اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به گفته یکی از شاهدان عینی مسئولین امنیتی باعث ایجاد درگیری در تظاهرات جمعه گذشته هستند. مردم افغانستان نسبت به مقامات امنیتی بی‌اعتماد شده‌اند تاجایی که امید ندارند آرامش بزودی به سَرَک‌های کابل برگردد و هر لحظه نگران رخداد خونبار دیگری هستند و این تمام ماجرا نیست.

این روزها شنیدن صدای انفجار در هر نقطه‌ای از کابل باورپذیر است حتی در صفوف نمازگزارانی که نماز میت می‌خواندند.

سه انفجار یکی پس از دیگری در مراسم خاکسپاری پسر محمد علم ایزدیار معاون مشرانوجرگه بیش از 18 کشته و ده‌ها زخمی برجا گذشت که البته هنوز کسی مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.

پسر معاون مشرانوجرگه در تظاهرات جمعه گذشته کابل کشته شد. برخی از مردم می‌گویند که نیروهای امنیتی مسئول این کشتار هستند.

به گفته یکی از شاهدان عینی مسئولین امنیتی باعث ایجاد درگیری در تظاهرات جمعه گذشته هستند. مردم نسبت به مقامات امنیتی بی‌اعتماد شده‌اند تاجایی که امید ندارند آرامش بزودی به سَرَک‌های کابل برگردد و هر لحظه نگران رخداد خونبار دیگری هستند و این تمام ماجرا نیست.

پس از انفجار مهیب چهارشنبه هفته گذشته که بیش از 150 کشته و 500 زخمی بر جا گذاشت، مردم خشمگین در سَرَک‌های منتهی به محل انفجار تظاهرات و تحصن‌ کردند. به گفته آنها مسئولان امنیتی و سیاستمداران ارگ ریاست جمهوری نتوانسته‌اند به وعده‌های خود عمل کنند.

اوضاع به اینجا ختم نشد و کشمکش‌ها میان مردم و نیروهای امنیتی به خشونت گرایید. صدای فَیْر مرمی و بوی گاز اشک‌آور و استفاده از موتر‌های آب‌پاش خشم مردم را دو چندان کرد.

محمودی رییس مجمع ملی مردم افغانستان در این باره می‌گوید که وقتی مردم به طرف ارگ ریاست جمهوری رفتند بیانگر این موضوع است که مردم مطالبات خود را از آنها می‌خواهند اما جوانان شاهد پاسخ غیرمسئولانه حکومت و توسط مرمی بودند. این اقدامات دلیلی بر خشم و واکنش تند جوانان شد. متاسفانه در چنین شرایطی افراد مسئول توانایی مدیریت اوضاع را نداشتند در نتیجه وضعیت شکننده شد.

در این میان برخی از سیاستمداران و نماینده گان ولسی جرگه در تلاش اند که رهبری تظاهرات‌کننده گان را بدست گیرند و معلوم نیست که مطالبات مردم برای تامین امنیت و اصلاحات حکومتی محقق شود. هنوز پرسش ناتوانی حکومت در تامین امنیت حداقلی حتی در پایتخت و نزدیک‌ترین محل به ارگ ریاست جمهوری و بی کفایتی مسئولان پاسخی نیافته است.

به باور رییس مجمع ملی مردم افغانستان، این تظاهرات می‌توانست فرصتی برای حکومت افغانستان باشد تا با مردم صحبت کند. خواسته‌های مردم را بشنود و مشکلات کشور را با آنها شریک کند اما چنین نشد.

وی در ادامه تاکید کرد که سیاست‌های نظام در افغانستان از جای دیگری به اعضای ارگ ریاست جمهوری، شخص اشرف غنی و رییس اجراییه دیکته می‌شود.

ریاست جمهوری در تنگنای خواست کشورهای قدرتمندی همچون امریکا و انگلیس قرار دارد تا جایی که بسیاری از تصمیم‌ها را خارجی‌ها دیکته می‌کنند و این نظرات تحمیلی باعث شده که مردم افغانستان قربانی شوند.

افرادی توسط خارجی‌ها در پست‌های حساس امنیتی مقرر می‌شوند که باعث بسیاری از مشکلات برای حکومت شده‌اند تا جایی که در بسیاری از موارد صلاحیت‌های مقامات ارشد حکومت وحدت ملی را زیر سوال برده است.

به باور من باید رییس‌جمهور و رییس اجراییه از مردم کمک بخواهند تا از این منجلاب نجات یابند.

به هر صورت دخالت وزیر خارجه امریکا پس از انتخابات افغانستان و تصمیم وی در این انتخابات باعث شد اوضاع سیاسی افغانستان وارد بحران شود.

 

 

 

موضوع : اخبار