اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اکنون بعد از ۲۲ سال مهم ترین درسی که از شهید مزاری می توان آموخت این است که هنوز بی عدالتی به عنوان مهم ترین مطالبه مردم در کنار چالش های دیگر می باشد.

 

این روزها یادآور یکی از جنایات طالبان در افغانستان است. بیست و دو سال پیش در چنین روزهایی در اواخر حوت ۱۳۷۳ طالبان با پادرمیانی برخی از احزاب سیاسی پای استاد عبدالعلی مزاری را به بهانه مذاکره با طالبان به چهارآسیاب که طالبان تا آن جا پیشروی کرده بودند، کشاند. این در حالی بود که نیروهای تحت امر شهید مزاری با دولت مجاهدین در حال درگیری و جنگ بودند. طالبان از جنوب افغانستان شروع کرده بودند، تا دروازه های کابل رسیده بودند و سنگرهای دولت اسلامی مجاهدین را یکی پس از دیگری فتح می کردند.

 

شهید مزاری به عنوان یکی از رهبران مجاهدین که از میان محروم ترین قشر افغانستان برخاسته بود و بعد از سرکار آمدن دولت مجاهدین به زودی تبدیل به یکی از مخالفان سرسخت آن شد. به نظر می رسد، اکنون پس از بیست و دو سال از شهادت او، پیروانش دچار برداشت های متناقض از خط مشی وی گردیده اند. برگزاری محافل متعدد به مناسبت سالگرد وی و با شعارهای متفاوت نشانه روشنی بر چنددستگی در میان مردمی است که شهید مزاری بدان تعلق داشت. در ماه حوت امسال که همزمان با شهادت شیهد مزاری است، سه محفل گرامیداشت در یک مکان در مصلای شهید مزاری با سه نام و در تاریخ های متفاوت برگزار گردید که هرکدام ویژگی های خاص خود را داشت و در حقیقت سه تفسیر از شهید مزاری را به نمایش گذاشتند. حتی معاون دوم رییس جمهور که دیروز در یکی از محافل سالیاد شهید مزاری سخن می گفت نیز ناخرسندی خود را از این چنددستگی به روشنی اظهار کرد و پیروان شهید مزاری را به وحدت و یک پارچگی فراخواند. حتی رییس جمهور غنی مجبور شد که امسال حداقل در دو محفل پیام های جداگانه ارسال کند.

 

به نظر می رسد که شهید مزاری در عین حالی که شخصیتی کاریزما داشت، ولی چندان پیچیده نبود که مورد تفسیرهای متفاوت قرار گیرد. راز اختلاف بر سر میراث شهید مزاری این است که داعیه او عدالت بود و واقعیت این است که این داعیه هنوز تحقق نیافته است. هزاره ها به عنوان محروم ترین قوم در تاریخ اخیر افغانستان هنوز احساس می کنند که علی رغم گشایش های نسبی در سال های اخیر، هنوز در ساختار سیاسی و اداری کشور حضور متوازن ندارند. این عدم توازن در کلمات تمام رهبران سیاسی جامعه هزاره موج می زند. دیروز معاون دوم رییس جمهور که از نزدیکان شهید مزاری بوده است، نیز از تبعیض در برخی از موارد سخن گفت و آشکارا از طولانی بودن مسیر عدالت یاد کرد.

 

این جنجال ها به خوبی روشن می کند که عدالت به عنوان یکی از مطالبات تمام مردم افغانستان هم چنان با چالش مواجه است. شهید مزاری بارها در سخنان خود تاکید کرد که در افغانستان تنها یک قوم مورد ظلم و تعدی قرار نگرفته است و ظلم یک پدیده همگانی بوده است. ممکن است برخی از اقوام در محرومیت بیشتر قرار داشته است ولی بی عدالتی یک امر فراگیر در تاریخ کشور بوده است.

اکنون بعد از بیست و دو سال مهم ترین درسی که از شهید مزاری می توان آموخت این است که هنوز بی عدالتی به عنوان مهم ترین مطالبه مردم در کنار چالش های دیگر، به عنوان مهم ترین چالش فراروی دولت افغانستان قرار دارد. طبیعی است که تا سال ها بعد این مطالبه هم چنان وجود خواهد داشت و به عنوان مهم ترین خواست مردم مطرح خواهد بود. بنابراین عدالت هنوز در افغانستان به عنوان یک پروژه ناتمام است…

موضوع : اخبار