اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روند انتقال قدرت و جریان انتخابات در افغانستان به گونه ای است که نه راه پیش مانده و نه راه پس! اشتباهات خرد و کلان که از اعضا و روسای کمیسیون های انتخاباتی، نامزدها، ستادهای تبلیغاتی و تیم های انتخاباتی سر زده است اینک کا را به جایی رسانیده که این مردم دیگر از رنگ ارگ بیزارند.

 

طولانی ترین انتخابات در استراتژیک ترین نقطه جهان، تا بدان حد مفتضحانه، به دور از منطق و نامنظم برگزار گردیده است که این راه را برای سیاستمداران بی سیاست و مردم سیاست رده بی بازگشت کرده به گونه ای که تداومش رنج است و پایانش رنج.

 

از 51 روز قبل که اولین استارت بازشماری صددرصدی آرا کلید خورد تا 2 روز قبل که پس از هفت بار سکته و فلج انتخاباتی سرانجام پایان یافت تمام کشور یکصدا خواهان ختم و برچیده شدن هرچه سریعتر این حکومت، این بازی کثیف و این فرجه به مزدوران بودند اما…

 

اما اینک که کمیسیون مستقل انتخابات برای اعلام نتایج دیرهنگام تفکیک و تفتیش آرا دورخیز کرده اند، مردم ملکی، عبدالرب رسول سیاف، آگاهان سیاسی و حتی برخی مستشاران غربی در کابل آن را دسیسه ای در شعله ور نمودن آتش زیر خاکستری می خوانند که مذاکرات عبدالله و اشرف غنی دارد.

 

این زد و بندهای سیاسی در راه پله های کمیسیون، راهروهای ارگ و کوره راه های کابل چنان درهم تنیده شده اند که هر مزدوری با چند جناح لابی کرده و این وسط حتی دیگر با وعده چوکی و منصب و دالر نیز نمی توان به مسند ریاست جمهوری نزدیک شد.

 

در اینکه تیم اصلاحات و همگرایی چه موضع موقت دیگری در پیش می گیرند و نتیجه نهایی را می پذیرند یا خیر، در اینکه مذاکرات دونفره و مستقیم آنان چه سرنوشتی برای افغانستان رقم خواهد زد و اینکه اعضای ارشد تیم طرفین چه جنگی براه خواهند انداخت جای سخنی باقی نمانده است.

 

سخن اصلی اینجا است که در شرایط نابسامان اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و ازهمه مهمتر امنیتی که کشور را فرا گرفته است مردم ملکی نه راضی به ادامه بلوا هستند و نه به اعلام نتیجه نهایی رضایت می دهند، گویی تداوم وضعیت کنونی را به جان می خرند تا جنگ داخلی براه نیفتد.

 

در همین راستا آنانکه اعلام نتیجه را پیش از وقت می دانند و در انتظار نتیجه توافق ننگین عبدالله و اشرف غنی در پستوخانه های شان نشسته اند باید بدانند که قانون اساسی و قانون انتخابات برای شخص خاصی نگارش نشده است و مدتها است که دیگر چیزی رنگ و بوی مشروعیت ندارد.

 

 

موضوع : اخبار