اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

این روزها سه موضوع اذهان مردم را به خود مشغول داشته اند. موضوع انتخابات و نتیجه آن، مسأله امنیت و مشکلات بی حصرو حد اقتصادی که زندگی را بر مردم عادی تلخ کرده است.

 

انتخاباتی که قرار بود راه حل همه مشکلات موجود در کشور باشد، متأسفانه خود به یک چالش بزرگ ملی تبدیل شد و کشور را تا پرتگاه سقوط پیش برد. ناامنی، بی ثباتی، فقر و نابسامانی های اجتماعی، پیامدهای مستقیم انتخابات ریاست جمهوری امسال می باشد. انتخاباتی که بیش از حد طول کشید و بیش از حد تصور، مردم را اذیت کرد.

 

انتخابات از دو جهت بر ناامنی ها و بی ثباتی های سیاسی و بی نظمی های اجتماعی تأثیر گذاشت:

 

تأخیر در اعلام نتیجه انتخابات و جنجال های زیادی که بر محور آن ایجاد شد، سبب تضعیف حکومت و در کل نظام سیاسی در کشور گردید. حکومتی که قرار بود در ماه جوزا، قدرت را به تیم سیاسی جدیدتحویل دهد، تاهنوز بر سر قدرت باقی مانده است. بقای این حکومت فراتر از زمان قانونی، نوعی بی سروسامانی و مسؤلیت گریزی را در درون حکومت به وجود آورده و کارمندان و مسؤلان حکومتی را از چاره اندیشی در باره وضعیت موجود باز داشته و به فکر آینده خود شان انداخته است. شرایط نامعلوم، پرابهام و بی ثبات کنونی همه کارها و برنامه های حکومت را به حالت تعلیق درآورده است.

ضعف و بلاتکلیفی حکومت، قانون گریزی، فساد، اختلاس و استفاده جویی و مسؤلیت ناپذیری را در کشور دامن زده و حاکمیت قانون را تضعیف نموده است.

جنجال های انتخاباتی فرصت و زمینه مناسب را برای فعالیت های تروریستی و هراس افگنانه فراهم کرد و ناامنی را در بسیاری از ولایات و مناطق کشور گسترش داد. امروزه از سی و چهار ولایت بیش از سی ولایت آن در ناامنی به سر می برد. تعدادی از ولایاتی که در گذشته از امنیت نسبی برخوردار بودند، اکنون در ناامنی شدید به سر می برند. بسیاری از ولسوالی ها درحالت سقوط قرار دارند.

همین بحران انتخاباتی علاوه بر ناامنی فرار سرمایه از افغانستان را در پی داشته است. در این سال نه تنها سرمایه گذاری خارجی در کشور به صفر رسیده است که تجاران و سرمایه گذارانداخلی نیز پول و سرمایه های شان را به خارج منتقل کردند. خروج سرمایه از افغانستان، بیکاری، گرانی و فقر را در جامعه گسترش داده است.

 

در این روزها مردم خبرهای ضدو نقیضی را در باره انتخابات دریافت می کنند. این خبرها گاهی امیدواری هایی را در جامعه به وجود می آورد و مردم را نسبت به آینده خوشبین می سازند، اما گاه  چنان نا راحت کننده است که مردم را از آینده مطمین و امن در کشور مأیوس می سازند.

 

به هرحال مردم از جنجال های به وجود آمده ناراضی هستند و بسیاری از مردم از مشارکت شان در انتخابات احساس پشیمانی می کنند؛ اما با آن هم مردم به دلیل این که کشور به بحران کشانیده نشود، چشم به توافق میان دو نامزد انتخابات دوخته اند، تا شاید این دو نامزد بتوانند در ارتباط با تشکیل حکومت آینده به توافق برسند. اکنون بیش از دو ماه است که این دو نامزد در رابطه به چگونگی تشکیل حکومت آینده تلاش می کنند؛ اما تاهنوز به کدام نتیجه ای منجر نگردیده است.

 

اکنون که کمیسیون انتخابات کار تفتیش و ابطال آراء را به اتمام رسانیده و قرار است تا چند روز آینده، نتیجه انتخابات اعلام گردد، و از طرف دیگر میانجیگران داخلی و بین المللی به صورت شبانه روزی و بسیار فشرده تلاش می کنند که به غایله انتخابات پایان داده شود،بهتر است که نامزدان نیز از غایله پردازی پرهیز کنند و منافع ملی را در اولویت قرار داده و کشور را به سوی بحران سوق ندهند.

 

مردم هنوز امیدوارند که این توافق در نشست امروز و یا در روزهای آینده به دست بیاید و به بن بست انتخابات پایان داده شود.