اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نمایندگان چهار کشور، پاکستان، افغانستان، آمریکا و چین در روزهای گذشته در اسلام آباد برای مذاکرات صلح افغانستان گرد هم آمده بودند. در پایان این نشست توافق کرده بودند تا گفتگوها در این زمینه به صورت منظم ادامه یابد. چگونه این نشست ها می تواند به پایان جنگ در افغانستان کمک کند؟ وظیفه این چهار طرف چیست؟

فتانه گیلانی رییس اجتماع زنان افغانستان در برنامه «بازنگاه» گفت: جنگ در افغانستان بسیار طولانی شده است و مردم ما بیش از حد از این جنگ و ناآرامی خسته شده اند. آنها صلح می خواهند آن هم نه صلحی که سالهای سال برای آن تلاش می شود و به هیچ نتیجه ای نمی رسد بلکه آنها صلحی را می خواهند که برای آنها آرامش بیاورد. صلحی که در آن، افغانها کنار هم مسالمت انگیز زندگی کنند و دخالت هیچ خارجی در آن نباشد.

وی در خصوص به نتیجه رسیدن پروسه صلح و مذاکرات اظهار کرد: در طول چهارده سالی که در افغانستان گذشت، فرصتهای زیادی برای صلح به وجود آمد اما دولت بی کفایت ما نتوانست از آن فرصت ها استفاده کرده و کشور را به سوی ثبات ببرد. در نشست چهارجانبه ای که در اسلام آباد برگزار شده بود، بحثهای زیادی شده است که این جنگ در افغانستان، جنگی بی معنا است و باید هرچه زودتر خاتمه پیدا کند. در این نشست، صداقت چین بسیار مهم است که ثابت شود که برای صلح واقعی در افغانستان کار می کند. صداقت آمریکا نیز بسیار مهم است چرا که این کشور یک بار عدم صداقت خود را نشان داده است. صداقت پاکستان هم که ما مشکلات زیادی با آن داریم بسیار مهم است. ما مشکلات جدی زیادی همانند خط دیورند، مشکلات آب، تقابل با هندوستان و دیگر مشکلات را داریم. تا وقتی که ما این مشکلات خود را با کمک این کشورهای شریک در پروسه صلح حل نکنیم پروسه صلح به نتیجه نمی رسد.

گیلانی فعالیت های قبلی آمریکا را در راستای صلح در افغانستان نداسته و افزود: حالا مهم است که آمریکا و کشورهای غربی خود در پروسه صلح صادق باشند. چرا که همه به یاد داریم که قبل از یازده سپتامبر آمریکا فریاد می زد که ما صلح می آوریم، به افغانها کمک می کنیم، امنیت می آوریم، به طرف بازسازی می رویم و از حقوق بشر و حقوق زن حمایت می کنیم. متاسفانه هیچ کدام از این کارها را انجام ندادند و همه در حد شعار باقی ماندند و عدم صداقتش برای ما ثابت شده است.

وی معتقد است افغانستانی ها خود نیز باید تلاش مضاعفی برای برقراری صلح کنند و افزود: در اینجا است که صداقت افغانستانی ها نیز مهم است، افغانستانی ها باید از فرصتهایی که برای رسیدن به صلح به وجود می آید استفاده خوب کنند. البته این را کسانی می توانند انجام دهند که دستشان آلوده به هیچ چیزی نباشد. افرادی که سالم اند و جیره خور و اجیر کسی نیستند. بتوانند با آمریکایی ها هم صحبت معقول داشته باشند و برای نشتهایی که قرار است در کابل انجام شود از هوشمندی خود کار بگیرند و فعالیت مفید کنند.

رییس اجتماع زنان همه مردم افغانستان را خواهان صلح می داند و آن را به گوش جهانیان می رساند ومی گوید: متاسفانه در کشور ما هر روز فرزندان وطنمان در بازیهای استخباراتی کشورهای شرقی و غربی از بین می روند. آنها به اهداف خود می رسند و بهایش را هموطنان ما می دهند. ما به صلح نیاز داریم و این مسوولیت کشورهای جهان است که افغانستان را در اولویت قرار دهند چرا که آنها خود این اوضاع را در کشور پدید آورده اند. آرامش در افغانستان باعث می شود که در کشورهای منطقه نیز آرامش به وجود بیاید.