اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

داکتر رنگین دادفر اسپنتا طی دو روز متوالی و در فاصله ای قریب به 24 ساعت دو اظهار نظر قابل تامل درخصوص وضعیت امنیتی افغانستان و ایتلاف بین المللی ناتو داشته است که هر دو تنها 48 ساعت پیش از امضای توافقنامه توسط اشرف غنی احمدزی رسانه ای شده اند.

 

بیان عدم موفقیت استراتژی مبارزه با تروریسم و تبدیل آن به یک تهدید جهانی از یکسو و ضرورت امضای توافقنامه امنیتی کابل واشنگتن بلافاصله پس از مراسم تحلیف برای بهبود وضعیت افغانستان از سوی دیگر از زبان مشاور امنیت ملی کشور نمی تواند بی تاثیر باشد.

 

در حقیقت افغانستان کنونی که چند پارچه با دو رهبر خفته در سوی دو پرچم و ده ها مدعی مالکیت و وراثت قدرت به مرحله اضطرار رسیده است تشنج و تنش را بیش از این در حوزه مسایل امنیت ملی و حضور یا خروج ناتو بر نمی تابد.

 

در همین حال در فاصله کمتر از 18 ساعت مانده به مراسم تحلیف ریاست جمهوری و سوگند اشرف غنی احمدزی، ناتو بی صبرانه در انتظار پایانی خوش بر بیش از یکسال کش و قوس توافقنامه امنیتی دوجانبه است و مردم ملکی بی تابانه در نگرانی ازدست رفتن عزت افغانستانی.

 

دیگر اینکه سفر غیرمنتظره و ابهام آمیز 4 تن از فرمانداران ارشد ایالات امریکا به کابل بلافاصله پس از رسانه ای و مخابره شدن مورد توجه نخبگان سیاسی نهادهای مدنی و مردم ملکی قرار گرفت که قطعا تاثیر این حضور بی سابقه ماه ها بعد مشخص خواهد شد.

 

در معامله ای که معادلات را برهم زد، تعهد کتبی مشترک عبدالله و اشرف غنی طی ارسال نامه ای به سران ناتو در نشست ولز و سپس اعلام آمادگی رییس جمهور جدید برای امضای این توافقنامه امنیتی در کمتر از 24 ساعت پس از مراسم تحلیف امیدها به یاس بدل شد.

 

گرچه در یکسوی ماجرا آنانکه ناتو را سرشار و پربار در افغانستان می دانند از این تعجیل استقبال می نمایند اما دیگرانی که حامد کرزی را برای ایستادگی در برابر این پیمان ننگین می ستودند پس از یک سال و اندی سردرگمی و سرگردانی اینک دو واقعه عظیم را بر خود متحمل می گردند: تشکیل دولت وحدت ملی نامشروع و مصونیت سربازان امریکایی در افغانستان.

موضوع : اخبار