اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مسعول بارزانی، رییس دو فاکتو اقلیم کردستان توانست در سایه مخالفت‌ها و البته نبود موانع عملی خارجی، دستور کار همه پرسی خود را به پیش برد. هر چند که گذار از همه پرسی به استقلال بدون موافقت و پذیرش بین‌المللی می تواند فرایندی دشوار و حتی غیرممکن باشد.

امریکا، بارها طی اعلامیه ها و تماس های تلیفونی، مخالفت خود را با همه پرسی در این منطقه اعلام کرده است. برت مک گورک ، نماینده خاص رییس جمهور امریکا در ایتلاف مبارزه با داعش و داگلاس سیلیمن ، سفیر امریکا در بغداد طی دیدارهایی با هیئت هایی از کردستان عراق همه پرسی نابهنگام و براساس توصیه‌های نادرست را رد کرده‌اند.

این در شرایطی است که نکاتی دیگر در این خصوص مطرح است، چرا که سایر دپلوماتهای امریکایی از آرزوی یکصد ساله اقلیم کردستان عراق حمایت می‌کنند. زلمی خلیلزاد، سفیر سابق امریکا در سازمان ملل که از اواسط دهه 1980 با تصمیم‌ گیران و تصمیم‌سازان در ارگ سفید، وزارت امور خارجه امریکا و پنتاگون در تعامل است، به مسعود بارزانی در زمینه جاه‌طلبی‌های جدایی‌طلبانه مشاوره می‌دهد.

پال مانافورت، رییس ستاد انتخاباتی دونالد ترمپ ، رییس جمهور امریکا در کارزار انتخاباتی سال گذشته در امریکا شخصیت امریکایی دیگری است که به اربیل سفر کرد تا به متحدان بارزانی در زمینه همه پرسی مشورت دهد. روزنامه امریکایی نیویارک تایمز، در راپوری با اشاره به این موضوع نوشت که مانافورت همچنین موافقت کرده است تا به تلاش پیش‌بینی شده به منظور فراهم آوردن زمینه پذیرش و موافقت کشورهای غربی با نتایج همه‌پرسی کمک کند. مسرور بارزانی ، پسر مسعود بارزانی چند ماه قبل توسط افرادی واسطه به مانافورت نزدیک شد.

در همین حال یک مقام کردی گفت که رکس تیلرسون ، وزیر خارجه امریکا بعد از چاشت یکشنبه و یک روز قبل از برگزار همه‌پرسی با بارزانی تماس تلیفونی گرفته و از او خواسته است تا بعد از همه پرسی وارد تنش با دولت مرکزی عراق نشود. این تماس و محتوای آن نشانگر این است که طرف امریکایی مخالفت جدی با همه پرسی ندارد.

هر چند برخی معتقدند که امریکا زمان حاضر را زمانی مناسب برای برگزاری همه پرسی نمی‌داند، اما تردیدی در این نیست که امریکایی ها با اقلیم در زمینه آرزوی کردی آنها همدل هستند. امریکایی‌ها احتمالا بین سیاست اعمالی و اعلانی خود تمایز قائل هستند. این می‌تواند بخشی از یک سکوت موقتی استراتیژیک باشد که امریکا آن را به منظور کنترول و مدیریت مخالفت‌ها و حساسیت مربوطه در منطقه اتخاذ کرده است. خلاصه ماجرا اینکه، امریکا حتی اگر به نیابت از کردها با تهدیدات موجود در مسیر جدایی اقلیم از عراق نجنگد، همچنان می‌تواند با کردستان عراق در تحقق بخشیدن به آرزوی جدایی آنها همراه و موافق باشد.