اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سرنوشت افغانستان در میدان جنگ تعیین می شود. مذاکرات صلح برای رییس جمهور و دیگران بیشتر یک بازی سیاسی است نه وسیله ای برای رسیدن به صلح.

 

صلح یکی از اساسی ترین مفادی بود که در تفاهمنامه سیاسی برای تشکیل حکومت وحدت ملی آورده شده بود. بر اساس همان تفاهمنامه دو رهبر ملزم بودند که برای این پروسه به طور جدی کار کرده و این ارمغان را برای مردم بیاورند اما نه ماه ا زحکومت گذشت و نه تنها مردم روی صلح را ندیدند بلکه از همان روز اول شاهد افزایش جنگ شده اند. به طوریکه حالا امیدی به صلح ندارند. چرا حکومت وحدت ملی وظیفه خود را انجام نمی دهد؟ آیا اراده ای برای آوردن صلح وجود دارد؟

 

حاج محمد محقق معاون دوم رییس اجرایی در برنامه «رو در رو» گفت: در حالت کلی تا حدودی مفاد تفاهمنامه سیاسی در کشور رعایت و اجرا شده است اما در جزییات حرکات غیر قابل قبول از طرف برخی جهت ها انجام می شود که آنها نحوه مشارکت را در تعیینات پست ها و برخی مسایل دیگر خدشه دار می کنند.

 

وی رییس جمهور را بی اعتنا در ناامنی ها در برخی ولایت ها دانسته و گفت: در مسایل برخورد با قضایا، مساله گروگان گیری ها و جنگ ها آنطور که لازم است اقدامات صورت نمی گیرد و اشکالاتی وجود دارد. به طور مثال برای جنگی که حالا در دره میدان جریان دارد از تمام جهان افرادی بر سر دره میدان جمع شده اند و یک فاجعه در حال شکل گرفتن است. من تا به حال نتوانسته ام رییس جمهور را پیدا کنم تا اهمیت موضوع را برایش بگویم. پس وی در متن این ماجرا نیست و این ضعفی بزرگ برای حکومت وحت ملی است.

 

محقق با انتقاد از بی تفاوتی رییس جمهور به اوضاع میدان وردک و قومیت گرایی وی اظهار کرد: متاسفانه هیچ کس به قضیه میدان وردک اهمیت نمی دهد. حلقاتی هم ایجاد شده اند که قدرت را انحصاری کنند و این آینده خوبی را نشان نمی دهد. توصیه من به رییس جمهور این است که مفاد تفاهمنامه ای را که بر اساس آن حکومت وحدت ملی شکل گرفته است عمل کند و تمام ولایت های کشور را خاک افغانستان بداند و تمام اقوام را از خود بداند. اینطور نشود که بر یک جا که فشار آمد بی تفاوت و ساکت باشد و در جایی دیگر فریاد بزند.

 

وی در خصوص چگونگی به وجود آمدن داعش در افغانستان عنوان کرد: داعش پروسه ای بین المللی است بر سر آن قدرت های نفتی و محافل اطلاعاتی بسیاری از کشورهای مرجع و بزرگ دخیل است. این گروه برای جنگ در افغانستان به شدت تمویل می شوند که باید مقابله درست با آنها صورت بگیرد و گرنه در جنگ شکست می خوریم.

 

معاون رییس اجرایی در خصوص مشکلاتی که در داخل حکومت وجود دارد گفت: در حکومت مشکلات فروانی وجود دارد که همه امیدواریم حل شوند چرا که اگر حل نشوند، بحران به کشور می آید و کسی نمی تواند عواقب آن را پیش بینی کند. هم اکنون نا به سامانی ها، پیشرفت گروه داعش در کشور، بی تفاوتی رییس جمهور در برابر برخی مناطق که بر آنها حمله صورت می گیرد باعث ویرانی کشور می شود و اگر به همین منوال ادامه پیدا کند آینده خوبی در انتظار ما نخواهد بود.

 

وی در خصوص تعیین استانک زی برای نامزدی وزارت دفاع اظهار کرد: در انتخاب معصوم استانک زی، برای وزارت دفاع با من مشورت شد، معصوم استانک زی فرد بسیار مطلوبی برای وزارت دفاع نبود، شخصی بود که برای پیشبرد کار انتخاب شده بود. بعد از موافقت رییس جمهور و رییس اجرایی من هم با وی موافقت نمودم.

 

جناب محقق اعتقادی به میز مذاکره با طالبان ندارد و می گوید: سرنوشت افغانستان در میدان جنگ تعین می شود اگر این حملات بهاری و تابستانی طالبان و داعش دفع شود سرنوشت تعیین می شود اما اگر این اتفاق نیفتاد اوضاع کشور بسیار نا به سامان خواهد شد. مذاکرات صلح برای رییس جمهور و دیگران بیشتر یک بازی سیاسی است نه وسیله ای برای رسیدن به صلح.

 

وی در خصوص نقش شورای عالی صلح برای صلح گفت: شورای صلح هم اکنون با شدت و حدت گذشته فعال نیست. قبلاً به شورای صلح باور نداشتیم و آن را بیشتر دکانی برای یک تعداد معینی از افراد می دانستیم که از آن استفاده کنند و همچنین پوششی برای کارهای طالبان بگذارند و به کارهای آنان مشروعیت ببخشند. از طریق همین شورای صلح و در همان زمان فاجعه های بسیاری رخ داد تمامی قتل های زنجیره ای قابل ملاحظه و توجه اتفاق افتاد. دستاوردهای شورای صلح در دوره گذشته بسیار ننگین بوده است. در این دوره هم اگر حکومت فعلی بخواهد همینطور ادامه دهد تفاوتی با گذشته نمی کند. فکر می کنم که حکومت فعلی به اینگونه کار کردن باور ندارد و می خواهد تغییراتی بیاورد.

 

 

موضوع : اخبار