اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بیژن مردم را بی اعتماد به انتخابات می داند و می گوید: با این ساختار، قانون و اصولی که هم اکنون در انتخابات وجود دارد، مردم به پای صندوق های رای نخواهند رفت. چرا که بارها به صورت غیر انسانی به آنها اهانت صورت گرفته است.

رییس جمهور متعهد به انتخابات پارلمانی در سال آینده گردید. این انتخابات به دلیل عدم توافق برای آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی به تعویق افتاده است. آیا این انتخابات در بازه زمانی معین شده برگزار خواهد شد؟ آیا اصلاحات در نظام انتخاباتی انجام خواهد شد؟

 

بشیر بیژن سرپرست نهاد خدمتگزاران کابل در برنامه «بازنگاه» گفت: اشرف غنی و عبدالله از زمانی که به کرسی قدرت تکیه زدند به هیچ کدام از گفته هایشان عمل نکردند. آنها از ابتدا تا به حال وعده های فراوانی داده اند که هیچ کدام به مرحله اجرا و عمل نرسیده است. مردم افغانستان خوب می دانند که دلیل اینکه حالا در مصیبت غرق هستند کم کاریها و خیانتهای حکومت است.

 

وی معتقد است که انتخابات پارلمانی برگزار نخواهد شد و افزود: با توجه به تجارب تلخی که از انتخابات گذشته در افغانستان داریم، به لحاظ تکینیکی، تدارکاتی و مدیریتی امکان ندارد که این انتخابات برگزار شود. تا وقتی عوامل و فاکتورهایی که انتخابات قبلی را از مسیر اصلی منحرف ساخت و باعث آبروریزی مردم مظلوم افغانستان شد رفع نشود، انتخاباتی برگزار نخواهد شد. برای برگزاری انتخابات باید یک دید شفاف و صادقانه ملی باید وجود داشته باشد که متاسفانه این دید وجود ندارد. برای برگزاری انتخابات، تعهد ملی، شهامت، صداقت و شفافیت نیاز است. چیزهایی که در حکومت وحدت ملی وجود ندارد.

بیژن مردم را بی اعتماد به انتخابات می داند و می گوید: با این ساختار، قانون و اصولی که هم اکنون در انتخابات وجود دارد، مردم به پای صندوق های رای نخواهند رفت. چرا که بارها به صورت غیر انسانی به آنها اهانت صورت گرفته است.

سرپرست نهاد خدمتگزاران کابل انتخابات گذشته را انتخاباتی غیر قانونی خوانده و گفت: عملکرد غیر صادقانه زمامداران ما در انتخابات برای مردم افغانستان آبروریزی شد. مردم با هزارها امید و تلاش به پای صندوقهای رای رفتند تا به شرایطی بهتر در کشورشان دست پیدا کنند. متاسفانه نه تنها به این خواسته خود نرسیدند بلکه در سطح جهان آبروی مردم افغانستان رفت. پس دیگر اعتمادی به انتخابات در افغانستان ندارند و معتقد هستند که اگر انتخاباتی هم برگزار شود و این رهبران آن را برگزار کنند نفعی برای مردم نخواهد داشت.

 

وی معتقد است که اگر کمیسیون انتخابات در جایگاهی که قرار دارد، با افرادی که اداره می شود و با قوانینی که در آن وجود دارد به کارش ادامه دهد، نه تنها مردم به انتخابات علاقه ای نخواهند داشت بلکه شاید بخواهند رای شان را از اشرف غنی و عبدالله هم پس بگیرند. اکثر اتفاقاتی که خلق می شود از آدرس هایی بسیار مشخص طراحی می شود. حکومت برای انجام کارهایش و حالا برای انتخابات، مسیری را انتخاب می کند که انتهای آن مسیر به تصادم باشد، انتهای آن مسیر عامل افزایش بحران باشد، عامل خریدن وقت و ضایع شدن وقت باشد، عامل ایجاد فرصت هایی باشد که آنها بتوانند همچنان با بی قانونی ها کار خود را ادامه دهند. همینکه فرمانهای رییس جمهور پی در پی از سوی مجلس رد شده اند کاری از قبل طراحی شده بوده است تا حکومت و همکارانش با خریدن وقت بتوانند همچنان با همین پارلمان و بدون برگزاری انتخابات، به کار ادامه دهند.

 

بیژن در خصوص دلیل عدم وجود اصلاحات در نظام و کمیسیون های انتخاباتی اظهار کرد: در تقلب انتخاباتی که صورت گرفت حداقل یک مثلث به صورت قطعی در آن دخیل است. یک ضلع این مثلث اشرف غنی است، یک ضلع آن عبدالله است و ضلع دیگر آن کمیسیون های انتخاباتی است. آنها نمی توانند خود را مبرا بدانند. رییس کمیسیون سمع شکایت به صراحت گفته است که اگر مرا برکنار کنید من همه اسناد را افشا می کنم و همه را رسوا می کنم. وقتی اسناد افشا شود اشرف غنی رسوا می شود، عبدالله محکمه می شود و بسیاری دیگر برای مردم هویدا می شوند. به همین دلیل است که کمیسیون های مربوط به انتخابات همچنان در وضعیت قبلی خود قرار دارند و هیچگونه اصلاحی در آن صورت نگرفته است. اصلاحاتی هم که از آن یاد می شود به صورت کاملاً فرمایشی است.