اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

قویاش، شرایط مطرح‌شده در مذاکرات را اعطای دوباره صلاحیت‌های معاون اول ریاست جمهوری به دوستم و پایان بخشیدن به توطیه‌های حقوقی علیه او عنوان کرد…

برخی از منابع خبری اخیراً از آغاز مذاکراتی بین رییس جمهور غنی و جنرال دوستم درباره احیای صلاحیت‌های معاون اول ریاست جمهوری و عدم پیگیری دوسیه احمد ایشچی خبر داده‌اند.

به نظر می‌رسد که جنرال دوستم به‌عنوان فرد اصلی شورای عالی ایتلاف نجات افغانستان مطرح است و مذاکرات یک‌جانبه‌ وی کاملاً به‌سود اشرف غنی بوده و پشت‌پا به محقق معاون ریاست اجراییه، عطامحمدنور والی بلخ و صلاح‌الدین ربانی رییس حزب جمعیت اسلامی محسوب می‌شود.

اخیراً عظیم‌قویاش نماینده ولایت سرپل در مشرانوجرگه و از افراد نزدیک جنرال دوستم گفته بود که اگرچه هنوز شرایط جنرال دوستم عملی نشده است اما مذاکرات امیدوارکننده‌ای بین ارگ ریاست جمهوری و معاون اول اشرف غنی جریان دارد همچنین امکان توافق دو طرف وجود دارد.

وی که از افراد نزدیک به دوستم محسوب می‌شود در اظهارات خود هیچ اشاره‌ای به این موضوع نکرد که آیا جنرال دوستم با هماهنگی محقق و عطا محمد نور از موضع ایتلاف نجات افغانستان وارد مذاکرات با ارگ ریاست جمهوری شده است یا خیر.

این منبع شرایط مطرح‌شده در مذاکرات را اعطای دوباره صلاحیت‌های معاون اول ریاست جمهوری به دوستم و پایان بخشیدن به توطیه‌های حقوقی علیه جنرال عنوان کرد که هر دوی این شرایط موضوعات شخصی هستند.

به نظر می‌رسد که این مذاکراتی بین اشرف غنی و دوستم باشد و ربطی به شورای ایتلاف نجات افغانستان نداشته باشد.

اما با توجه به اظهارات قویاش می‌توان گفت که شرایط مطرح‌شده در این مذاکرات کاملاً شرایطی شخصی بوده که به شخص جنرال دوستم مربوط هستند.

از سوی دیگر، این موضوع در حالی مطرح شده است که عطامحمدنور والی بلخ، محقق معاون رییس اجراییه دولت، صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه و رهبر حزب جمعیت اسلامی و سایر اعضای این ایتلاف برای آغاز فعالیت و اعلام موجودیت رسمی خود منتظر ورود جنرال دوستم به کشور هستند اما در صورت پیوستن دوباره دوستم به اشرف غنی این ایتلاف دچار فروپاشی شده و دیگر به‌عنوان وزنه‌ سنگینی در برابر رییس جمهور مطرح نخواهد شد.

احتمال این موضوع که مذاکرات بین جنرال دوستم و ارگ ریاست جمهوری از موضع ایتلاف نیست از آنجا تقویت می‌شود که یارمحمد پسر جنرال دوستم نیز اخیراً به‌عنوان قوماندان نیروهای تأمین امنیت شهری اردوی ملی (گارنیزیون) در ولایت جوزجان تعین شد و اخیراً راپور‌هایی از انصراف ایشچی از پیگیری اتهاماتش علیه جنرال دوستم نیز در رسانه‌های اجتماعی نشر شده‌ است.

با این حال، بشیراحمدته‌ینج سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی در واکنش به این موضوع گرچه تأکید کرده است که ایتلاف سیاسی نجات افغانستان به‌قوت خود باقی است و دوستم هنوز از این ایتلاف حمایت می‌کند اما مذاکرات جنرال دوستم با ارگ ریاست جمهوری را نیز رد نکرده است.

اعضای شورای عالی ایتلاف نجات افغانستان نیز به این مذاکرات واکنشی نشان نداد‌ه‌اند و ارگ ریاست جمهوری نیز جریان مذاکرات با جنرال دوستم را رد نکرده است.

گرچه هنوز مشخص نشده که این مذاکرات برای مسایل شخصی جنرال دوستم با ارگ ریاست جمهوری جریان دارد و یا خیر اما در واقع شورای عالی ایتلاف نجات افغانستان بود که باعث شد تا جنرال دوستم در حالی که در ترکیه به‌صورت غیررسمی تبعید و از سوی اشرف غنی طرد شده بود بتواند فشار لازم بر حکومت را وارد کند پس به همان اندازه که ایتلاف نجات به جنرال دوستم نیاز دارد او نیز به این ایتلاف نیاز دارد.

از سوی دیگر، هنوز هم اعضای شورای عالی ایتلاف نجات افغانستان در رابطه با برکناری مشاور و رییس امنیت ملی و لزوم تغییرات در نهادهای امنیتی خواسته‌ای مشترک از ارگ ریاست جمهوری دارند و عزل حنیف اتمر شرط اساسی و عامل تنش بین جنرال دوستم و اشرف غنی محسوب می‌شود زیرا دوستم اتمر و ستانکزی را متهم کرده بود که برای ترور او تلاش کرده‌اند.

با این حال در 16 سال گذشته در کشور تجربه نشان داده است که اکثر ایتلاف‌های سیاسی گرچه ظاهراً با شعارهای ملی شکل گرفته‌اند، اما هیچ کدام از آنها برای منافع ملی و اهداف بلندمدت تشکیل نشده‌اند، بلکه بیشتر برای اهداف شخصی و برای امتیازطلبی ایجاد شده‌اند، که ممکن است ایتلاف نجات افغانستان نیز از این قاعده مستثنی نباشد.

موضوع : اخبار