اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با وجود آنکه اعتراضات گسترده نسبت به گروگانگيري و قتل مسافران صورت گرفته است و مردم بارها از حکومت خواسته اند تا امنيت راههاي مواصلاتي و مسافران را تامين کند، اما حکومت هنوز موفق به اين کار نشده است.

روزجمعه افراد مسلح ناشناس 13 معدنچي را در ولسوالي تاله و برفک ولايت بغلان تيرباران کردند. در اين حمله همچنان 3 نفر معدنچي ديگر زخمي شده اند. همه  قربانيان اين حمله باشندگان ولايت دايکندي و کارگران معدن « اش پشته» ولايت بغلان بوده اند و در مسير برگشت به طرف ولايت دايکندي، در مرز بغلان = باميان از سوي افراد مسلح ناشناس تيرباران شدند. تا کنون هيچ گروهي مسئوليت اين رويداد را به عهده نگرفته است.

اين اولين بار نيست که مسافران در مسير راه هدف قرار مي گيرند و به قتل مي رسند. در سال 1394 هفت مسافر هزاره از مسير راه در ولايت زابل به گيروگان گرفته شد و سپس به قتل رسيد.  همچنان در همين سال 31 مسافر هزاره از شاهراه قندهار = کابل به گيروگان گرفته شد و بعد از چندين ماه تعدادي از آنها آزاد شدند و چندتن شان نيز به قتل رسيدند.

رياست جمهوري افغانستان هنوز راجع به رويداد بغلان چيزي نگفته است اما مقامات محلي گفته اند که در تلاش هستند تا عاملين اين رويداد را شناسایي کنند.

رويداد فجيع بغلان نشان داد که تراژدي مسافرکشي ادامه دارد و گروه هاي تروريستي از هر فرصتي استفاده مي کنند تا افراد ملکي و بي گناه را به قتل برسانند. با آنکه هنوز به صورت رسمي مشخص نشده است که رويداد بغلان با چه هدف و انگيزه ي انجام شده است و کدام گروه تروريستي مسئوليت اين رويداد را به عهده دارد، اما مي توان گفت که مسافرکشي نوعي استراتيژي جنگي است که دقيقا از سال 1394 به بعد، از سوي گروه هاي تروريستي به اجرا در مي آيد.

بدون ترديد کارگران معدن و کسانيکه فقط براي تامين نان و هزينه زنده ماندن خانواده هاي شان تلاش مي کنند و سخت ترين و مشقت بارترين کار دنيا را انجام مي دهند، با انگيزه هاي نظامي به قتل نرسيده اند. در پشت اين رويداد فجيع، انگيزهاي کلان سياسي مطرح است که گروه هاي تروريستي تلاش دارند به آن دست يابند. قتل کارگران معدن در بغلان را مي توان به رويدادهاي مشابه و قبل از آن پيوند زد و به اين نتيجه دست يافت که گروه هاي تروريستي با گيروگانگيري و به قتل رساندن مسافرانِ يک گروه قومي و مذهبي خاص، در تلاش هستند تا تفرقه ي قومي و مذهبي را در افغانستان دامن بزنند و يکبار ديگر افغانستان را به دوران جنگ هاي داخلي ببرد.

31 مسافر ربوده شده از شاهراه قندهار- کابل، هفت مسافر سربريده شده در ولايت زابل و 13 کارگر و مسافري که در ولايت بغلان تيرباران شدند، همه هزاره و شيعه مذهب بوده اند. همچنان قربانيان حمله به تظاهرات جنبش روشنايي، زيارت سخي و مسجد باقرالعلوم نيز هزاره و شيعه مذهب بوده اند. همه ي اين رويدادها را وقتي کنارهم قرار بدهيم، نشانگر آن هستند که گروه هاي تروريستي بصورت هدفمند و سيستماتيک يک گروه قومي و مذهبي خاص را هدف قرار مي دهند تا از اين طريق حکومت افغانستان را با چالش مشروعيت سياسي دچار سازد و مردم افغانستان را از هم جدا سازند

با توجه به آنکه پروسه ي ملت سازي در افغانستان موفق نبوده است و حکومت افغانستان در طول يک و نيم دهه ي گذشته نتوانسته است تلاش هاي موثر در راستاي ملت سازي انجام دهد، هويت هاي قومي  و مذهبي هنوز حساسيت برانگيز است و مي تواند براي حکومت افغانستان چالش ساز باشد. گروه هاي تروريستي نيز با آگاهي از حساسيت هاي قومي  و مذهبي در افغانستان، در تلاش هستند تا با هدف قرار دادن يک گروه خاص قومي و مذهبي، تنش هاي قومي و مذهبي را بوجود بياورند و از اين طريق حکومت افغانستان را با چالش و بحران مواجه سازد.

حکومت وحدت ملي از سوي شهروندان کشور با انتقادات جدي مواجه است و در دو سال گذشته، عملکرد رهبران حکومت نتوانسته است رضايت شهروندان کشور را به دست بياورد. به اين ترتيب حکومت وحدت ملي پايگاه اجتماعي محکمي ندارد و رويدادهاي تروريستي که با اهداف تفرقه اندازي قومي صورت مي گيرد، مي تواند به جايگاه حکومت در اجتماع بيشتر آسيب برساند و باعث نارضايتي هاي بيشتر از حکومت وحدت ملي گردد.

از سوي ديگر، رويدادهاي گروگانيگري و قتل مسافران، همواره توانسته است افکار عامه را عليه حکومت وحدت ملي بسيج کند و حکومت وحدت ملي را تحت فشار شديد افکار عامه قرار دهد. ما بارها شاهد بوده ايم که هربار رويدادي مشابه رويداد بغلان اتفاق افتاده است، اعتراضات گسترده ي مردمي را در سراسر کشور در پي داشته است و موجي از انتقادات از رهبران حکومت وحدت ملي به راه افتاده است. گروه هاي تروريستي نيز هربار که در بعد نظامي ضعيف شده اند و نتوانسته اند در ميدان جنگ در برابر نيروهاي امنيتي افغانستان بجنگند، دست به گيروگانگيري و قتل مسافران در شاهراه ها و مسيرهاي مواصلاتي  زده اند تا حکومت افغانستان را از اين طريق تحت فشار قرار دهد.

حکومت افغانستان در گام نخست مسئول درجه اول امنيت جان شهروندان کشور است و نبايد در قبال تامين امنيت جان شهروندان کوتاهي کند و بايد با هرگونه تهديدي که متوجه امنيت جان شهروندان کشور است، در تمام نقاط کشور، مقابله و مبارزه کند. اما در گام دوم؛ حکومت افغانستان بايد تلاش ورزد تا مانع حملات و رويدادهاي شود که به هدف و انگيزه ي تفرقه افگني در بين مردم افغانستان صورت مي گيرد. بدون ترديد گروه هاي تروريستي دشمن همه ي مردم افغانستان هستند و همواره از تمام مردم افغانستان و گروه هاي قومي مختلف قرباني گرفته اند، اما اکنون آنها سياست شان را طوري طراحي کرده اند که يک گروه خاص قومي و مذهبي را هدف قرار دهند تا وحدت و همگرايي مردم افغانستان از بين برود و نفاق و تفرقه قومي و مذهبي در جامعه ي افغانستان بوجود بيايد.

اينگونه حمله ها و رويدادها خطرناکتر از جنگ رو در رو در ميدان نبرد است و پيامدهاي آن براي آينده ي ثبات و امنيت افغانستان، ناگوار تر خواهد بود. با اينگونه حمله ها، احساسات قومي برانگيخته مي شود و هرگونه تلاش براي همگرايي اجتماعي و ملت سازي خنثي مي گردد. زيرا هربار رويدادهاي همانند رويداد بغلان اتفاق مي افتد، مسائل قومي نيز بر سر زبان ها مي افتد و تداوم اين مسئله، مي تواند به تقابل قومي بينجامد و تنش هاي زيادي را به همراه داشته باشد.

مردم افغانستان از تنش هاي قومي در گذشته، خاطرات تلخي به ياد دارند و نمي خواهند که دوباره تاريخ بر سر شان تکرار گردد. حکومت افغانستان بايد زمينه ي هرگونه کوشش و تلاش را که به هدف بازگرداندن افغانستان به گذشته  تلخ و دردناک صورت مي گيرد، از بين ببرد. از اين رو، تلاش براي تامين امنيت مسافران و پايان دادن به تراژدي مسافرکُشي هدفمندانه از سوي گروه هاي تروريستي، ضروري است و حکومت در اين راستا بايد از هيچگونه تلاشي دريغ نورزد.

از سوي ديگر حکومت افغانستان بايد عاملين رويداد بغلان و ساير رويدادهاي مسافرکشي را شناسايي و مجازات کند. متاسفانه حکومت در اين زمينه تا هنوز عملکرد خوب نداشته است و نتوانسته است عوامل اينگونه رويدادها را را شناسايي، دستگير و مجازات نمايد. شناسايي و مجازات عاملين اين رويدادها، مي تواند باعث تسکين دردهاي بازماندگان قربانيان گردد و همچنان اعتماد مردم به حکومت وحدت ملي را بازگرداند.

موضوع : اخبار