اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نشست چهارجانبه صلح با حضور نمایندگان آمریکا، چین، افغانستان و پاکستان امروز در اسلام آباد برگزار می شود. این مذاکرات پس از یک وقفه طولانی باردگر برگزار می شود.

این پنجمین نشست چهارجانبه است که از یک سال به این  طرف در اسلام آباد و کابل برگزار می گردد. در نشست چهارم روی تهیه نقشه راه صلح بحث صورت گرفت که بر اساس آن قرار شد، در ماه مارچ دولت پاکستان، گروه طالبان را به پای میز مذاکره حاضر کند؛ اما طالبان این مذاکرات را رد کرد و در ماه اپریل با اعلام آغاز حملات بهاری، عملا مذاکرات صلح را به بن بست کشاند.

حکومت افغانستان گفته است که این نشست ادامه نشست چهارجانبه صلح نیست و به همین دلیل تنها سفیران کشورهای آمریکا، چین، افغانستان و پاکستان دراین نشست اشتراک می کنند. در نشست امروز روی تطبیق نقشه راه صلح مذاکره خواهد شد و برعمل و پایبندی افغانستان و پاکستان بر تعهدات شان تأکید صورت خواهد گرفت.

حال این مذاکرات چه دستاوردی به دنبال خواهد داشت تاهنوز معلوم نیست. اگرچند نفس شروع روند مذاکرات، صرف نظر از نتایج آن، می تواند مفید باشد. به هر حال ندای صلح باید در هر شرایط بلند باشد و این صدا نباید در فضای جنگ و خشونت به خاموشی گراید؛ ولی دستاورد عملی را از این گونه مذاکرات نباید انتظار داشت. همانگونه که نشست های گذشته به نتایج عملی منتهی نشدند؛ این دور از مذاکره نیز ثمر بخش نخواهد بود.

مشکل افغانستان با پاکستان تنها به مسأله تروریسم و جریان های افراطی در دو کشور مربوط نمی شود. این دو کشور دارای مشکلات تاریخی، جغرافیایی، امنیتی و سیاسی است که خواست های اقتصادی نیز بر آن افزوده شده است. همکاری های صادقانه و دوامدار دو کشور در راستای صلح و امنیت منطقه به چگونگی حل مشکلات فوق بستگی پیدا می کند. تا زمانی که اختلافات دو طرف در مسایل اساسی و مهم کاهش نیابد، تلاش برای همگرایی های سیاسی و امنیتی میان دو کشور نتیجه بخش نخواهد بود.

پیشنهاد بعدی:  صلح در چه شرایطی خواهد آمد؟

افغانستان همواره تأکید کرده است که کلید حل بحران افغانستان به دست آمریکا و پاکستان است و رییس جمهور نیز بارها گفته است که افغانستان و پاکستان در یک جنگ اعلام ناشده قرار دارد، تا وقتی که به این جنگ اعلام ناشده پایان داده نشود، تحکیم روابط میان دوطرف دشوار و ناپایدار خواهد بود.

ولی پاکستان تاهنوز نتوانسته است اعتماد حکومت افغانستان را به دست آورد. مقامات پاکستان همیشه آن کشور را بخشی از راه حل افغانستان معرفی می کنند و امنیت و ثبات افغانستان را امنیت و ثبات پاکستان می دانند؛ اما در عمل نه حکومت پاکستان برای حل بحران افغانستان صادقانه تلاش کرده است، نه در جهت کاهش جنگ اعلام ناشده از سوی مقامات هردو کشور گامی برداشته شده است و نه منافع سیاسی، امنیتی و اقتصادی مشترک دو کشور به صورت واضح در جریان مذاکرات مورد بررسی و تحلیل قرارگرفته تا در چارچوب منافع متقابل، اقدامات مشترکی روی دست گرفته شود.

وقتی مشکلات میان دوطرف، در مناسبات تاریخی و سیاسی ریشه داشته باشد، بحث در مورد مذاکرات صلح و آغاز گفتگوهای مستقیم میان نمایندگان حکومت و طالبان نمی تواند به نتایج دلخواه منجر شود. ترمیم روابط افغانستان و پاکستان با تعارفات دیپلماتیک ممکن نیست. مشکلات فرا راه بهبود مناسبات میان دو کشور واقعیت هایی اند که تاریخ روابط سیاسی دو کشور را تحت تأثیر قرار داده است. حل این مشکلات به شجاعت، صداقت وهمکاری تام مقامات بلند پایه هردو کشور بستگی دارد. افغانستان و پاکستان باید از دایره تعارفات دیپلماتیک و موضع گیری های کلی و مقطعی بیرون بیاید و با در نظر داشت واقعیت های تاریخی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی، مناسبات خود را باردگر مورد بازنگری قرار داده و در چوکات مباحث شفاف، بی پرده و صریح، قالب ها و الگوهای نوینی را برای تعیین مناسبات سیاسی و اقتصادی آینده خود تعریف نمایند. این نوع مذاکرات اگر در فضای قابل اعتماد صورت بگیرد، می تواند راه را برای ایجاد همگرایی های دایمی میان دو کشور در زمینه های مختلف باز نماید.

پیشنهاد بعدی:  مسکو و دور تازه گفتگوهای صلح افغانستان
موضوع : اخبار