اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با وجود آنکه اعتراضات گسترده نسبت به گروگانگیری و قتل مسافران صورت گرفته است و مردم بارها از حکومت خواسته اند تا امنیت راههای مواصلاتی و مسافران را تامین کند، اما حکومت هنوز موفق به این کار نشده است.

روزجمعه افراد مسلح ناشناس ۱۳ معدنچی را در ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان تیرباران کردند. در این حمله همچنان ۳ نفر معدنچی دیگر زخمی شده اند. همه  قربانیان این حمله باشندگان ولایت دایکندی و کارگران معدن « اش پشته» ولایت بغلان بوده اند و در مسیر برگشت به طرف ولایت دایکندی، در مرز بغلان = بامیان از سوی افراد مسلح ناشناس تیرباران شدند. تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

این اولین بار نیست که مسافران در مسیر راه هدف قرار می گیرند و به قتل می رسند. در سال ۱۳۹۴ هفت مسافر هزاره از مسیر راه در ولایت زابل به گیروگان گرفته شد و سپس به قتل رسید.  همچنان در همین سال ۳۱ مسافر هزاره از شاهراه قندهار = کابل به گیروگان گرفته شد و بعد از چندین ماه تعدادی از آنها آزاد شدند و چندتن شان نیز به قتل رسیدند.

ریاست جمهوری افغانستان هنوز راجع به رویداد بغلان چیزی نگفته است اما مقامات محلی گفته اند که در تلاش هستند تا عاملین این رویداد را شناسایی کنند.

رویداد فجیع بغلان نشان داد که تراژدی مسافرکشی ادامه دارد و گروه های تروریستی از هر فرصتی استفاده می کنند تا افراد ملکی و بی گناه را به قتل برسانند. با آنکه هنوز به صورت رسمی مشخص نشده است که رویداد بغلان با چه هدف و انگیزه ی انجام شده است و کدام گروه تروریستی مسئولیت این رویداد را به عهده دارد، اما می توان گفت که مسافرکشی نوعی استراتیژی جنگی است که دقیقا از سال ۱۳۹۴ به بعد، از سوی گروه های تروریستی به اجرا در می آید.

بدون تردید کارگران معدن و کسانیکه فقط برای تامین نان و هزینه زنده ماندن خانواده های شان تلاش می کنند و سخت ترین و مشقت بارترین کار دنیا را انجام می دهند، با انگیزه های نظامی به قتل نرسیده اند. در پشت این رویداد فجیع، انگیزهای کلان سیاسی مطرح است که گروه های تروریستی تلاش دارند به آن دست یابند. قتل کارگران معدن در بغلان را می توان به رویدادهای مشابه و قبل از آن پیوند زد و به این نتیجه دست یافت که گروه های تروریستی با گیروگانگیری و به قتل رساندن مسافرانِ یک گروه قومی و مذهبی خاص، در تلاش هستند تا تفرقه ی قومی و مذهبی را در افغانستان دامن بزنند و یکبار دیگر افغانستان را به دوران جنگ های داخلی ببرد.

۳۱ مسافر ربوده شده از شاهراه قندهار- کابل، هفت مسافر سربریده شده در ولایت زابل و ۱۳ کارگر و مسافری که در ولایت بغلان تیرباران شدند، همه هزاره و شیعه مذهب بوده اند. همچنان قربانیان حمله به تظاهرات جنبش روشنایی، زیارت سخی و مسجد باقرالعلوم نیز هزاره و شیعه مذهب بوده اند. همه ی این رویدادها را وقتی کنارهم قرار بدهیم، نشانگر آن هستند که گروه های تروریستی بصورت هدفمند و سیستماتیک یک گروه قومی و مذهبی خاص را هدف قرار می دهند تا از این طریق حکومت افغانستان را با چالش مشروعیت سیاسی دچار سازد و مردم افغانستان را از هم جدا سازند

با توجه به آنکه پروسه ی ملت سازی در افغانستان موفق نبوده است و حکومت افغانستان در طول یک و نیم دهه ی گذشته نتوانسته است تلاش های موثر در راستای ملت سازی انجام دهد، هویت های قومی  و مذهبی هنوز حساسیت برانگیز است و می تواند برای حکومت افغانستان چالش ساز باشد. گروه های تروریستی نیز با آگاهی از حساسیت های قومی  و مذهبی در افغانستان، در تلاش هستند تا با هدف قرار دادن یک گروه خاص قومی و مذهبی، تنش های قومی و مذهبی را بوجود بیاورند و از این طریق حکومت افغانستان را با چالش و بحران مواجه سازد.

حکومت وحدت ملی از سوی شهروندان کشور با انتقادات جدی مواجه است و در دو سال گذشته، عملکرد رهبران حکومت نتوانسته است رضایت شهروندان کشور را به دست بیاورد. به این ترتیب حکومت وحدت ملی پایگاه اجتماعی محکمی ندارد و رویدادهای تروریستی که با اهداف تفرقه اندازی قومی صورت می گیرد، می تواند به جایگاه حکومت در اجتماع بیشتر آسیب برساند و باعث نارضایتی های بیشتر از حکومت وحدت ملی گردد.

از سوی دیگر، رویدادهای گروگانیگری و قتل مسافران، همواره توانسته است افکار عامه را علیه حکومت وحدت ملی بسیج کند و حکومت وحدت ملی را تحت فشار شدید افکار عامه قرار دهد. ما بارها شاهد بوده ایم که هربار رویدادی مشابه رویداد بغلان اتفاق افتاده است، اعتراضات گسترده ی مردمی را در سراسر کشور در پی داشته است و موجی از انتقادات از رهبران حکومت وحدت ملی به راه افتاده است. گروه های تروریستی نیز هربار که در بعد نظامی ضعیف شده اند و نتوانسته اند در میدان جنگ در برابر نیروهای امنیتی افغانستان بجنگند، دست به گیروگانگیری و قتل مسافران در شاهراه ها و مسیرهای مواصلاتی  زده اند تا حکومت افغانستان را از این طریق تحت فشار قرار دهد.

حکومت افغانستان در گام نخست مسئول درجه اول امنیت جان شهروندان کشور است و نباید در قبال تامین امنیت جان شهروندان کوتاهی کند و باید با هرگونه تهدیدی که متوجه امنیت جان شهروندان کشور است، در تمام نقاط کشور، مقابله و مبارزه کند. اما در گام دوم؛ حکومت افغانستان باید تلاش ورزد تا مانع حملات و رویدادهای شود که به هدف و انگیزه ی تفرقه افگنی در بین مردم افغانستان صورت می گیرد. بدون تردید گروه های تروریستی دشمن همه ی مردم افغانستان هستند و همواره از تمام مردم افغانستان و گروه های قومی مختلف قربانی گرفته اند، اما اکنون آنها سیاست شان را طوری طراحی کرده اند که یک گروه خاص قومی و مذهبی را هدف قرار دهند تا وحدت و همگرایی مردم افغانستان از بین برود و نفاق و تفرقه قومی و مذهبی در جامعه ی افغانستان بوجود بیاید.

اینگونه حمله ها و رویدادها خطرناکتر از جنگ رو در رو در میدان نبرد است و پیامدهای آن برای آینده ی ثبات و امنیت افغانستان، ناگوار تر خواهد بود. با اینگونه حمله ها، احساسات قومی برانگیخته می شود و هرگونه تلاش برای همگرایی اجتماعی و ملت سازی خنثی می گردد. زیرا هربار رویدادهای همانند رویداد بغلان اتفاق می افتد، مسائل قومی نیز بر سر زبان ها می افتد و تداوم این مسئله، می تواند به تقابل قومی بینجامد و تنش های زیادی را به همراه داشته باشد.

مردم افغانستان از تنش های قومی در گذشته، خاطرات تلخی به یاد دارند و نمی خواهند که دوباره تاریخ بر سر شان تکرار گردد. حکومت افغانستان باید زمینه ی هرگونه کوشش و تلاش را که به هدف بازگرداندن افغانستان به گذشته  تلخ و دردناک صورت می گیرد، از بین ببرد. از این رو، تلاش برای تامین امنیت مسافران و پایان دادن به تراژدی مسافرکُشی هدفمندانه از سوی گروه های تروریستی، ضروری است و حکومت در این راستا باید از هیچگونه تلاشی دریغ نورزد.

از سوی دیگر حکومت افغانستان باید عاملین رویداد بغلان و سایر رویدادهای مسافرکشی را شناسایی و مجازات کند. متاسفانه حکومت در این زمینه تا هنوز عملکرد خوب نداشته است و نتوانسته است عوامل اینگونه رویدادها را را شناسایی، دستگیر و مجازات نماید. شناسایی و مجازات عاملین این رویدادها، می تواند باعث تسکین دردهای بازماندگان قربانیان گردد و همچنان اعتماد مردم به حکومت وحدت ملی را بازگرداند.

موضوع : اخبار