اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حکومت وحدت ملی باز هم مردم را فریب داده اند. وعده سپردند که کابینه را معرفی می کنند اما خود به واشنگتن رفته اند. مردم از این وضعیت به تنگ آمده اند و شعور خود را مورد توهین دیده اند.

 

بشیر بیژن تحلیلگر مسایل سیاسی در برنامه «فراخبر» گفت: باید بپذیریم که ما یک بار دیگر فریب خوردیم. رهبران حکومت کسانی نبودند که به آنچه در انتخابات وعده سپرده بودند عمل کنند. عدم صداقت آنها بیشتر در میان مردم افغانستان مورد بحث است. در شش ماه به هر اقدامی که آنها متوسل شدند، این اقدامات منطقی و موجه نبودند. هر اقدامی که آنها بر آن متوسل شدند در حقیقت بر مجموع اوضاع افغانستان اثراتی منفی داشت. اقدامات به گونه ای منطقی یا دقیق صورت نگرفت در هر اقدام شتاب، احساسات و عصبانیت شامل بود.

 

وی انتخاب اعضای کابینه را هم کاری بر خلاف وعده هایی که داده شده بود دانست و افزود: در انتخاب اعضای کابینه هم آنها اصل شایسته سالاری را رعایت نکرده اند، در این موضوع کوچکترین اعتنایی به وضعیت مردمی که در موقعیتهایی بسیار بد به سر می برند صورت نگرفته است.

 

بیژن رهبران حکومت را فاقد صلاحیت دانست و گفت: رهبران حکومت وحدت ملی نتوانستند با رفتارشان حکومت وحدت ملی را تعبیر کنند. این موضوع امکان هم ندارد، چرا که این رهبران نشان دادند که شایستگی آن را ندارند. یک عده افراد آمدند و شرایط به گونه ای برای آنها مساعد بود چرا که مردم افغانستان از ظلم و استبداد، فساد و بی عدالتی در چهارده سال گذشته به ستوه آمدند. فکر کردند که این گروه جدید راست می گویند. مردم نمی دانستند که آنها هم چیزی بیشتر از گذشتگان ندارند. به همین دلیل است که مردم فریب خورده اند.

 

این آگاه سیاسی راه اعتراض به عملکردهای دولت را این گونه بیان کرد: راهی که وجود دارد بسیار روشن است. نظام، نظامی دموکراتیک است، مالکین این مردم افغانستان هستند. مردم به آنها اعتماد کردند که آنها مامور اجرای خواسته های مردم باشند. حالا اثبات شده است که آنها صادق نبودند و نیستند. مردم می توانند با حرکت های مدنی آنها را سلب صلاحیت کنند. آنها خلف وعده کرده اند و مردم حق دارند که رایی که داده اند پس بگیرند.

 

وی ادامه داد: برای متوقف ساختن حکومت نیم توانیم رفتارهای خشونت آمیز را پیشنهاد کنیم. بیشترین آسیب از این وضعیت متوجه جوانان است. ما به جوانان که بیشترین آسیب از این وضعیت دیده اند و می بینند فراخوان خواهیم داد که با راهکارهای مدنی این کارهای حکومت را متوقف کنند.

 

بیژن در پایان گفت: موضوع صلحی هم که این روزها توسط حکومت مطرح است موضوعی که است به نابودی افغانستان ختم می شود و باید این موضوع مورد اعتراض قرار بگیرد.

موضوع : اخبار