد شد.

راس حکومت با انحصار طلبی در تلاش است که قدرت را در یک قوم خلاصه کند و در این میان هرچه قوم پشتون در اتحاد با سیاست قوی به سر می برد اما دیگر اقوام به راحتی در معامله و دسیسه های ارگ، درگیر با اختلاف شده و از صحنه سیاست به آرامی کنار می رود.

احمد ضیا مسعود زمانیکه به قومیت و حزب خود پشت کرد و آرای مردم را خرج مقام و قدرت کرد آینده ای بهتر از عزل نداشته و حال بهتر است که به جای ایجاد تنش در پی اتحاد در میان حزب جمعیت و قومیت تاجیک باشد نه توسل به وابستگی ها و منفعت جویی.

 

موضوع : اخبار