اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با فرا رسیدن زمستان به گفته مردم کابل «مرگ غریبان» نیز فرا می رسد. زمستان در افغانستان با برفکوچ، سردی، و گرانی مواد سوختی و مواد غذایی همراه است.

 

نشانه های زمستان در افغانستان در شماری از ولایات دیده می شود. برفهای سبک باریده و هوا سرد و زمستانی شده است. زمستان برای افغانستان، که کشوری کوهستانی و مبتنی بر زراعت و مالداری است، سرنوشت ساز است. هر چه برف زیاد باشد، بهاری سبز و پرطراوت در انتظار مردم است. اما با فرا رسیدن زمستان به گفته مردم کابل «مرگ غریبان» نیز فرا می رسد. زمستان در افغانستان با برفکوچ، سردی، و گرانی مواد سوختی و مواد غذایی همراه است. هر ساله دهها تن در حوادث طبیعی ناشی از سردی هوا می میرند، میلیون ها تن از گرانی و کمبود مواد غذایی رنج می برند، میلیون ها تن به خاطر کمبود مواد سوختی و گرانی آن، زندگی را با مشقت می گذرانند. در همین فصل است که راه های مواصلاتی ده ها ولسوالی با مراکز ولایات و کابل قطع می شود. حد اقل خوشحالی مردم افغانستان در زمستان در سال های گذشته این بود که جنگ و ناامنی تا حدودی کاهش می یافت و طالبان از کوه ها پایین می شدند و مردم افغانستان حد اقل زمستان را به انتظار بهار تا حدودی با آرامش می گذرانیدند، اما با کشیده شدن جنگ و عملیات های انتحاری و انفجاری طالبان به داخل شهرها این دلخوشی نیز از مردم گرفته شده است، جنگ برای هر فصل این کشور داغ و سوزاننده است.

 

ناهماهنگی های روز افزون در حکومت وحدت ملی، از همین اکنون باعث نگرانی مردم افغانستان شده است. ناهماهنگی ها در دولت وحدت ملی به اندازه ای است که کمتر کسی باور می کند، دولت افغانستان بتواند بر مشکلات طبیعی در سال روان خورشیدی فایق آید. اقدامات پیشگیرانه در ولایات افغانستان با کندی پیش می رود و دولت نتوانسته است کار جدی در مورد مشکلات مردم انجام دهد.

 

چندی پیش ریاست مبارزه با حوادث طبیعی از سوی حکومت به وزارت دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی ارتقا داده شده بود.

 

اصولا دولت باید کارکرد ریاست مبارزه با حوادث طبیعی را زیر زره بین گرفته و دیده باشد که نمی تواند جوابگوی نیازمندی های افغانستان باشد، آنگاه با طرح و برنامه کاملا دقیق به ساخت یک وزارت با همین نام اقدام می کرد. اما آنچه از عملکرد دولت افغانستان بر می آید، شماری از نهادها به خاطر عمل به وعده های انتخاباتی تیم های پیروز انتخابات ریاست جمهوری ساخته شده اند.

 

در حالی که هنوز فصل زمستان فرا نرسیده است، نشانه های هشدار دهنده زمستان افغانستان دیده می شود. بی نظمی های برق زیاد شده و قیمت گاز و تیل هم افزایش یافته است. اینها برای مردم نشانی از زمستان زودرس افغانستان است. صدای غرش جنراتورها در فضای شهر کابل بیانگر همین است که زمستان در افغانستان نزدیک شده است. واحدهای تولیدی کوچک از همین اکنون با مشکل کمبود برق مواجه اند، برق نامنظم جوابگوی نیازمندی های آنان نیست. حتا خانه ها نیز برای روشنایی خود با مشکل مواجه اند. دولت در کل جوابی برای نگرانی های مردم ندارد. به همین جهت نیز وعده های میان تهی مسئولان هیچ امیدی برای بهبودی را ببه مردم نشان نمی دهد.

 

قیمت های اقلامی از مواد غذایی در کشور بالا رفته است، و گزارش ها از ولایات افزایش قیمت را نشان می دهد. دولت افغانستان، با چنین وضعیتی قادر به کنترول بازار نیست. نرخ برابری دالر و افغانی به ضرر افغانی رقم خورده است و بخشی از گرانی ها به این مسئله نیز برمی گردد.

 

دولت افغانستان سیاست جامعی برای مقابله با مشکلات ناشی از فرارسیدن زمستان نداشته و ندارد. برنامه های موقتی و لحظه ای راه به جایی نمی برد، همان گونه که اقداماتی برای بهبود قیمت گاز راه به جایی نخواهد برد، و همان گونه که توزیع پول در هفته گذشته نیز تنها به پایین آمدن موقتی نرخ دالر برای چند ساعت انجامید.

موضوع : اخبار